Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2011
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2013
- stage -
Stage 1 | Incheon - Seoul
Stage 2 | Buyeo - Gwangju
Stage 3 | Gwangju - Yeosu
Stage 4 | Yeosu - Geochang
Stage 5 | Geochang - Kumi
Stage 6 | Kumi - Yeongju
Stage 7 | Yeongju - Chungju
Stage 8 (ITT) | Yeoju - Hanam
Statistics
GO TO
Stage 8 (ITT) Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Tour de Korea
»
2012
»
Startlist
menu
2012
»
Tour de Korea
(2.2)
2012
»
8 Stages
»
Incheon
›
Hanam
(1056.1km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
121
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
COUTTS Alex
RTS Racing Team
2
-
IRVINE Martyn
RTS Racing Team
3
-
JANG Sun Jae
RTS Racing Team
4
-
MCCANN David
RTS Racing Team
5
-
ARGUELYES Arkimedes
RusVelo
6
-
KHATUNTSEV Alexander
RusVelo
7
-
KRASNOV Leonid
RusVelo
8
-
VALYNIN Valery
RusVelo
9
-
ZHURKIN Nikolay
RusVelo
10
-
ANUAR AZIZ Mohamed Saiful
Terengganu Cycling Team
11
-
JANG Chan Jae
Terengganu Cycling Team
12
-
KIM Do Hyeong
Terengganu Cycling Team
13
-
MAT SENAN Mohammad Saufi
Terengganu Cycling Team
14
-
MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin
Terengganu Cycling Team
15
-
SALEH Mohd Zamri
Terengganu Cycling Team
16
-
CALABRIA Fabio
Team Type 1 - SANOFI
17
-
CALLEGARIN Daniele
Team Type 1 - SANOFI
18
-
ELDRIDGE Joe
Team Type 1 - SANOFI
19
-
ILEŠIČ Aldo Ino
Team Type 1 - SANOFI
20
-
SEREBRYAKOV Alexander
Team Type 1 - SANOFI
21
-
GHAREHBAGHI POURI Mohammad
Uzbekistan Suren Team
22
-
KHALMURATOV Muradjan
Uzbekistan Suren Team
23
-
PASEBANKHAJEH Hamed
Uzbekistan Suren Team
24
-
SHIRISISAN Hamid
Uzbekistan Suren Team
25
-
WACKER Eugen
Uzbekistan Suren Team
26
-
GORTER Mathew
Subway Cycling Team
27
-
GOUGH Westley
Subway Cycling Team
28
-
HORGAN Samuel
Subway Cycling Team
29
-
LATHAM Peter
Subway Cycling Team
30
-
LOVEGROVE Nick
Subway Cycling Team
31
-
ODLIN Paul
Subway Cycling Team
32
-
KANG Sukho
Seoul Cycling Team
33
-
KIM Jun Bin
Seoul Cycling Team
34
-
LEE Seung Kwon
Seoul Cycling Team
35
-
PARK Kyoung Ho
Seoul Cycling Team
36
-
SEO Joon Yong
Seoul Cycling Team
37
-
YOUM Jung Hwan
Seoul Cycling Team
38
-
CUMING Michael
Rapha Condor
39
-
DOWNING Dean
Rapha Condor
40
-
HOUSE Kristian
Rapha Condor
41
-
JENNINGS Christopher
Rapha Condor
42
-
LANG Richard
Rapha Condor
43
-
JUNG Ji Min
KSPO
44
-
KWON Soon Young
KSPO
45
-
PARK Sung Baek
KSPO
46
-
SHIN Dong Hyun
KSPO
47
-
YEON Je Sung
KSPO
48
-
ANTHONY Jesse
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
49
-
CANDELARIO Alex
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
50
-
FRIEDMAN Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
51
-
HANSON Ken
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
52
-
SCHERER Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
53
-
SOLADAY Thomas
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
54
-
HAGMAN Alex
Jelly Belly Cycling
55
-
HAMILTON Nic
Jelly Belly Cycling
56
-
HUFF Charles Bradley
Jelly Belly Cycling
57
-
ORONTE Emerson
Jelly Belly Cycling
58
-
POWERS Jeremy
Jelly Belly Cycling
59
-
VAN DER VELDE Ricardo
Jelly Belly Cycling
60
-
AGARKOV Yuriy
ISD - Lampre
61
-
BAKUMENKO Vladyslav
ISD - Lampre
62
-
KARNULIN Denis
ISD - Lampre
63
-
MARTYNENKO Oleksandr
ISD - Lampre
64
-
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD - Lampre
65
-
POPKOV Vitaliy
ISD - Lampre
66
-
BANG Jae Hyun
Geumsan Ginseng Asia
67
-
CHOE Hyeong Min
Geumsan Ginseng Asia
68
-
GONG Hyo Suk
Geumsan Ginseng Asia
69
-
JEONG Cheung Gyo
Geumsan Ginseng Asia
70
-
OH Se Yong
Geumsan Ginseng Asia
71
-
YOO Ki Hong
Geumsan Ginseng Asia
72
-
CARVER Alex
Genesys Wealth Advisers
73
-
CRAWFORD Jai
Genesys Wealth Advisers
74
-
DYBALL Benjamin
Genesys Wealth Advisers
75
-
MARWOOD Kyle
Genesys Wealth Advisers
76
-
ROBINSON Thomas
Genesys Wealth Advisers
77
-
SHAW Patrick
Genesys Wealth Advisers
78
-
BOILLAT Joris
Champion System Pro Cycling Team
79
-
JIANG Kun
Champion System Pro Cycling Team
80
-
KEMPS Aaron
Champion System Pro Cycling Team
81
-
KIRSIPUU Jaan
Champion System Pro Cycling Team
82
-
LIU Biao
Champion System Pro Cycling Team
83
-
WU Kin San
Champion System Pro Cycling Team
84
-
KOMORI Ryohei
Team Nippo
85
-
RICHEZE Mauro Abel
Team Nippo
86
-
RICHEZE Maximiliano
Team Nippo
87
-
SANO Junya
Team Nippo
88
-
UCHIMA Kohei
Team Nippo
89
-
CELIS Félix Vidal
Azad University Cross Team
90
-
GHAFFARI Vahid
Azad University Cross Team
91
-
HAGHI Alireza
Azad University Cross Team
92
-
MAHDI Olamaei
Azad University Cross Team
93
-
SAEIDI TANHA Abbas
Azad University Cross Team
94
-
SALEHIAN Farshad
Azad University Cross Team
95
-
EDMÜLLER Benjamin
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
96
-
JANG Kyung-Gu
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
97
-
KRATOCHVÍLA Jakub
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
98
-
PARK Seon Ho
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
99
-
PRIA Lars
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
100
-
STADLER Stefan
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
101
-
ABDULLAH Mohammad Khairul Aziz
102
-
AHMAD LUTFI Muhammad Fauzan
103
-
AHMAD ZAMRI Muhammad Zulhilmie Afif
104
-
CHEUNG King Lok
105
-
CHEUNG King Wai
106
-
CHOI Ki Ho
107
-
CHOI Seung Woo
108
-
HANDLEY Richard
109
-
IM Chaebin
110
-
IM Jaeyeon
111
-
KANG Sung Joon
112
-
KWOK Ho Ting
113
-
LEE Kisuk
114
-
MISBAH Mohd Rauf
115
-
PARK Keon Woo
116
-
RIGG Jason
117
-
RODGERS Lee
118
-
SUHARDI Hassan
119
-
WONG Kam-Po
120
-
YEUNG Ronald
121
-
ZAINAL Mohd Nor Rizuan
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)