Statistics on Tour de l'Avenir 1980.
Result 1980
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | FLOREZ Alfonso | Colombia | 41:04:58 |
2 | SUKHORUCHENKOV Sergei | Soviet-Union | 3:10 |
3 | KASHIRIN Yuri Alekseyevich | Soviet-Union | 4:28 |
4 | ŠKODA Jiří | Czechoslovakia | 5:29 |
5 | BARINOV Yuri | Soviet-Union | 8:54 |
6 | JIMÉNEZ José Patrocinio | Colombia | 9:15 |
7 | GALALETDINOV Ramazan | Soviet-Union | 10:31 |
8 | COELHO Antonio | Portugal | 12:40 |
9 | VICHOT Frédéric | France Espoirs | 13:27 |
10 | LANG Czesław | Poland | 14:27 |
Info
- Startdate:1980-09-08
- Enddate:1980-09-21
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Europe Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Sukhoruchenkov, Barinov)
- (Sujka, Lang)
- (Salvador, Ricco)
- (Sergeant, Nevens)
- (Hekimi, Gavillet)
- (Rodríguez Magro, Gorospe)
- (Vichot, Poisson)
- (Zeferino, Fernandes Sousa)
- (Clère, Castaing)
- (Vonk, Veldscholten)
- (Škoda, Ferebauer)
- (Jiménez, Acevedo)
- (Wackström)
- (Najjari, Belkahla)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
08/09 | Monday | Prologue | Divonne-les-Bains - Divonne-les-Bains | 4.2 | |
09/09 | Tuesday | Stage 1 | Divonne-les-Bains - Pontarlier | 138.5 | |
10/09 | Wednesday | Stage 2a | Pontarlier - Saint-Germain-du-Bois | 103.5 | |
10/09 | Wednesday | Stage 2b (TTT) | Saint-Germain-du-Bois - Chalon-sur-Saône | 48.5 | |
11/09 | Thursday | Stage 3 | Villié-Morgon - Saint-Étienne | 157 | |
12/09 | Friday | Stage 4 | Saint-Étienne - Villeneuve | 171 | |
13/09 | Saturday | Stage 5 | Saint-Trivier - Divonne-les-Bains | 179 | |
14/09 | Restday | |||
15/09 | Monday | Stage 6 (ITT) | Divonne-les-Bains - Divonne-les-Bains | 24.3 | |
16/09 | Tuesday | Stage 7 | Divonne-les-Bains - Morzine | 140 | |
17/09 | Wednesday | Stage 8 | Morzine - Morzine | 109.5 | |
18/09 | Thursday | Stage 9 | Morzine - La Clusaz | 127.5 | |
19/09 | Friday | Stage 10 | La Clusaz - Saint-Julien-en-Genevois | 127.5 | |
20/09 | Saturday | Stage 11a | Saint-Julien-en-Genevois - Col du Grand Colombier | 81.2 | |
20/09 | Saturday | Stage 11b | Champagne-en-Valromey - Ville-la-Grand | 121.5 | |
21/09 | Sunday | Stage 12 | Ville-la-Grand - Divonne-les-Bains | 94.5 | |
1627.7 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Prologue | VAN GESTEL Gerrit |
Stage 1 | KASHIRIN Yuri Alekseyevich |
Stage 2a | CASTAING Francis |
Stage 2b (TTT) | |
Stage 3 | GALALETDINOV Ramazan |
Stage 4 | SUUN Riho |
Stage 5 | SUJKA Krysztof |
Stage 6 (ITT) | CLÈRE Régis |
Stage 7 | JIMÉNEZ José Patrocinio |
Stage 8 | SUKHORUCHENKOV Sergei |
Stage 9 | BARINOV Yuri |
Stage 10 | BARINOV Yuri |
Stage 11a | SUKHORUCHENKOV Sergei |
Stage 11b | BARINOV Yuri |
Stage 12 | MARTINEZ Philippe |