Statistics on Tour de l'Avenir 2000.
Result 2000
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | FLORES Iker | Euskaltel - Euskadi | 38:17:14 |
2 | MONCOUTIÉ David | Cofidis | 0:43 |
3 | MONTGOMERY Sven | La Française des Jeux | 1:06 |
4 | LANDIS Floyd | Manheim-Mercury | 3:35 |
5 | KINTANA Aitor | Euskaltel - Euskadi | 4:01 |
6 | FOFONOV Dmitriy | Besson Chaussures | ,, |
7 | MARTIN Ludovic | Crédit Agricole | 4:10 |
8 | YAKOVLEV Serguei | Besson Chaussures | 4:31 |
9 | LODER Thierry | Cofidis | 4:44 |
10 | LE BOULANGER Yoann | Cofidis | 6:05 |
Info
- Startdate:2000-08-31
- Enddate:2000-09-09
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Europe Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Landis, Cooke)
- (Paolini, Nocentini)
- (Rodríguez, Gutiérrez)
- (Tombak, Moncoutié)
- (Vogondy, Casar)
- (Hushovd, Finot)
- (Mayo, Kintana)
- (Geslin, Chavanel)
- (Gabrovski, Edaleine)
- (Usov, Summer)
- (Strauss, Cotar)
- (Sweet, Auger)
- (Leukemans, Demeyere)
- (Yakovlev, Fofonov)
- (Gil, Astarloza)
- (Jeune, Canouet)
- (Veneberg, ten Dam)
- (Zabriskie, Olsen)
- (Krivtsov, Grechyn)
- (Tuft, Barry)
- (Schleck, Kirchen)
- (Gicquel, Charrier)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
31/08 | Thursday | Stage 1 | Ancenis - Ancenis | 159 | |
01/09 | Friday | Stage 2 (ITT) | Trans-sur-Erdre - Saint-Mars-la-Jaille | 22 | |
02/09 | Saturday | Stage 3 | Ligne - Mouchamps | 156 | |
03/09 | Sunday | Stage 4 | Mouchamps - Mouchamps | 220 | |
04/09 | Monday | Stage 5 | Le Blanc - Saint-Amand-Montrond | 172 | |
05/09 | Tuesday | Stage 6 | Saint-Amand-Montrond - Saint-Amand-Montrond | 190 | |
06/09 | Wednesday | Stage 7 | Autun - Oyonnax | 199 | |
07/09 | Thursday | Stage 8 | Annecy - Le Grand Bornand | 149 | |
08/09 | Friday | Stage 9 | Le Grand Bornand - Ville-la-Grand | 175 | |
09/09 | Saturday | Stage 10 | Annemasse - Annemasse | 120 | |
1562 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 | PAOLINI Luca |
Stage 2 (ITT) | BODROGI László |
Stage 3 | SALANSON Fabrice |
Stage 4 | FINOT Frédéric |
Stage 5 | CHOTARD Laurent |
Stage 6 | TOMBAK Janek |
Stage 7 | MONCOUTIÉ David |
Stage 8 | KINTANA Aitor |
Stage 9 | FLORES Iker |
Stage 10 | USOV Alexandre |