Statistics on Tour de l'Avenir 2019.
Result 2019
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | FOSS Tobias | Norway | 27:30:09 |
2 | ALEOTTI Giovanni | Italy | 1:19 |
3 | VAN WILDER Ilan | Belgium | 2:34 |
4 | CHAMPOUSSIN Clément | France | 3:05 |
5 | ZIMMERMANN Georg | Germany | 3:48 |
6 | VANSEVENANT Mauri | Belgium | 6:55 |
7 | RIES Michel | Luxembourg | 7:05 |
8 | GARCÍA Jhojan | Colombia | 10:48 |
9 | CEPEDA Jefferson Alexander | Ecuador | 12:27 |
10 | VAN DEN BERG Lars | Netherlands | 13:29 |
Info
- Startdate:2019-08-15
- Enddate:2019-08-25
- Category:
- UCI Tour:Europe Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Primožič, Finkšt)
- (Vansevenant, Van Wilder)
- (Champoussin, Burgaudeau)
- (Norsgaard, Kron)
- (Wærenskjold, Foss)
- (Battistella, Bagioli)
- (Zimmermann, Rutsch)
- (Suter, Bissegger)
- (Eekhoff, Arensman)
- (Pidcock, Hayter)
- (Mulubrhan, Girmay)
- (Parra, Lazkano)
- (Montenegro, Cepeda)
- (Carvalho, Campos)
- (Gamper, Gall)
- (Ries, Kluckers)
- (Nekrasov, Fokin)
- (Louvet, Jarnet)
- (White, Groves)
- (Tsimoshyk, Shauchenka)
- (Zukowsky, Côté)
- (Kelemen, Healy)
- (Tejada, Rubio)
- (Valter, Peák)
- (Lapierre, Lalba)
- (Sheehan, Jorgenson)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
15/08 | Thursday | Stage 1 | Marmande - Marmande | 128.8 | |
16/08 | Friday | Stage 2 (TTT) | Eymet - Bergerac | 32.1 | |
17/08 | Saturday | Stage 3 | Montignac-Lascaux - Mauriac | 162.3 | |
18/08 | Sunday | Stage 4 | Mauriac - Espalion | 158.2 | |
19/08 | Monday | Stage 5 | Espalion - Saint-Julien-Chapteuil | 158.9 | |
20/08 | Tuesday | Stage 6 | Saint-Julien-Chapteuil - Privas | 124 | |
21/08 | Restday | |||
22/08 | Thursday | Stage 7 | Grésy-sur-Isere - La Giettaz | 103.5 | |
23/08 | Friday | Stage 8 | Brides-les-Bains - Col de la Loze/Méribel | 23.1 | |
24/08 | Saturday | Stage 9 | Villaroger - Tignes | 67.2 | |
25/08 | Sunday | Stage 10 | Saint-Colomban-des-Villard - Le Corbier | 78.1 | |
1036.2 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 | NORSGAARD Mathias |
Stage 2 (TTT) | Switzerland |
Stage 3 | HAYTER Ethan |
Stage 4 | WRIGHT Fred |
Stage 5 | HEALY Ben |
Stage 6 | BISSEGGER Stefan |
Stage 7 | TEJADA Harold |
Stage 8 | EVANS Alexander |
Stage 9 | VALTER Attila |
Stage 10 | CEPEDA Jefferson Alexander |