The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 7 | 5 | 4:16:34 | |
2 | VINJEBO Emil Mielke Team ColoQuick | Team ColoQuick | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | 1 | 1 | 0:01 0:01 | |
4 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:01 | |||
5 | AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:01 | |||
6 | HOEM Bjørn Tore Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:01 | |||
7 | MURPHY John Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | 0:16 0:16 | |||
8 | TRONDSEN Trond Team Coop | Team Coop | ,, 0:16 | |||
9 | VAN DALEN Jason Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 0:19 0:19 | |||
10 | ,, 0:19 | |||||
11 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 0:49 0:49 | |||
12 | GIBSON Matthew JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:49 | |||
13 | LIENHARD Fabian Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:49 | |||
14 | BUGTER Luuc Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:49 | |||
15 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:49 | |||
16 | BRØCHNER Nicolai Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:49 | |||
17 | HORTON Tobyn Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 0:49 | |||
18 | CAMACHO Juan Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:49 | |||
19 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:49 | |||
20 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:49 | |||
21 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:49 | |||
22 | ,, 0:49 | |||||
23 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:49 | |||
24 | BAUDE Arthur AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:49 | |||
25 | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:49 | |||
26 | CLAUSEN Patrick Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:49 | |||
27 | ,, 0:49 | |||||
28 | ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:49 | |||
29 | ,, 0:49 | |||||
30 | ,, 0:49 | |||||
31 | SWIFT Connor Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 0:49 | |||
32 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | ,, 0:49 | |||
33 | BOL Cees SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:49 | |||
34 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:49 | |||
35 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:49 | |||
36 | JANSSEN Adriaan Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:49 | |||
37 | ,, 0:49 | |||||
38 | ,, 0:49 | |||||
39 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:49 | |||
40 | ,, 0:49 | |||||
41 | ,, 0:49 | |||||
42 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:49 | |||
43 | ,, 0:49 | |||||
44 | GOEBEERT Pierre AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:49 | |||
45 | EISING Tijmen Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:49 | |||
46 | TIMMERMANS Justin Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:49 | |||
47 | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:49 | |||
48 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:49 | |||
49 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:49 | |||
50 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:49 | |||
51 | HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:49 | |||
52 | ,, 0:49 | |||||
53 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:49 | |||
54 | ,, 0:49 | |||||
55 | KRASILNIKAU Andrei Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:49 | |||
56 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:49 | |||
57 | ,, 0:49 | |||||
58 | MCEVOY Jonathan Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 0:49 | |||
59 | FOSS Tobias Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:49 | |||
60 | LYHNE Daniel Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:49 | |||
61 | LENDERINK Peter SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:49 | |||
62 | BRYON Miguel Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:49 | |||
63 | FLAKSIS Andžs Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:49 | |||
64 | ,, 0:49 | |||||
65 | ,, 0:49 | |||||
66 | ,, 0:49 | |||||
67 | ,, 0:49 | |||||
68 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 1:05 1:05 | |||
69 | VANGSTAD Andreas Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 1:13 1:13 | |||
70 | ,, 1:13 | |||||
71 | HÖÖG Gustav Team Coop | Team Coop | 0:49 0:49 | |||
72 | HALLER Patrick Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:49 | |||
73 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 2:19 2:19 | |||
74 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 2:51 2:51 | |||
75 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 2:51 | |||
76 | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 2:51 | |||
77 | VINTHER Troels Rønning Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 2:58 2:58 | |||
78 | 3:27 3:27 | |||||
79 | MOBERG JØRGENSEN Christian Team ColoQuick | Team ColoQuick | 5:22 5:22 | |||
80 | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 5:22 | |||
81 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 5:22 | |||
82 | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 5:22 | |||
83 | ,, 5:22 | |||||
84 | ,, 5:22 | |||||
85 | CUMING Michael Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 5:22 | |||
86 | FRANCK Eamon Lucas Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 5:38 5:38 | |||
87 | TULNER Rens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 5:38 | |||
88 | 5:39 5:39 | |||||
89 | 5:47 5:47 | |||||
90 | 7:59 7:59 | |||||
91 | DE LAAT Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 7:59 | |||
92 | 8:25 8:25 | |||||
93 | BENDIXEN Louis Team Coop | Team Coop | 8:47 8:47 | |||
94 | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 8:47 | |||
95 | 9:15 9:15 | |||||
96 | HANDLEY Richard Madison Genesis | Madison Genesis | 10:15 10:15 | |||
97 | SEVILLA Diego Pablo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 12:22 12:22 | |||
98 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 12:22 | |||
99 | BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 12:22 | |||
100 | HABTOM Awet Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 12:22 | |||
101 | GAMPER Patrick Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 12:22 | |||
102 | VEYHE Torkil Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 12:22 | |||
103 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 12:22 | |||
104 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 12:22 | |||
105 | ATKINS George Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 12:22 | |||
106 | GULLEN James JLT Condor | JLT Condor | ,, 12:22 | |||
107 | ,, 12:22 | |||||
108 | KONGSTAD Tobias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 12:22 | |||
109 | ,, 12:22 | |||||
110 | ,, 12:22 | |||||
111 | ,, 12:22 | |||||
112 | REUTTER Sven Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 12:22 | |||
113 | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 15:33 15:33 | |||
114 | 15:43 15:43 | |||||
115 | GAZZOLI Michele Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 15:47 15:47 | |||
116 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | ,, 15:47 | |||
117 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 15:47 | |||
118 | HARDAHL Anders Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 15:47 | |||
119 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 15:47 | |||
120 | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 15:47 | |||
121 | FOLSACH Casper Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 15:47 | |||
122 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 15:47 | |||
123 | MEEUS Jordi SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 15:47 | |||
124 | ,, 15:47 | |||||
125 | MUNK Steffen Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 15:47 | |||
126 | NOLDE Tobias Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 15:47 | |||
127 | ,, 15:47 | |||||
128 | MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 15:47 | |||
129 | ,, 15:47 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | JÜRß Malte LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNF | MCCARTHY Robert-Jon JLT Condor | JLT Condor | - | |||
DNF | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | - | |||
DNF | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | - | |||
DNS | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:23 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.69 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:174 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:52
- Vert. meters:2092
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: