The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GIBSON Matthew JLT Condor | JLT Condor | 7 | 5 | 3:33:16 | |
2 | TRONDSEN Trond Team Coop | Team Coop | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | BRØCHNER Nicolai Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
5 | LIENHARD Fabian Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
6 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
7 | ,, 0:00 | |||||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
10 | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
11 | BOL Cees SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
12 | CAMACHO Juan Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:00 | |||
13 | BUGTER Luuc Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
14 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
15 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | VAN DALEN Jason Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
18 | HORTON Tobyn Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 0:00 | |||
19 | AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
20 | FOLSACH Casper Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
21 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
22 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:00 | |||
26 | DE LAAT Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
27 | MURPHY John Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
28 | EISING Tijmen Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
29 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | VINJEBO Emil Mielke Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
32 | SWIFT Connor Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 0:00 | |||
33 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
34 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
37 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
38 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
39 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
40 | LENDERINK Peter SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:00 | |||
41 | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | |||
42 | BENDIXEN Louis Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
43 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
44 | MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | GOEBEERT Pierre AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
49 | HÖÖG Gustav Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | |||
50 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
51 | KRASILNIKAU Andrei Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
52 | VEYHE Torkil Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
55 | BAUDE Arthur AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
56 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
57 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
58 | ,, 0:00 | |||||
59 | FLAKSIS Andžs Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 0:00 | |||
60 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
61 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | |||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | TIMMERMANS Justin Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:00 | |||
64 | FRANCK Eamon Lucas Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | 3:41 3:41 | |||
65 | BRYON Miguel Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, 3:41 | |||
66 | ,, 3:41 | |||||
67 | ,, 3:41 | |||||
68 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 3:41 | |||
69 | HALLER Patrick Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 3:41 | |||
70 | CUMING Michael Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 3:41 | |||
71 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 3:41 | |||
72 | BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 3:41 | |||
73 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 3:41 | |||
74 | HARDAHL Anders Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 3:41 | |||
75 | SEVILLA Diego Pablo Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | 3:46 3:46 | |||
76 | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 4:15 4:15 | |||
77 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 4:17 4:17 | |||
78 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | 0:00 0:00 | |||
79 | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 5:03 5:03 | |||
80 | HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 0:00 0:00 | |||
81 | HOELGAARD Markus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
82 | HOEM Bjørn Tore Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:00 | |||
83 | 5:08 5:08 | |||||
84 | HABTOM Awet Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 5:08 | |||
85 | ,, 5:08 | |||||
86 | ,, 5:08 | |||||
87 | 5:11 5:11 | |||||
88 | ,, 5:11 | |||||
89 | 5:13 5:13 | |||||
90 | CLAUSEN Patrick Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 5:24 5:24 | |||
91 | 5:36 5:36 | |||||
92 | ,, 5:36 | |||||
93 | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 5:36 | |||
94 | KONGSTAD Tobias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 8:30 8:30 | |||
95 | VANGSTAD Andreas Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 8:30 | |||
96 | MEEUS Jordi SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 8:44 8:44 | |||
97 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 10:53 10:53 | |||
98 | GULLEN James JLT Condor | JLT Condor | ,, 10:53 | |||
99 | HANDLEY Richard Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 10:53 | |||
100 | ATKINS George Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 10:53 | |||
101 | MCEVOY Jonathan Madison Genesis | Madison Genesis | ,, 10:53 | |||
102 | MOBERG JØRGENSEN Christian Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 10:53 | |||
103 | LYHNE Daniel Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 10:53 | |||
104 | VINTHER Troels Rønning Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 10:53 | |||
105 | MUNK Steffen Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 10:53 | |||
106 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 10:53 | |||
107 | TULNER Rens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 10:53 | |||
108 | GAZZOLI Michele Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | ,, 10:53 | |||
109 | JANSSEN Adriaan Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 10:53 | |||
110 | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 10:53 | |||
111 | ,, 10:53 | |||||
112 | ,, 10:53 | |||||
113 | NOLDE Tobias Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 10:53 | |||
114 | ,, 10:53 | |||||
115 | ,, 10:53 | |||||
116 | ,, 10:53 | |||||
117 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 10:53 | |||
118 | ,, 10:53 | |||||
119 | ,, 10:53 | |||||
120 | ,, 10:53 | |||||
121 | ,, 10:53 | |||||
122 | WILLIAMS Stephen SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 11:59 11:59 | |||
123 | FOSS Tobias Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 11:59 | |||
124 | ,, 11:59 | |||||
125 | ,, 11:59 | |||||
126 | REUTTER Sven Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 11:59 | |||
DNF | - | |||||
DNF | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNF | GAMPER Patrick Polartec-Kometa | Polartec-Kometa | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:24 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.45 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:11
- Vert. meters:957
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: