The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team | BMC Racing Team | 60 | 50 | 6:26:13 | |
2 | LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team | Astana Pro Team | 25 | 30 | 0:16 0:16 | |
3 | BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 10 | 18 | ,, 0:16 | |
4 | PANTANO Jarlinson IAM Cycling | IAM Cycling | 13 | 0:31 0:31 | ||
5 | TALANSKY Andrew Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | 10 | 0:33 0:33 | ||
6 | ŠPILAK Simon Team Katusha | Team Katusha | 7 | 0:43 0:43 | ||
7 | COSTA Rui Lampre - Merida | Lampre - Merida | 4 | 0:49 0:49 | ||
8 | IZAGIRRE Ion Movistar Team | Movistar Team | 3 | ,, 0:49 | ||
9 | DE LA PARTE Víctor CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 2 | 0:59 0:59 | ||
10 | HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 1 | ,, 0:59 | ||
11 | THOMAS Geraint Team Sky | Team Sky | 1:08 1:08 | |||
12 | SCHLECK Fränk Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 2:07 2:07 | |||
13 | KELDERMAN Wilco Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 2:07 | |||
14 | ATAPUMA Darwin BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 2:07 | |||
15 | POLANC Jan Lampre - Merida | Lampre - Merida | 2:39 2:39 | |||
16 | KIRYIENKA Vasil Team Sky | Team Sky | 2:48 2:48 | |||
17 | CIEŚLIK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 2:53 2:53 | |||
18 | CHERNETSKI Sergei Team Katusha | Team Katusha | 3:05 3:05 | |||
19 | MAMYKIN Matvey Team Katusha | Team Katusha | 3:43 3:43 | |||
20 | DUPONT Hubert AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 3:52 3:52 | |||
21 | ARMÉE Sander Lotto Soudal | Lotto Soudal | 3:58 3:58 | |||
22 | BENOOT Tiesj Lotto Soudal | Lotto Soudal | 4:00 4:00 | |||
23 | BERHANE Natnael Team Dimension Data | Team Dimension Data | 4:07 4:07 | |||
24 | IZAGIRRE Gorka Movistar Team | Movistar Team | 4:29 4:29 | |||
25 | ZOIDL Riccardo Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 4:48 4:48 | |||
26 | STETINA Peter Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 5:22 5:22 | |||
27 | SIMÓN Jordi VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 6:00 6:00 | |||
28 | SCHÄR Michael BMC Racing Team | BMC Racing Team | 6:51 6:51 | |||
29 | WYSS Marcel IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 6:51 | |||
30 | KÖNIG Leopold Team Sky | Team Sky | 7:39 7:39 | |||
31 | ELISSONDE Kenny FDJ | FDJ | 8:08 8:08 | |||
32 | LAGUTIN Sergey Team Katusha | Team Katusha | 8:45 8:45 | |||
33 | ELMIGER Martin IAM Cycling | IAM Cycling | 9:13 9:13 | |||
34 | ARCAS Jorge Movistar Team | Movistar Team | 9:29 9:29 | |||
35 | VAN DER LIJKE Nick Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | 10:17 10:17 | |||
36 | BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 11:27 11:27 | |||
37 | DUIJN Huub Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | ,, 11:27 | |||
38 | PICHON Laurent FDJ | FDJ | ,, 11:27 | |||
39 | PINEAU Cédric FDJ | FDJ | ,, 11:27 | |||
40 | PIRES Bruno Team Roth | Team Roth | 11:31 11:31 | |||
41 | WYSS Danilo BMC Racing Team | BMC Racing Team | 11:41 11:41 | |||
42 | DOMBROWSKI Joe Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | 11:50 11:50 | |||
43 | NIEMIEC Przemysław Lampre - Merida | Lampre - Merida | 12:13 12:13 | |||
44 | MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 12:15 12:15 | |||
45 | SAMOILAU Branislau CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 12:47 12:47 | |||
46 | MALACARNE Davide Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 12:47 | |||
47 | GESCHKE Simon Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | ,, 12:47 | |||
48 | PODLASKI Michał VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 12:47 | |||
49 | LÓPEZ David Team Sky | Team Sky | ,, 12:47 | |||
50 | SCARPONI Michele Astana Pro Team | Astana Pro Team | 12:51 12:51 | |||
51 | ALBASINI Michael Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 12:51 | |||
52 | LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 12:53 12:53 | |||
53 | GROßSCHARTNER Felix CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 12:53 | |||
54 | BOSWELL Ian Team Sky | Team Sky | ,, 12:53 | |||
55 | BRÄNDLE Matthias IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 12:53 | |||
56 | TANKINK Bram Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 13:24 13:24 | |||
57 | TEN DAM Laurens Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 13:45 13:45 | |||
58 | KEISSE Iljo Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | ,, 13:45 | |||
59 | ZEPUNTKE Ruben Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | 13:57 13:57 | |||
60 | STACHOWIAK Adam VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 14:06 14:06 | |||
61 | DEVOLDER Stijn Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 14:06 | |||
62 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | 14:41 14:41 | |||
63 | RESTREPO Jhonatan Team Katusha | Team Katusha | 15:07 15:07 | |||
64 | KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha | Team Katusha | ,, 15:07 | |||
65 | FDJ | ,, 15:07 | ||||
66 | TEUNS Dylan BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 15:07 | |||
67 | KOCH Jonas VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 15:07 | |||
68 | PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 15:07 | |||
69 | KRIZEK Matthias Team Roth | Team Roth | 15:51 15:51 | |||
70 | VILLELLA Davide Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | ,, 15:51 | |||
71 | OOMEN Sam Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 16:00 16:00 | |||
72 | TOLHOEK Antwan Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | ,, 16:00 | |||
73 | ĐURASEK Kristijan Lampre - Merida | Lampre - Merida | ,, 16:00 | |||
74 | ARASHIRO Yukiya Lampre - Merida | Lampre - Merida | ,, 16:00 | |||
75 | BAILLIFARD Valentin Team Roth | Team Roth | 16:12 16:12 | |||
76 | JUUL-JENSEN Christopher Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 16:26 16:26 | |||
77 | KREDER Michel Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | 16:46 16:46 | |||
78 | HAYMAN Mathew Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 16:58 16:58 | |||
79 | BRESCHEL Matti Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | ,, 16:58 | |||
80 | PASQUALON Andrea Team Roth | Team Roth | ,, 16:58 | |||
81 | NIYONSHUTI Adrien Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 16:58 | |||
82 | MINARD Sébastien AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 17:45 17:45 | |||
83 | PETROV Evgeni Tinkoff | Tinkoff | 18:01 18:01 | |||
84 | FRÖHLINGER Johannes Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 18:48 18:48 | |||
85 | VERMOTE Julien Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | ,, 18:48 | |||
86 | ŠTYBAR Zdeněk Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | ,, 18:48 | |||
87 | GOŁAŚ Michał Team Sky | Team Sky | ,, 18:48 | |||
88 | PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 18:48 | |||
89 | SMUKULIS Gatis Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 18:48 | |||
90 | HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 18:48 | |||
91 | CASTROVIEJO Jonathan Movistar Team | Movistar Team | ,, 18:48 | |||
92 | SKUJIŅŠ Toms Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | ,, 18:48 | |||
93 | DURBRIDGE Luke Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 19:05 19:05 | |||
94 | SÜTTERLIN Jasha Movistar Team | Movistar Team | 19:15 19:15 | |||
95 | RIBLON Christophe AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 19:22 19:22 | |||
96 | LUNKE Sindre Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 19:36 19:36 | |||
97 | BYSTRØM Sven Erik Team Katusha | Team Katusha | ,, 19:36 | |||
98 | CORT Magnus Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 19:36 | |||
99 | COSTA Mário Lampre - Merida | Lampre - Merida | ,, 19:36 | |||
100 | CANCELLARA Fabian Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 19:38 19:38 | |||
101 | LIGTHART Pim Lotto Soudal | Lotto Soudal | 20:20 20:20 | |||
102 | BEWLEY Sam Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 20:59 20:59 | |||
103 | MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 20:59 | |||
104 | SERGENT Jesse AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 20:59 | |||
105 | RAST Grégory Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 20:59 | |||
106 | POLNICKÝ Jiří VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 21:25 21:25 | |||
107 | DE VREESE Laurens Astana Pro Team | Astana Pro Team | 21:45 21:45 | |||
108 | REZA Kévin FDJ | FDJ | 21:49 21:49 | |||
109 | SZMYD Sylwester CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 21:54 21:54 | |||
110 | GILBERT Philippe BMC Racing Team | BMC Racing Team | 22:33 22:33 | |||
111 | JAUN Lukas Team Roth | Team Roth | ,, 22:33 | |||
112 | STÜSSI Colin Team Roth | Team Roth | ,, 22:33 | |||
113 | KOHLER Martin Team Roth | Team Roth | ,, 22:33 | |||
114 | KOREN Kristijan Cannondale Pro Cycling Team | Cannondale Pro Cycling Team | ,, 22:33 | |||
115 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 22:33 | |||
116 | BRÜNGGER Nico Team Roth | Team Roth | ,, 22:33 | |||
117 | DILLIER Silvan BMC Racing Team | BMC Racing Team | 22:39 22:39 | |||
118 | PONZI Simone CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 22:57 22:57 | |||
119 | BONO Matteo Lampre - Merida | Lampre - Merida | ,, 22:57 | |||
120 | TURGOT Sébastien AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 23:00 23:00 | |||
121 | ZAUGG Oliver IAM Cycling | IAM Cycling | 23:07 23:07 | |||
122 | FARRAR Tyler Team Dimension Data | Team Dimension Data | 23:24 23:24 | |||
123 | VAKOČ Petr Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | 24:19 24:19 | |||
124 | LAMPAERT Yves Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | ,, 24:19 | |||
125 | WEENING Pieter Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | 24:24 24:24 | |||
126 | ANACONA Winner Movistar Team | Movistar Team | 24:44 24:44 | |||
127 | CASTELIJNS Twan Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 24:50 24:50 | |||
128 | STUYVEN Jasper Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 24:50 | |||
129 | VAN ASBROECK Tom Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 24:50 | |||
130 | REIJNEN Kiel Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 24:50 | |||
131 | WALLAYS Jelle Lotto Soudal | Lotto Soudal | 25:24 25:24 | |||
132 | CIMOLAI Davide Lampre - Merida | Lampre - Merida | 26:24 26:24 | |||
133 | VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal | Lotto Soudal | 26:50 26:50 | |||
134 | VANOTTI Alessandro Astana Pro Team | Astana Pro Team | 27:52 27:52 | |||
135 | GAVIRIA Fernando Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | 29:12 29:12 | |||
136 | RICHEZE Maximiliano Etixx - Quick Step | Etixx - Quick Step | ,, 29:12 | |||
137 | MARYCZ Jarosław CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 31:03 31:03 | |||
138 | SAGAN Juraj Tinkoff | Tinkoff | 33:30 33:30 | |||
139 | BODNAR Maciej Tinkoff | Tinkoff | 34:36 34:36 | |||
140 | SAGAN Peter Tinkoff | Tinkoff | ,, 34:36 | |||
DNF | LATOUR Pierre AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | - | |||
DNF | GRADEK Kamil VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | - | |||
DNF | KREDER Raymond Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | - | |||
DNF | DE VRIES Berden Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | - | |||
DNF | GATTO Oscar Tinkoff | Tinkoff | - | |||
DNS | TXURRUKA Amets Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | - | |||
DNS | DEVENYNS Dries IAM Cycling | IAM Cycling | - | |||
DNS | ROELANDTS Jürgen Lotto Soudal | Lotto Soudal | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:17 June 2016
- Start time:12:16
- Avg. speed winner:34.85 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:224.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:412
- Vert. meters:5041
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:4.7 km solo
- Avg. temperature: