Search:  
topLogin
-
2018
-
«

2019»83rd Tour de Suisse (2.UWT)

2019  General classification

Oldest stage winners

Menu
  • After season:
  • Active riders:
NrRiderAgeSeasonStage
1 Volpi Primo38y + 109d1954Stage 6 - Bern › Freiburg
2 Keteleer Désiré38y + 2d1947Stage 6 - Genève › Basel
3 Zabel Erik36y + 345d1995Stage 2 - Visp › Genève
4 Diggelmann Walter36y + 310d1947Stage 1 - Vaduz › Davos Dorf
5 Diggelmann Walter36y + 310d1947Stage 1 - Zürich › Siebnen
6 Diggelmann Walter36y + 310d1947Stage 1 - Siebnen › Vaduz
7 Petacchi Alessandro36y + 163d2010Stage 3 - Schwarzenburg › Wettingen
8 Martinello Silvio36y + 149d1999Stage 2 - Lausanne › Küssnacht am Rigi
9 Thietard Louis36y + 48d1946Stage 7 - Arosa › Sankt Gallen
10 Kelly Sean36y + 30d1983Stage 3 - Meilen › Alstätten
11 McEwen Robbie35y + 358d2003Stage 2 - Murten › Nyon
12 Hervé Pascal35y + 338d2000Stage 4 - Fribourg › Verbier
13 Kübler Ferdinand35y + 326d1941Stage 2 - Lausanne › Bern
14 Faure Benoît35y + 229d1935Stage 1 - Zürich › St. Moritz
15 Konishev Dimitri35y + 125d2001Stage 4 - Widnau/Heerbrugg › Col du Gotthard
16 Knetemann Gerrie35y + 98d1978Prologue
17 Richard Pascal35y + 91d1993Stage 8
18 Cancellara Fabian35y + 90d2003Prologue
19 Weening Pieter35y + 72d2016Stage 6 - Weese › Amden
20 Gilbert Philippe34y + 342d2017Stage 2 - Cham › Cham
21 Coppi Fausto34y + 330d1947Stage 5 (ITT) - Lausanne › Genève
22 Coppi Fausto34y + 330d1947Stage 5 - Biel-Bienne › Lausanne
23 Pozzovivo Domenico34y + 198d2017Stage 6 - Locarno › La Punt
24 Zülle Alex33y + 348d1995Prologue
25 De Vlaeminck Roger33y + 294d1971Stage 3 - Walenstadt › Lenzerheide
26 Bitossi Franco33y + 293d1965Stage 2 - Basel › Wohlen
27 Horner Chris33y + 237d2005Stage 6 - Bürglen UR › Arosa
28 Rast Grégory33y + 148d2013Stage 6 - Leuggern › Meilen
29 Hushovd Thor33y + 147d2011Stage 4 - Grindelwald › Huttwil
30 Ekimov Viatcheslav33y + 136d1993Stage 5
31 Anderson Phil33y + 106d1985Stage 4 - Rüti/Jona › Bern
32 Richeze Maximiliano33y + 100d2016Stage 4 - Rheinfelden › Champagne
33 Altig Rudi33y + 85d1970Prologue
34 Fornara Pasquale33y + 79d1952Stage 5 (ITT) - Monthey › Crans-Montana
35 Martin Hans 33y + 77d1938Stage 2 - Schaffhausen › Chur
36 Bartali Gino33y + 30d1946Stage 1 - Zürich › Basel
37 Totschnig Georg33y + 25d2004Stage 7 - Linthal › Malbun
38 Nevens Jan32y + 300d1991Stage 4 - Locarno › Altdorf
39 Bortolami Gianluca32y + 297d2001Stage 2 - Reinach › Baar
40 Millar Robert32y + 283d1991Stage 5 (ITT) - Bürglen › Klausenpass
41 Bellini Giancarlo32y + 281d1975Stage 6 - Lugano › Silvaplana
42 Casagrande Francesco32y + 280d1999Stage 8 - Nauders am Reschenpass › Arosa
43 Müller Heinz32y + 276d1957Stage 8 - Vaduz › Zürich
44 Thurau Dietrich32y + 223d1976Stage 5 - Lenzerheide › Locarno Monti
45 Pettersson Gösta32y + 212d1973Stage 8 - Schupfart › Olten
46 Pettersson Gösta32y + 212d1973Stage 8 (ITT)
47 Ullrich Jan32y + 198d1997Stage 3
48 Imboden Heinz32y + 167d1991Stage 1
49 Andersen Kim32y + 132d1990Stage 11 - Herisau › Zürich
50 Bugno Gianni32y + 123d1992Stage 4 (ITT)
51 Freire Óscar32y + 120d2006Stage 7 - St. Moritz › Ascona
52 Ludwig Olaf32y + 74d1990Stage 2 - Winterthur › Arosa
53 Ruegg Alfred32y + 39d1960Stage 2 - Kreuzlingen › Davos
54 Kessiakoff Fredrik32y + 29d2012Stage 6 (ITT) - Gossau › Gossau
55 Merckx Eddy32y + 4d1974Prologue
56 Merckx Eddy32y + 4d1974Stage 1 - Surzach › Diessenhoften
57 Aebersold Niki31y + 347d1997Stage 9
58 Fuchs Josef31y + 329d1979Stage 5 - Steffisburg/Thun › Verbier
59 Contrini Daniele31y + 300d2006Stage 2 - Bremgarten › Einsiedeln
60 Breu Beat31y + 238d1981Stage 3
61 Breu Beat31y + 238d1981Stage 3 (ITT)
62 Dierickx André31y + 235d1979Stage 8 - Laax › Horgen
63 Piemontesi Domenico31y + 226d1934Stage 1 - Zürich › St. Moritz
64 Adorni Vittorio31y + 219d1969Stage 5 - Gstaad › Crans Montana
65 Gavazzi Pierino31y + 201d1982Stage 7
66 Albasini Michael31y + 178d2005Stage 5 - Bad Zurzach › Altdorf UR
67 Steinhauser Tobias31y + 157d2002Stage 9 (ITT) - Lyss › Biel
68 Zanini Stefano31y + 150d2000Stage 10 - Herisau › Baden
69 Desmet Gilbert31y + 135d1962Stage 5 - Thun › Bellinzona
70 Erne August31y + 127d1936Stage 3 - Lugano › Luzern
71 Colombo Ugo31y + 113d1971Stage 5 - Ambri › Villars
72 Vanzella Flavio31y + 109d1995Stage 9 - Flums › Zurich
73 Jaskula Zenon31y + 16d1993Stage 6
74 Špilak Simon30y + 359d2017Stage 7 - Zernez › Sölden
75 Kirchen Kim30y + 352d2008Stage 6
76 Bahamontes Federico30y + 342d1959Stage 3 (ITT) - Siebnen › Satelegg
77 Bahamontes Federico30y + 342d1959Stage 3 - Wetzikon › Siebnen
78 Božič Borut30y + 311d2011Stage 5 - Huttwil › Tobel-Tägerschen
79 Bulla Max30y + 274d1933Stage 2 - Davos Dorf › Luzern
80 Van Impe Lucien30y + 247d1977Stage 7 - Bellinzona › Bürglen
81 Freuler Urs30y + 230d1981Stage 7 (ITT)
82 Freuler Urs30y + 230d1981Stage 7
83 Jalabert Laurent30y + 197d1998Prologue
84 van der Velde Johan30y + 189d1987Stage 3 - Leibstadt › Basel
85 De Geest Willy30y + 164d1973Stage 2 - Hendschikken › Sieben
86 De Geest Willy30y + 164d1973Stage 2 (ITT) - Sieben › Satteleg
87 Karstens Gerben30y + 161d1967Stage 4 - Martigny › Emmenbrucke
88 van Bon Léon30y + 146d2002Stage 4 - Chur › Ambri
89 Pesarrodona José30y + 135d1976Stage 5 - Locarno › Morel/Riederalp
90 Geyer Ludwig30y + 132d1934Stage 4 - Luzern › Lausanne
91 De Pasquale Maurizio30y + 124d1999Stage 9 - Echur › Winterthur
92 Martini Alfredo30y + 117d1951Stage 1 - Zürich › Aarau
93 González Aitor30y + 113d2005Stage 9 - Ulrichen › Ulrichen
94 Schar Fritz30y + 97d1949Stage 8 - Basel › Zürich
95 Koblet Hugo30y + 83d1947Stage 1 - Vaduz › Davos Dorf
96 Koblet Hugo30y + 83d1947Stage 1 - Zürich › Siebnen
97 Koblet Hugo30y + 83d1947Stage 1 - Siebnen › Vaduz
98 Wagner Josef30y + 82d1946Stage 3 - Morges › Morat
99 Wagner Josef30y + 82d1946Stage 3 - Morat › Bern
100 Bettini Paolo30y + 80d2004Stage 8 - Buchs › Bellinzone
101 Agostinho Joaquim30y + 78d1972Stage 3 (ITT) - Solothurn › Balmberg
102 Croci-torti Emilio30y + 77d1952Stage 8 - Arosa › Zürich
103 Maurer Rolf30y + 64d1964Stage 2 - Kussnacht › Delsberg
104 Bruni Dino30y + 62d1962Stage 1 - Zurich › Diessenhofen
105 Schleck Fränk30y + 60d2007Stage 3 - Nauders › Triesenberg-Malbun
106 Gaggero Stefano30y + 53d1957Stage 3 - Basel › La Chaux-de-Fonds
107 Dancelli Michele30y + 45d1972Stage 4 - Solothurn › Gstaad
108 Crepaldi Ottavio30y + 23d1975Stage 2 - Frick › Oftringen
109 Zandegu Dino30y + 19d1970Stage 8 - Bern › Sarmensdorf
110 Lang Robert30y + 15d1939Stage 3 - Morat › Sierre
111 Pagnin Roberto29y + 353d1992Stage 9 - La Punt › Laax
112 Kamber Eugen29y + 329d1954Stage 7 - Freiburg › Zürich
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06792 sec.