Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2008
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2010
- stage -
Stage 1 | Kaohsiung City - Kaohsiung City
Stage 2 | Chiayi County - Chiayi County
Stage 3 | Taichung City - Taichung City
Stage 4 | Changhua County - Changhua County
Stage 5 | Hsinchu City - Hsinchu City
Stage 6 | Taipei County - Taipei County
Stage 7 | Taipei City - Taipei City
Statistics
GO TO
Stage 7 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Tour de Taiwan
»
2009
»
Startlist
menu
2009
»
Tour de Taiwan
(2.2)
2009
»
7 Stages
»
Kaohsiung City
›
Taipei City
(802.1km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
111
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
FITRIANTO Hari
Polygon Sweet Nice Team
2
-
PRANATA Jimmy
Polygon Sweet Nice Team
3
-
TJONDROKUSUMO Antonius Christopher
Polygon Sweet Nice Team
4
-
WIJAYA Herwin
Polygon Sweet Nice Team
5
-
ANUAWAR Ahmad Haidar
Trek - Marco Polo Cycling Team
6
-
ANTHONY Jesse
Team Type 1
7
-
ELDRIDGE Joe
Team Type 1
8
-
HANSON Ken
Team Type 1
9
-
ILEŠIČ Aldo Ino
Team Type 1
10
-
SOUTHERLAND Phil
Team Type 1
11
-
FUKUDA Shinpei
Team Bridgestone Anchor
12
-
FUKUHARA Masaru
Team Bridgestone Anchor
13
-
IIJIMA Makoto
Team Bridgestone Anchor
14
-
SHIMADA Yoshiaki
Team Bridgestone Anchor
15
-
YAMAMOTO Masamichi
Team Bridgestone Anchor
16
-
ALBIEZ Timo
Team Neotel
17
-
BEUCHAT Roger
Team Neotel
18
-
STAUDER Benjamin
Team Neotel
19
-
HATANAKA Yusuke
Shimano Racing Team
20
-
IINO Yoshinori
Shimano Racing Team
21
-
NODERA Hidenori
Shimano Racing Team
22
-
SUZUKI Shinri
Shimano Racing Team
23
-
SUZUKI Yuzuru
Shimano Racing Team
24
-
CHO Ho Sung
Seoul Cycling
25
-
GONG Hyo Suk
Seoul Cycling
26
-
PARK Seon Ho
Seoul Cycling
27
-
SUH Seok Kyu
Seoul Cycling
28
-
YOO Ki Hong
Seoul Cycling
29
-
ABDUL RAZAK Mohamed Faris
MNCF Cycling Team
30
-
ANUAR AZIZ Mohamed Saiful
MNCF Cycling Team
31
-
RUSLI Amir Mustafa
MNCF Cycling Team
32
-
SALEH Mohd Zamri
MNCF Cycling Team
33
-
HIOKI Daisuke
Matrix Powertag
34
-
MUKAIGAWA Naoki
Matrix Powertag
35
-
NAKAMURA Makoto
Matrix Powertag
36
-
TSUJI Yoshimitsu
Matrix Powertag
37
-
WAKUMOTO Masaki
Matrix Powertag
38
-
WAKUMOTO Masaki
Matrix Powertag
39
-
ANUAWAR Ahmad Haidar
Letua Cycling Team
40
-
PRIA Lars
Letua Cycling Team
41
-
BOUGLAS Georgios
Heraklion - Nessebar
42
-
COUTTS Alex
Heraklion - Nessebar
43
-
GABROVSKI Ivaïlo
Heraklion - Nessebar
44
-
SPRINGER Christoph
Heraklion - Nessebar
45
-
CHANG Wei Kei
Giant Asia Racing Team
46
-
CHIANG Chun Te
Giant Asia Racing Team
47
-
HUANG Yen Lin
Giant Asia Racing Team
48
-
LAI Kuan Hua
Giant Asia Racing Team
49
-
PENG Kuei Hsiang
Giant Asia Racing Team
50
-
BRAUNSTEINS Daniel
Drapac - Porsche Cycling
51
-
MCDONALD Peter
Drapac - Porsche Cycling
52
-
POLLOCK Rhys
Drapac - Porsche Cycling
53
-
SHAW Stuart
Drapac - Porsche Cycling
54
-
WINDSOR Dean
Drapac - Porsche Cycling
55
-
HANNACHI Abdelbaset
Doha Team
56
-
BODNAR Łukasz
CCC - Polsat - Polkowice
57
-
JEŻOWSKI Krzysztof
CCC - Polsat - Polkowice
58
-
KIENDYŚ Tomasz
CCC - Polsat - Polkowice
59
-
LISOWICZ Tomasz
CCC - Polsat - Polkowice
60
-
MATYSIAK Bartłomiej
CCC - Polsat - Polkowice
61
-
AYABE Takeaki
Aisan Racing Team
62
-
BEPPU Takumi
Aisan Racing Team
63
-
MATSUMURA Mitsuhiro
Aisan Racing Team
64
-
MORI Kazuhiro
Aisan Racing Team
65
-
NISHITANI Taiji
Aisan Racing Team
66
-
CHEN Chien Ting
67
-
CHEN Tsun Kuei
68
-
CHIANG Li-yao
69
-
CHIANG Shuai Chun
70
-
CHIEH LIU Wei
71
-
CHU Fan Hsin
72
-
DASHPUNTSAG Erdenebayar
73
-
FENG Chun Kai
74
-
GARAMBAZAR Ulzibat
75
-
GRUZDEV Dmitriy
76
-
HIGUMA Yusuke
77
-
HOFFMANN Steve
78
-
HSIAO Shih Hsin
79
-
HSIN HUA Huang
80
-
HUA CHENG Yung
81
-
HUANG Wen Chung
82
-
ITO Masakazu
83
-
JU PENG Ssu
84
-
JUMABEKOV Nazar
85
-
KHANGARID Naran
86
-
KIRCH Joé
87
-
KIRSCH Carlo
88
-
KO Siu Wai
89
-
KOSHINOMI Seiichi
90
-
KWOK Ho Ting
91
-
LEE Jin-woo
92
-
LEE Wei Cheng
93
-
LIU Shu Ming
94
-
LUNG LIAO Kuo
95
-
MATSUO Syusaku
96
-
NOGUCHI Masanori
97
-
QUINN Robert
98
-
SHUSHEMOIN Alexandr
99
-
SLONOV Nikolay
100
-
STRECKER Daniel
101
-
TANG Wang Yip
102
-
TUMURBAATAR Ochirbaatar
103
-
UCHIMA Kohei
104
-
UUGANBAYAR Khayankhyarvaa
105
-
VAN STADEN Michael
106
-
WEI HU Che
107
-
WESEMANN Martin
108
-
WILLEMSE Chris
109
-
WONG Kam-Po
110
-
WU Kin San
111
-
WU Po Hung
112
-
YOSHIDA Hayato
113
-
ZHIYENTAYEV Roman
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)