Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) (55.2 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 6 |
2 | Genov Nikolay | Bulgaria | 4 |
3 | Kone Souleymane | Burkina Faso | 2 |
Sprint (61.8 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 3 |
2 | Daumont Paul | Burkina Faso | 2 |
3 | Andreev Yordan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 1 |
KOM Sprint (2) (76.4km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 6 |
2 | Kone Souleymane | Burkina Faso | 4 |
3 | Genov Nikolay | Bulgaria | 2 |
KOM Sprint (3) (99.5km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 6 |
2 | Genov Nikolay | Bulgaria | 4 |
3 | Ivanov Borislav | Bulgaria | 2 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 25 |
2 | Daumont Paul | Burkina Faso | 22 |
3 | Taillandier Axel | Team Ufusport | 20 |
4 | Papanov Martin | Bulgaria | 18 |
5 | Kamzong Clovis | SNH Vélo Club | 16 |
6 | Kone Souleymane | Burkina Faso | 14 |
7 | Andreev Yordan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 12 |
8 | Matondo Mimbole | Democratic Republic of the Congo | 10 |
9 | Jalabert Jules | Team Ufusport | 8 |
10 | Muhindo Kyaviro Jimmy | Democratic Republic of the Congo | 6 |
11 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 5 |
12 | Gueydon Julien | Team Ufusport | 4 |
13 | Léonien Alexandre | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 3 |
14 | Kamdem Fodjo Jordan | Cameroon | 2 |
15 | Kinanira Ischara Daniel | Democratic Republic of the Congo | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 09:01:57 | 9:01:57 |
2 | Team Ufusport | 09:04:31 | 2:34 |
3 | Burkina Faso | 09:04:31 | 2:34 |
4 | Democratic Republic of the Congo | 09:04:33 | 2:36 |
5 | SNH Vélo Club | 09:04:33 | 2:36 |
6 | Bulgaria | 09:04:39 | 2:42 |
7 | Cameroon | 09:04:39 | 2:42 |
8 | Ivory Coast | 09:04:39 | 2:42 |
9 | Global Cycling Team | 09:05:04 | 3:07 |
10 | Benin | 09:22:12 | 20:15 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Metge Thomas | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | 2:58:55 |
2 | Daumont Paul | Burkina Faso | 2:34 |
3 | Taillandier Axel | Team Ufusport | ,, |
4 | Papanov Martin | Bulgaria | 2:36 |
5 | Jalabert Jules | Team Ufusport | ,, |
6 | Klopper Christiaan | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | ,, |
7 | Léonien Alexandre | Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel | ,, |
8 | Kamdem Fodjo Jordan | Cameroon | ,, |
9 | Njonkoue Wogue Ivan Dylan | Cameroon | ,, |
10 | Kamena Loïc Tshiyana | Democratic Republic of the Congo | ,, |
11 | Voukeng Kemtsop Ismael | SNH Vélo Club | 2:42 |
12 | Kossoko Sadikou Jérémie | Cameroon | ,, |
13 | Kouame Konan Olivier | Ivory Coast | ,, |
14 | Dimitrov Petar | Bulgaria | 2:49 |
15 | Ryustemov Deniz | Bulgaria | ,, |
16 | Kuere Nounawe Rodrigue Eric | SNH Vélo Club | 2:52 |