The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | +0:00 | 6 | Climber | GRÉGOIRE Romain AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 20 | 2:55:22 | |||
2 | 2 | +1:45 | 145 | Climber | UIJTDEBROEKS Cian Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | 12 | 2:49 2:49 | |||
3 | 46 | +25:29 | 45 | GC | FAURE PROST Alexy Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 7 | 2:50 2:50 | |||
4 | 3 | +2:34 | 101 | Climber | MARTINEZ Lenny France | 18 | France | 5 | 3:33 3:33 | |||
5 | 38 | +18:25 | 141 | Climber | GROß Matteo Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 4 | 4:01 4:01 | |||
6 | 21 | +10:15 | 83 | TT | KOCKELMANN Mathieu Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 3 | 4:09 4:09 | |||
7 | 7 | +6:03 | 27 | Sprint | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 2 | ,, 4:09 | |||
8 | 8 | +6:03 | 32 | Climber | MICHELS Jente IKO - Crelan | 18 | IKO - Crelan | 1 | ,, 4:09 | |||
9 | 6 | +5:34 | 50 | Sprint | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 4:09 | ||||
10 | 19 | +9:07 | 48 | Climber | KINO Jan Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 4:09 | ||||
11 | 42 | +21:42 | 33 | Climber | VAN GILS Yannick IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | ,, 4:09 | ||||
12 | 34 | +17:07 | 160 | Climber | SIVOK Tomáš Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | ,, 4:09 | ||||
13 | 13 | +6:43 | 47 | Climber | DHONDT Robbe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 4:12 4:12 | ||||
14 | 4 | +4:13 | 144 | Climber | SCHRETTL Marco Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | ,, 4:12 | ||||
15 | 9 | +6:03 | 126 | Sprint | SIMMONS Colby LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | ,, 4:12 | ||||
16 | 39 | +18:34 | 13 | Sprint | DE MEIJTS Matis Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 4:12 | ||||
17 | 51 | +28:05 | 129 | Climber | GULLICKSON Leo LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | ,, 4:12 | ||||
18 | 12 | +6:06 | 100 | Climber | AZILE LOZACH Julien Nouvelle Aquitaine | 18 | Nouvelle Aquitaine | ,, 4:12 | ||||
19 | 18 | +8:55 | 131 | Climber | GARZON Oscar Santiago Team Work Service Speedy Bike | 18 | Team Work Service Speedy Bike | ,, 4:12 | ||||
20 | 22 | +10:18 | 26 | Sprint | LAMBRECHT Michiel ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 4:12 | ||||
21 | 17 | +8:13 | 127 | Climber | KESSLER Cole LUX - Sideshow p/b Specialized | 18 | LUX - Sideshow p/b Specialized | ,, 4:12 | ||||
22 | 32 | +14:53 | 53 | Climber | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | ,, 4:12 | ||||
23 | 10 | +6:05 | 86 | Climber | DETALLE Noah Sélection Wallonne | 18 | Sélection Wallonne | ,, 4:12 | ||||
24 | 29 | +13:22 | 87 | Climber | PLACE Maxence Sélection Wallonne | 17 | Sélection Wallonne | ,, 4:12 | ||||
25 | 16 | +8:13 | 5 | TT | ABT Cedric Baden-Württemberg | 17 | Baden-Württemberg | ,, 4:12 | ||||
26 | 11 | +6:06 | 28 | Classic | KOPECKÝ Matyáš ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 4:12 | ||||
27 | 63 | +33:17 | 85 | Classic | MOINET Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 4:51 4:51 | ||||
28 | 50 | +27:06 | 39 | Sprint | CONFORTI Lorenzo G.S. Stabbia | 17 | G.S. Stabbia | 4:53 4:53 | ||||
29 | 49 | +26:55 | 12 | Sprint | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | ,, 4:53 | ||||
30 | 43 | +23:10 | 17 | Sprint | HUYGHE Stan Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | 4:56 4:56 | ||||
31 | 28 | +13:20 | 20 | Sprint | VAN CAUWENBERGHE Arne Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | 5:00 5:00 | ||||
32 | 14 | +7:33 | 15 | Sprint | VERSTAPPEN Dries Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | 5:02 5:02 | ||||
33 | 72 | +40:07 | 34 | Sprint | CEULEMANS Jarne IKO - Crelan | 16 | IKO - Crelan | ,, 5:02 | ||||
34 | 35 | +17:21 | 173 | Climber | BIEHL Kevin Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 5:13 5:13 | ||||
35 | 27 | +13:15 | 123 | Climber | LESUEUR Louka Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | ,, 5:13 | ||||
36 | 5 | +5:32 | 142 | Climber | HAJEK Alexander Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 5:30 5:30 | ||||
37 | 25 | +12:38 | 109 | Sprint | HASHIKAWA Jo Gaverzicht - Be Okay Juniors | 18 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 5:48 5:48 | ||||
38 | 15 | +7:44 | 103 | Climber | SAVIOZ Colin France | 17 | France | 5:50 5:50 | ||||
39 | 20 | +9:27 | 110 | Sprint | HARTEEL Jelle Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 6:57 6:57 | ||||
40 | 30 | +14:10 | 8 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | 7:07 7:07 | ||||
41 | 24 | +11:15 | 31 | Climber | DOCKX Aaron IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 7:25 7:25 | ||||
42 | 26 | +12:43 | 143 | Classic | LÜHRS Luis-Joe Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | 8:38 8:38 | ||||
43 | 36 | +17:48 | 30 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 8:52 8:52 | ||||
44 | 45 | +24:17 | 157 | Sprint | ROUFFAER Lars Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | 10:26 10:26 | ||||
45 | 23 | +10:53 | 35 | Classic | CHRISTEN Jan IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 10:31 10:31 | ||||
46 | 73 | +40:11 | 158 | Classic | KROONEN Sem Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | 11:06 11:06 | ||||
47 | 93 | +56:30 | 14 | Classic | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 16 | Maes CT Glabbeek | 11:27 11:27 | ||||
48 | 97 | +1:01:55 | 52 | Classic | DROMAIN Rémi CREF Pays de la Loire | 18 | CREF Pays de la Loire | 11:31 11:31 | ||||
49 | 52 | +28:49 | 134 | Climber | SERGIAMPIETRI Andrea Team Work Service Speedy Bike | 16 | Team Work Service Speedy Bike | ,, 11:31 | ||||
50 | 31 | +14:22 | 61 | Climber | GONZÁLEZ Antonio EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 11:52 11:52 | ||||
51 | 37 | +18:04 | 513 | Climber | IZTUETA Unax Gipuzkoa Selekzioa | 17 | Gipuzkoa Selekzioa | 12:01 12:01 | ||||
52 | 40 | +20:18 | 106 | Climber | NOLLET Ralph Gaverzicht - Be Okay Juniors | 18 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 12:53 12:53 | ||||
53 | 74 | +40:18 | 98 | Climber | LLORET Quentin Nouvelle Aquitaine | 16 | Nouvelle Aquitaine | 13:06 13:06 | ||||
54 | 54 | +29:36 | 159 | TT | KERVINEN Leevi Willebrord Wil Vooruit | 18 | Willebrord Wil Vooruit | 13:30 13:30 | ||||
55 | 41 | +20:42 | 149 | TT | LEQUET Corentin Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 16 | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 13:32 13:32 | ||||
56 | 56 | +30:11 | 154 | TT | ETXABE Kimetz Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 13:32 | ||||
57 | 82 | +47:29 | 171 | TT | FRYLAND Jacob Degn Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | ,, 13:32 | ||||
58 | 44 | +24:00 | 128 | TT | GUSTIN Alex LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 13:36 13:36 | ||||
59 | 78 | +43:16 | 44 | TT | DOUGNY Lucas Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 13:38 13:38 | ||||
60 | 75 | +40:21 | 152 | TT | AJERRISTA Ekain Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 13:51 13:51 | ||||
61 | 69 | +39:40 | 94 | TT | THOLLET Quentin EC Saint-Etienne Loire | 17 | EC Saint-Etienne Loire | 13:52 13:52 | ||||
62 | 55 | +30:04 | 99 | TT | LAJAUNIAS Valerian Nouvelle Aquitaine | 17 | Nouvelle Aquitaine | 13:54 13:54 | ||||
63 | 47 | +25:41 | 81 | TT | LEDOUX Trystan Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 13:56 13:56 | ||||
64 | 59 | +32:46 | 37 | TT | CORDOVANI Luca G.S. Stabbia | 16 | G.S. Stabbia | ,, 13:56 | ||||
65 | 53 | +29:15 | 151 | TT | CARBAYEDA Beñat Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 13:56 | ||||
66 | 84 | +49:08 | 41 | TT | BARRILLOT Bohémond Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 13:59 13:59 | ||||
67 | 60 | +32:49 | 38 | TT | CRISTALLI Alessio G.S. Stabbia | 17 | G.S. Stabbia | ,, 13:59 | ||||
68 | 65 | +37:48 | 96 | TT | RENOUX Maxime Nouvelle Aquitaine | 18 | Nouvelle Aquitaine | ,, 13:59 | ||||
69 | 64 | +36:59 | 108 | TT | DEWINTER Gerben Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 14:24 14:24 | ||||
70 | 88 | +52:55 | 137 | TT | JOORE Wout Limburg | 17 | Limburg | 14:33 14:33 | ||||
71 | 58 | +32:46 | 2 | TT | BANGERT Nick Baden-Württemberg | 16 | Baden-Württemberg | 15:19 15:19 | ||||
72 | 76 | +40:49 | 132 | Sprint | RACCAGNI NOVIERO Andrea Team Work Service Speedy Bike | 17 | Team Work Service Speedy Bike | 15:21 15:21 | ||||
73 | 100 | +1:13:14 | 172 | Sprint | UNGER Andreas Læssø Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | ,, 15:21 | ||||
74 | 57 | +32:25 | 78 | Sprint | CARDOSO Louis Auvergne-Rhône-Alpes | 18 | Auvergne-Rhône-Alpes | 15:28 15:28 | ||||
75 | 33 | +15:54 | 105 | TT | ROUSSET-FAVIER Nicolas France | 18 | France | 15:46 15:46 | ||||
76 | 48 | +26:47 | 63 | TT | RAMOS Miguel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 16:02 16:02 | ||||
77 | 66 | +38:42 | 111 | TT | CORREA Maycol Team Inca | 17 | Team Inca | 16:16 16:16 | ||||
78 | 71 | +39:53 | 11 | TT | BIJNENS Joren Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 16:54 16:54 | ||||
79 | 92 | +56:19 | 84 | TT | CECCATO Maxime Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17:19 17:19 | ||||
80 | 61 | +32:59 | 64 | TT | GIMENO David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 18 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17:59 17:59 | ||||
81 | 83 | +48:21 | 77 | TT | ROUDIER Hugo Auvergne-Rhône-Alpes | 17 | Auvergne-Rhône-Alpes | 18:22 18:22 | ||||
82 | 90 | +54:28 | 167 | TT | VIDAL Adrien Occitane Cyclisme Formation | 18 | Occitane Cyclisme Formation | 22:14 22:14 | ||||
83 | 77 | +40:58 | 29 | TT | MAES Seppe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 22:20 22:20 | ||||
84 | 94 | +58:20 | 22 | TT | LAURENSOT Edgar Club Bretagne Juniors | 17 | Club Bretagne Juniors | 23:47 23:47 | ||||
85 | 101 | +1:17:40 | 122 | Sprint | AUGÉ Ronan Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | 24:31 24:31 | ||||
86 | 87 | +51:30 | 175 | Sprint | MUNK-OLSEN Oscar Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 25:08 25:08 | ||||
87 | 89 | +53:56 | 93 | Sprint | PAYS Martin EC Saint-Etienne Loire | 16 | EC Saint-Etienne Loire | 25:11 25:11 | ||||
88 | 91 | +56:01 | 76 | Sprint | LAMOULINE Sam Auvergne-Rhône-Alpes | 16 | Auvergne-Rhône-Alpes | 25:34 25:34 | ||||
89 | 67 | +39:18 | 164 | Sprint | HAMMINGA Maarten Wielerzone Nederland | 16 | Wielerzone Nederland | 26:30 26:30 | ||||
90 | 70 | +39:52 | 24 | Sprint | ROUXEL Maxime Club Bretagne Juniors | 18 | Club Bretagne Juniors | ,, 26:30 | ||||
91 | 81 | +46:30 | 107 | Sprint | VAN DYCK Jan Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 27:31 27:31 | ||||
92 | 62 | +33:00 | 7 | Sprint | TACHOT Thomas AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 28:35 28:35 | ||||
93 | 85 | +49:59 | 121 | Climber | ANDRÉ Gaspard Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | ,, 28:35 | ||||
94 | 86 | +51:26 | 54 | Climber | RULLIER Hans CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | ,, 28:35 | ||||
95 | 102 | +1:22:47 | 163 | Climber | TEEKENS Ofke Wielerzone Nederland | 17 | Wielerzone Nederland | 29:12 29:12 | ||||
96 | 79 | +44:33 | 133 | Climber | SAVINO Federico Team Work Service Speedy Bike | 17 | Team Work Service Speedy Bike | ,, 29:12 | ||||
97 | 98 | +1:03:51 | 40 | Climber | NINCI Alessio G.S. Stabbia | 18 | G.S. Stabbia | ,, 29:12 | ||||
98 | 99 | +1:10:25 | 135 | Climber | TORNABONI Luca Team Work Service Speedy Bike | 18 | Team Work Service Speedy Bike | ,, 29:12 | ||||
99 | 80 | +46:15 | 80 | Climber | THIBAUD Celian Auvergne-Rhône-Alpes | 16 | Auvergne-Rhône-Alpes | ,, 29:12 | ||||
100 | 96 | +1:01:11 | 43 | Climber | GOISNARD Téo Bourgogne-Franche-Comté | 16 | Bourgogne-Franche-Comté | 31:07 31:07 | ||||
101 | 68 | +39:23 | 102 | Climber | KRAEMER Léo France | 17 | France | 31:15 31:15 | ||||
102 | 95 | +1:00:13 | 56 | Climber | GOSSET Enzo Ain | 17 | Ain | 31:37 31:37 | ||||
DNF | 49 | GC | VAN DAELE Sil Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | - | ||||||
DNF | 18 | GC | NIJS Viktor Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | - | ||||||
DNF | 19 | GC | STIERS Victor Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | - | ||||||
DNF | 156 | GC | HORDIJK Bart Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | - | ||||||
DNF | 166 | GC | FARAMOND Tom Occitane Cyclisme Formation | 17 | Occitane Cyclisme Formation | - | ||||||
DNF | 88 | GC | NEYMAN Julian Sélection Wallonne | 18 | Sélection Wallonne | - | ||||||
DNF | 90 | Sprint | PRESTIANNI Sacha Sélection Wallonne | 17 | Sélection Wallonne | - | ||||||
DNF | 104 | Climber | ROLLAND Brieuc France | 17 | France | - | ||||||
DNF | 146 | Sprint | BAGOU Guillaume Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 17 | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | - | ||||||
DNF | 150 | Sprint | LUCIEZ Jules Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 17 | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | - | ||||||
DNF | 92 | Sprint | DAVOINE Achille EC Saint-Etienne Loire | 16 | EC Saint-Etienne Loire | - | ||||||
DNF | 42 | Sprint | CLER Gabin Bourgogne-Franche-Comté | 16 | Bourgogne-Franche-Comté | - | ||||||
DNF | 82 | Sprint | GOVAERTS Luca Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | - | ||||||
DNF | 97 | Sprint | PASTUREL Marin Nouvelle Aquitaine | 17 | Nouvelle Aquitaine | - | ||||||
DNF | 23 | Sprint | PREMEL Ewen Club Bretagne Juniors | 16 | Club Bretagne Juniors | - | ||||||
DNF | 3 | Sprint | AMANN Meo Baden-Württemberg | 17 | Baden-Württemberg | - | ||||||
DNF | 4 | Sprint | HEINEMANN Leon Baden-Württemberg | 17 | Baden-Württemberg | - | ||||||
DNF | 9 | Sprint | LOZOUET Léandre AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | - | ||||||
DNF | 10 | Classic | GAUTHERAT Pierre AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | - | ||||||
DNF | 58 | Classic | 18 | Ain | - | |||||||
DNF | 59 | Classic | LEGAY Baptiste Ain | 16 | Ain | - | ||||||
DNF | 62 | Classic | TERRASA Marc EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 18 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | - | ||||||
DNF | 115 | Classic | VELASQUEZ Kevin Team Inca | 18 | Team Inca | - | ||||||
DNF | 112 | Climber | PANTOJA Cesar Paulo Team Inca | 18 | Team Inca | - | ||||||
DNF | 113 | Climber | USAQUEN Brayan Team Inca | 18 | Team Inca | - | ||||||
DNF | 162 | Sprint | VAN DORP Vincent Wielerzone Nederland | 17 | Wielerzone Nederland | - | ||||||
DNF | 155 | Sprint | AGIRRE Aitor Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Pnt | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | ▲4 | 6 | Climber | GRÉGOIRE Romain AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 100 | 12:34:00 | .. | ||
2 | 2 | - | 145 | Climber | UIJTDEBROEKS Cian Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | 70 | 1:45 1:45 | .. | ||
3 | 1 | ▼2 | 101 | Climber | MARTINEZ Lenny France | 18 | France | 50 | 2:34 2:34 | .. | ||
4 | 3 | ▼1 | 144 | Climber | SCHRETTL Marco Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 36 | 4:13 4:13 | .. | ||
5 | 4 | ▼1 | 142 | Climber | HAJEK Alexander Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 28 | 5:32 5:32 | .. | ||
6 | 8 | ▲2 | 50 | Sprint | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 24 | 5:34 5:34 | .. | ||
7 | 11 | ▲4 | 27 | Sprint | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 20 | 6:03 6:03 | .. | ||
8 | 12 | ▲4 | 32 | Climber | MICHELS Jente IKO - Crelan | 18 | IKO - Crelan | 18 | ,, 6:03 | .. | ||
9 | 9 | - | 126 | Sprint | SIMMONS Colby LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 16 | ,, 6:03 | .. | ||
10 | 10 | - | 86 | Sprint | DETALLE Noah Sélection Wallonne | 18 | Sélection Wallonne | 14 | 6:05 6:05 | .. | ||
11 | 13 | ▲2 | 28 | Classic | KOPECKÝ Matyáš ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 12 | 6:06 6:06 | .. | ||
12 | 14 | ▲2 | 100 | Classic | AZILE LOZACH Julien Nouvelle Aquitaine | 18 | Nouvelle Aquitaine | 10 | ,, 6:06 | .. | ||
13 | 19 | ▲6 | 47 | Climber | DHONDT Robbe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 8 | 6:43 6:43 | .. | ||
14 | 20 | ▲6 | 15 | Climber | VERSTAPPEN Dries Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | 7 | 7:33 7:33 | .. | ||
15 | 16 | ▲1 | 103 | Climber | SAVIOZ Colin France | 17 | France | 6 | 7:44 7:44 | .. | ||
16 | 23 | ▲7 | 5 | TT | ABT Cedric Baden-Württemberg | 17 | Baden-Württemberg | 5 | 8:13 8:13 | .. | ||
17 | 24 | ▲7 | 127 | Climber | KESSLER Cole LUX - Sideshow p/b Specialized | 18 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 4 | ,, 8:13 | .. | ||
18 | 28 | ▲10 | 131 | Climber | GARZON Oscar Santiago Team Work Service Speedy Bike | 18 | Team Work Service Speedy Bike | 3 | 8:55 8:55 | .. | ||
19 | 29 | ▲10 | 48 | Climber | KINO Jan Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 2 | 9:07 9:07 | .. | ||
20 | 17 | ▼3 | 110 | Sprint | HARTEEL Jelle Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 1 | 9:27 9:27 | .. | ||
21 | 31 | ▲10 | 83 | TT | KOCKELMANN Mathieu Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 10:15 10:15 | .. | |||
22 | 32 | ▲10 | 26 | Sprint | LAMBRECHT Michiel ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 10:18 10:18 | .. | |||
23 | 7 | ▼16 | 35 | Classic | CHRISTEN Jan IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 10:53 10:53 | .. | |||
24 | 22 | ▼2 | 31 | Climber | DOCKX Aaron IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 11:15 11:15 | .. | |||
25 | 33 | ▲8 | 109 | Sprint | HASHIKAWA Jo Gaverzicht - Be Okay Juniors | 18 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 12:38 12:38 | .. | |||
26 | 25 | ▼1 | 143 | Classic | LÜHRS Luis-Joe Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | 12:43 12:43 | .. | |||
27 | 38 | ▲11 | 123 | Classic | LESUEUR Louka Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | 13:15 13:15 | .. | |||
28 | 40 | ▲12 | 20 | Classic | VAN CAUWENBERGHE Arne Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | 13:20 13:20 | .. | |||
29 | 42 | ▲13 | 87 | Climber | PLACE Maxence Sélection Wallonne | 17 | Sélection Wallonne | 13:22 13:22 | .. | |||
30 | 34 | ▲4 | 8 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | 14:10 14:10 | .. | |||
31 | 18 | ▼13 | 61 | Climber | GONZÁLEZ Antonio EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 14:22 14:22 | .. | |||
32 | 45 | ▲13 | 53 | Climber | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 14:53 14:53 | .. | |||
33 | 6 | ▼27 | 105 | TT | ROUSSET-FAVIER Nicolas France | 18 | France | 15:54 15:54 | .. | |||
34 | 49 | ▲15 | 160 | TT | SIVOK Tomáš Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | 17:07 17:07 | .. | |||
35 | 47 | ▲12 | 173 | Climber | BIEHL Kevin Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17:21 17:21 | .. | |||
36 | 41 | ▲5 | 30 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 17:48 17:48 | .. | |||
37 | 30 | ▼7 | 513 | Sprint | IZTUETA Unax Gipuzkoa Selekzioa | 17 | Gipuzkoa Selekzioa | 18:04 18:04 | .. | |||
38 | 53 | ▲15 | 141 | Sprint | GROß Matteo Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 18:25 18:25 | .. | |||
39 | 52 | ▲13 | 13 | Sprint | DE MEIJTS Matis Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 18:34 18:34 | .. | |||
40 | 37 | ▼3 | 106 | Sprint | NOLLET Ralph Gaverzicht - Be Okay Juniors | 18 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 20:18 20:18 | .. | |||
41 | 35 | ▼6 | 149 | Sprint | LEQUET Corentin Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 16 | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 20:42 20:42 | .. | |||
42 | 65 | ▲23 | 33 | Sprint | VAN GILS Yannick IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 21:42 21:42 | .. | |||
43 | 67 | ▲24 | 17 | Sprint | HUYGHE Stan Brain² Olympia Tienen | 17 | Brain² Olympia Tienen | 23:10 23:10 | .. | |||
44 | 43 | ▼1 | 128 | Sprint | GUSTIN Alex LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 24:00 24:00 | .. | |||
45 | 51 | ▲6 | 157 | Sprint | ROUFFAER Lars Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | 24:17 24:17 | .. | |||
46 | 80 | ▲34 | 45 | GC | FAURE PROST Alexy Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 25:29 25:29 | .. | |||
47 | 46 | ▼1 | 81 | GC | LEDOUX Trystan Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 25:41 25:41 | .. | |||
48 | 44 | ▼4 | 63 | GC | RAMOS Miguel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 26:47 26:47 | .. | |||
49 | 75 | ▲26 | 12 | GC | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 26:55 26:55 | .. | |||
50 | 76 | ▲26 | 39 | Sprint | CONFORTI Lorenzo G.S. Stabbia | 17 | G.S. Stabbia | 27:06 27:06 | .. | |||
51 | 84 | ▲33 | 129 | Climber | GULLICKSON Leo LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 28:05 28:05 | .. | |||
52 | 63 | ▲11 | 134 | Climber | SERGIAMPIETRI Andrea Team Work Service Speedy Bike | 16 | Team Work Service Speedy Bike | 28:49 28:49 | .. | |||
53 | 56 | ▲3 | 151 | Climber | CARBAYEDA Beñat Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 29:15 29:15 | .. | |||
54 | 58 | ▲4 | 159 | TT | KERVINEN Leevi Willebrord Wil Vooruit | 18 | Willebrord Wil Vooruit | 29:36 29:36 | .. | |||
55 | 59 | ▲4 | 99 | TT | LAJAUNIAS Valerian Nouvelle Aquitaine | 17 | Nouvelle Aquitaine | 30:04 30:04 | .. | |||
56 | 60 | ▲4 | 154 | TT | ETXABE Kimetz Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 30:11 30:11 | .. | |||
57 | 61 | ▲4 | 78 | TT | CARDOSO Louis Auvergne-Rhône-Alpes | 18 | Auvergne-Rhône-Alpes | 32:25 32:25 | .. | |||
58 | 64 | ▲6 | 2 | TT | BANGERT Nick Baden-Württemberg | 16 | Baden-Württemberg | 32:46 32:46 | .. | |||
59 | 69 | ▲10 | 37 | TT | CORDOVANI Luca G.S. Stabbia | 16 | G.S. Stabbia | ,, 32:46 | .. | |||
60 | 70 | ▲10 | 38 | TT | CRISTALLI Alessio G.S. Stabbia | 17 | G.S. Stabbia | 32:49 32:49 | .. | |||
61 | 55 | ▼6 | 64 | TT | GIMENO David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 18 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 32:59 32:59 | .. | |||
62 | 27 | ▼35 | 7 | TT | TACHOT Thomas AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 33:00 33:00 | .. | |||
63 | 93 | ▲30 | 85 | TT | MOINET Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 33:17 33:17 | .. | |||
64 | 79 | ▲15 | 108 | TT | DEWINTER Gerben Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 36:59 36:59 | .. | |||
65 | 83 | ▲18 | 96 | TT | RENOUX Maxime Nouvelle Aquitaine | 18 | Nouvelle Aquitaine | 37:48 37:48 | .. | |||
66 | 78 | ▲12 | 111 | TT | CORREA Maycol Team Inca | 17 | Team Inca | 38:42 38:42 | .. | |||
67 | 48 | ▼19 | 164 | TT | HAMMINGA Maarten Wielerzone Nederland | 16 | Wielerzone Nederland | 39:18 39:18 | .. | |||
68 | 39 | ▼29 | 102 | TT | KRAEMER Léo France | 17 | France | 39:23 39:23 | .. | |||
69 | 86 | ▲17 | 94 | TT | THOLLET Quentin EC Saint-Etienne Loire | 17 | EC Saint-Etienne Loire | 39:40 39:40 | .. | |||
70 | 50 | ▼20 | 24 | TT | ROUXEL Maxime Club Bretagne Juniors | 18 | Club Bretagne Juniors | 39:52 39:52 | .. | |||
71 | 82 | ▲11 | 11 | TT | BIJNENS Joren Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 39:53 39:53 | .. | |||
72 | 108 | ▲36 | 34 | TT | CEULEMANS Jarne IKO - Crelan | 16 | IKO - Crelan | 40:07 40:07 | .. | |||
73 | 96 | ▲23 | 158 | TT | KROONEN Sem Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | 40:11 40:11 | .. | |||
74 | 91 | ▲17 | 98 | TT | LLORET Quentin Nouvelle Aquitaine | 16 | Nouvelle Aquitaine | 40:18 40:18 | .. | |||
75 | 90 | ▲15 | 152 | TT | AJERRISTA Ekain Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 40:21 40:21 | .. | |||
76 | 85 | ▲9 | 132 | Sprint | RACCAGNI NOVIERO Andrea Team Work Service Speedy Bike | 17 | Team Work Service Speedy Bike | 40:49 40:49 | .. | |||
77 | 68 | ▼9 | 29 | Sprint | MAES Seppe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 40:58 40:58 | .. | |||
78 | 97 | ▲19 | 44 | Sprint | DOUGNY Lucas Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 43:16 43:16 | .. | |||
79 | 57 | ▼22 | 133 | Climber | SAVINO Federico Team Work Service Speedy Bike | 17 | Team Work Service Speedy Bike | 44:33 44:33 | .. | |||
80 | 62 | ▼18 | 80 | Climber | THIBAUD Celian Auvergne-Rhône-Alpes | 16 | Auvergne-Rhône-Alpes | 46:15 46:15 | .. | |||
81 | 71 | ▼10 | 107 | Climber | VAN DYCK Jan Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 46:30 46:30 | .. | |||
82 | 105 | ▲23 | 171 | Climber | FRYLAND Jacob Degn Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 47:29 47:29 | .. | |||
83 | 98 | ▲15 | 77 | Climber | ROUDIER Hugo Auvergne-Rhône-Alpes | 17 | Auvergne-Rhône-Alpes | 48:21 48:21 | .. | |||
84 | 109 | ▲25 | 41 | Climber | BARRILLOT Bohémond Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 49:08 49:08 | .. | |||
85 | 74 | ▼11 | 121 | Climber | ANDRÉ Gaspard Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | 49:59 49:59 | .. | |||
86 | 81 | ▼5 | 54 | Climber | RULLIER Hans CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 51:26 51:26 | .. | |||
87 | 88 | ▲1 | 175 | Sprint | MUNK-OLSEN Oscar Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 51:30 51:30 | .. | |||
88 | 110 | ▲22 | 137 | Sprint | JOORE Wout Limburg | 17 | Limburg | 52:55 52:55 | .. | |||
89 | 95 | ▲6 | 93 | Sprint | PAYS Martin EC Saint-Etienne Loire | 16 | EC Saint-Etienne Loire | 53:56 53:56 | .. | |||
90 | 103 | ▲13 | 167 | Sprint | VIDAL Adrien Occitane Cyclisme Formation | 18 | Occitane Cyclisme Formation | 54:28 54:28 | .. | |||
91 | 100 | ▲9 | 76 | Sprint | LAMOULINE Sam Auvergne-Rhône-Alpes | 16 | Auvergne-Rhône-Alpes | 56:01 56:01 | .. | |||
92 | 111 | ▲19 | 84 | Sprint | CECCATO Maxime Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 56:19 56:19 | .. | |||
93 | 116 | ▲23 | 14 | Sprint | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 16 | Maes CT Glabbeek | 56:30 56:30 | .. | |||
94 | 106 | ▲12 | 22 | Sprint | LAURENSOT Edgar Club Bretagne Juniors | 17 | Club Bretagne Juniors | 58:20 58:20 | .. | |||
95 | 94 | ▼1 | 56 | Sprint | GOSSET Enzo Ain | 17 | Ain | 1:00:13 1:00:13 | .. | |||
96 | 99 | ▲3 | 43 | Sprint | GOISNARD Téo Bourgogne-Franche-Comté | 16 | Bourgogne-Franche-Comté | 1:01:11 1:01:11 | .. | |||
97 | 119 | ▲22 | 52 | Sprint | DROMAIN Rémi CREF Pays de la Loire | 18 | CREF Pays de la Loire | 1:01:55 1:01:55 | .. | |||
98 | 107 | ▲9 | 40 | Sprint | NINCI Alessio G.S. Stabbia | 18 | G.S. Stabbia | 1:03:51 1:03:51 | .. | |||
99 | 112 | ▲13 | 135 | Sprint | TORNABONI Luca Team Work Service Speedy Bike | 18 | Team Work Service Speedy Bike | 1:10:25 1:10:25 | .. | |||
100 | 124 | ▲24 | 172 | Sprint | UNGER Andreas Læssø Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 1:13:14 1:13:14 | .. | |||
101 | 121 | ▲20 | 122 | Sprint | AUGÉ Ronan Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | 1:17:40 1:17:40 | .. | |||
102 | 122 | ▲20 | 163 | Sprint | TEEKENS Ofke Wielerzone Nederland | 17 | Wielerzone Nederland | 1:22:47 1:22:47 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 145 | Climber | UIJTDEBROEKS Cian Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | 85 | +26 | |
2 | 2 | - | 144 | Climber | SCHRETTL Marco Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 44 | - | |
3 | 3 | - | 101 | Climber | MARTINEZ Lenny France | 18 | France | 44 | - | |
4 | 4 | - | 6 | Climber | GRÉGOIRE Romain AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 40 | +20 | |
5 | 10 | ▲5 | 8 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | 32 | +24 | |
6 | - | 142 | Climber | HAJEK Alexander Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 30 | +30 | ||
7 | 6 | ▼1 | 45 | GC | FAURE PROST Alexy Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 27 | +12 | |
8 | 11 | ▲3 | 143 | Classic | LÜHRS Luis-Joe Team Auto Eder | 18 | Team Auto Eder | 23 | +15 | |
9 | 5 | ▼4 | 27 | Sprint | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 16 | - | |
10 | 14 | ▲4 | 105 | TT | ROUSSET-FAVIER Nicolas France | 18 | France | 15 | +10 | |
11 | 17 | ▲6 | 12 | TT | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 15 | +12 | |
12 | 7 | ▼5 | 35 | Classic | CHRISTEN Jan IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 13 | - | |
13 | 8 | ▼5 | 53 | Climber | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 12 | - | |
14 | - | 126 | Sprint | SIMMONS Colby LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 10 | +10 | ||
15 | 9 | ▼6 | 50 | Sprint | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 8 | - | |
16 | 12 | ▼4 | 7 | Sprint | TACHOT Thomas AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 8 | - | |
17 | 16 | ▼1 | 15 | Sprint | VERSTAPPEN Dries Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | 3 | - | |
18 | 18 | - | 40 | Sprint | NINCI Alessio G.S. Stabbia | 18 | G.S. Stabbia | -1 | - | |
19 | - | 63 | Sprint | RAMOS Miguel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | -3 | +-3 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | ▲2 | 47 | Climber | DHONDT Robbe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 12:40:43 | .. | |
2 | 2 | - | 103 | Climber | SAVIOZ Colin France | 17 | France | 1:01 1:01 | .. | |
3 | 5 | ▲2 | 83 | TT | KOCKELMANN Mathieu Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 3:32 3:32 | .. | |
4 | 1 | ▼3 | 35 | Classic | CHRISTEN Jan IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 4:10 4:10 | .. | |
5 | 4 | ▼1 | 31 | Climber | DOCKX Aaron IKO - Crelan | 17 | IKO - Crelan | 4:32 4:32 | .. | |
6 | 9 | ▲3 | 123 | Climber | LESUEUR Louka Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | 6:32 6:32 | .. | |
7 | 11 | ▲4 | 87 | Climber | PLACE Maxence Sélection Wallonne | 17 | Sélection Wallonne | 6:39 6:39 | .. | |
8 | 6 | ▼2 | 8 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 16 | AG2R Citroën U19 Team | 7:27 7:27 | .. | |
9 | 13 | ▲4 | 53 | Climber | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 8:10 8:10 | .. | |
10 | 16 | ▲6 | 160 | Climber | SIVOK Tomáš Willebrord Wil Vooruit | 17 | Willebrord Wil Vooruit | 10:24 10:24 | .. | |
11 | 14 | ▲3 | 173 | Climber | BIEHL Kevin Team Vifra Kvickly Odder Junior | 17 | Team Vifra Kvickly Odder Junior | 10:38 10:38 | .. | |
12 | 10 | ▼2 | 30 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 11:05 11:05 | .. | |
13 | 18 | ▲5 | 141 | Sprint | GROß Matteo Team Auto Eder | 17 | Team Auto Eder | 11:42 11:42 | .. | |
14 | 17 | ▲3 | 13 | Sprint | DE MEIJTS Matis Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 11:51 11:51 | .. | |
15 | 7 | ▼8 | 149 | Sprint | LEQUET Corentin Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 16 | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 13:59 13:59 | .. | |
16 | 12 | ▼4 | 128 | Sprint | GUSTIN Alex LUX - Sideshow p/b Specialized | 17 | LUX - Sideshow p/b Specialized | 17:17 17:17 | .. | |
17 | 29 | ▲12 | 45 | GC | FAURE PROST Alexy Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 18:46 18:46 | .. | |
18 | 26 | ▲8 | 12 | GC | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 20:12 20:12 | .. | |
19 | 27 | ▲8 | 39 | Sprint | CONFORTI Lorenzo G.S. Stabbia | 17 | G.S. Stabbia | 20:23 20:23 | .. | |
20 | 21 | ▲1 | 134 | Climber | SERGIAMPIETRI Andrea Team Work Service Speedy Bike | 16 | Team Work Service Speedy Bike | 22:06 22:06 | .. | |
21 | 22 | ▲1 | 2 | Climber | BANGERT Nick Baden-Württemberg | 16 | Baden-Württemberg | 26:03 26:03 | .. | |
22 | 23 | ▲1 | 37 | Climber | CORDOVANI Luca G.S. Stabbia | 16 | G.S. Stabbia | ,, 26:03 | .. | |
23 | 24 | ▲1 | 38 | Climber | CRISTALLI Alessio G.S. Stabbia | 17 | G.S. Stabbia | 26:06 26:06 | .. | |
24 | 15 | ▼9 | 164 | Climber | HAMMINGA Maarten Wielerzone Nederland | 16 | Wielerzone Nederland | 32:35 32:35 | .. | |
25 | 32 | ▲7 | 94 | Climber | THOLLET Quentin EC Saint-Etienne Loire | 17 | EC Saint-Etienne Loire | 32:57 32:57 | .. | |
26 | 43 | ▲17 | 34 | Climber | CEULEMANS Jarne IKO - Crelan | 16 | IKO - Crelan | 33:24 33:24 | .. | |
27 | 34 | ▲7 | 98 | Climber | LLORET Quentin Nouvelle Aquitaine | 16 | Nouvelle Aquitaine | 33:35 33:35 | .. | |
28 | 31 | ▲3 | 132 | Sprint | RACCAGNI NOVIERO Andrea Team Work Service Speedy Bike | 17 | Team Work Service Speedy Bike | 34:06 34:06 | .. | |
29 | 37 | ▲8 | 44 | Sprint | DOUGNY Lucas Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 36:33 36:33 | .. | |
30 | 19 | ▼11 | 133 | Climber | SAVINO Federico Team Work Service Speedy Bike | 17 | Team Work Service Speedy Bike | 37:50 37:50 | .. | |
31 | 20 | ▼11 | 80 | Climber | THIBAUD Celian Auvergne-Rhône-Alpes | 16 | Auvergne-Rhône-Alpes | 39:32 39:32 | .. | |
32 | 38 | ▲6 | 77 | Climber | ROUDIER Hugo Auvergne-Rhône-Alpes | 17 | Auvergne-Rhône-Alpes | 41:38 41:38 | .. | |
33 | 44 | ▲11 | 41 | Climber | BARRILLOT Bohémond Bourgogne-Franche-Comté | 17 | Bourgogne-Franche-Comté | 42:25 42:25 | .. | |
34 | 30 | ▼4 | 54 | Climber | RULLIER Hans CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 44:43 44:43 | .. | |
35 | 45 | ▲10 | 137 | Climber | JOORE Wout Limburg | 17 | Limburg | 46:12 46:12 | .. | |
36 | 36 | - | 93 | Climber | PAYS Martin EC Saint-Etienne Loire | 16 | EC Saint-Etienne Loire | 47:13 47:13 | .. | |
37 | 40 | ▲3 | 76 | Climber | LAMOULINE Sam Auvergne-Rhône-Alpes | 16 | Auvergne-Rhône-Alpes | 49:18 49:18 | .. | |
38 | 46 | ▲8 | 84 | Climber | CECCATO Maxime Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 49:36 49:36 | .. | |
39 | 48 | ▲9 | 14 | Climber | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 16 | Maes CT Glabbeek | 49:47 49:47 | .. | |
40 | 42 | ▲2 | 22 | Climber | LAURENSOT Edgar Club Bretagne Juniors | 17 | Club Bretagne Juniors | 51:37 51:37 | .. | |
41 | 39 | ▼2 | 43 | Climber | GOISNARD Téo Bourgogne-Franche-Comté | 16 | Bourgogne-Franche-Comté | 54:28 54:28 | .. | |
42 | 51 | ▲9 | 122 | Sprint | AUGÉ Ronan Team U Nantes Atlantique | 17 | Team U Nantes Atlantique | 1:10:57 1:10:57 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | Team | Class | Time | Time won/lost |
---|
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:14 July 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:36.096 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:105.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:162
- Vert. meters:2570
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: