The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 40 | 25 | 11:34:09 | |
2 | 2 | - | LONARDI Giovanni Nippo Vini Fantini Faizanè | Nippo Vini Fantini Faizanè | 30 | 18 | 0:03 0:03 | |
3 | 3 | - | VALTER Attila CCC Development Team | CCC Development Team | 25 | 14 | 0:11 0:11 | |
4 | 4 | - | LÓPEZ Juan Pedro Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | 20 | 11 | 0:12 0:12 | |
5 | 5 | - | DUNNE Conor Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 15 | 8 | 0:13 0:13 | |
6 | 6 | - | PLAZA Rubén Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 10 | 6 | 0:14 0:14 | |
7 | 7 | - | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | 5 | 4 | 0:15 0:15 | |
8 | 8 | - | ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 3 | 3 | 0:18 0:18 | |
9 | 9 | - | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | 2 | 0:21 0:21 | |
10 | 10 | - | VERGAERDE Otto Corendon - Circus | Corendon - Circus | 3 | 1 | 0:30 0:30 | |
11 | 11 | - | OLDANI Stefano Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | 0:31 0:31 | |||
12 | 12 | - | SAMOILAU Branislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 0:35 0:35 | |||
13 | 13 | - | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | 0:37 0:37 | |||
14 | 14 | - | BURKE Jack Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 0:39 0:39 | |||
15 | 15 | - | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 0:43 0:43 | |||
16 | 16 | - | DE JONGE Maarten Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 0:47 0:47 | |||
17 | 17 | - | MAAS Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 0:50 0:50 | |||
18 | 18 | - | NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè | Nippo Vini Fantini Faizanè | 0:51 0:51 | |||
19 | 19 | - | RIES Michel Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | ,, 0:51 | |||
20 | 20 | - | VANTOMME Maxime Tarteletto - Isorex | Tarteletto - Isorex | 0:57 0:57 | |||
21 | 21 | - | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:03 1:03 | |||
22 | 22 | - | FOUCHÉ James Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 1:08 1:08 | |||
23 | 23 | - | DEVOLDER Stijn Corendon - Circus | Corendon - Circus | 1:12 1:12 | |||
24 | 24 | - | JEANNÈS Matthieu Club De La Défense | Club De La Défense | 1:15 1:15 | |||
25 | 25 | - | SCOTT Robert Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 1:21 1:21 | |||
26 | 26 | - | PRONSKIY Vadim Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 1:26 1:26 | |||
27 | 27 | - | CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, 1:26 | |||
28 | 28 | - | DONOVAN Mark Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 1:29 1:29 | |||
29 | 29 | - | OVECHKIN Artem Russia | Russia | ,, 1:29 | |||
30 | 30 | - | BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 1:32 1:32 | |||
31 | 31 | - | STOSZ Patryk CCC Development Team | CCC Development Team | 1:33 1:33 | |||
32 | 32 | - | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 1:33 | |||
33 | 33 | - | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | 1:38 1:38 | |||
34 | 34 | - | SUTER Joel AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 1:40 1:40 | |||
35 | 35 | - | WOLF Justin BIKE AID | BIKE AID | ,, 1:40 | |||
36 | 36 | - | BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1:42 1:42 | |||
37 | 37 | - | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | BIKE AID | 1:47 1:47 | |||
38 | 38 | - | AKHMETOV Galym Astana City | Astana City | 1:52 1:52 | |||
39 | 39 | - | SOKOLOV Nikita Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 1:56 1:56 | |||
40 | 40 | - | BROŻYNA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | 2:05 2:05 | |||
41 | 41 | - | FOKIN Mikhail Russia | Russia | 2:06 2:06 | |||
42 | 42 | - | JARC Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | 2:10 2:10 | |||
43 | 43 | - | MARUKHIN Daniil Astana City | Astana City | 2:13 2:13 | |||
44 | 44 | - | NIKITIN Matvey Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 2:24 2:24 | |||
45 | 45 | - | YOSHIDA Hayato Nippo Vini Fantini Faizanè | Nippo Vini Fantini Faizanè | 2:33 2:33 | |||
46 | 46 | - | OVSYANNIKOV Alexandr Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 2:36 2:36 | |||
47 | 47 | - | STEPANOV Andrei Russia | Russia | 2:41 2:41 | |||
48 | 48 | - | FROLOV Igor Russia | Russia | ,, 2:41 | |||
49 | 49 | - | KOLZE CHANGIZI Sebastian Denmark | Denmark | 2:51 2:51 | |||
50 | 52 | ▲2 | STOCKMAN Abram Tarteletto - Isorex | Tarteletto - Isorex | 2:56 2:56 | |||
51 | 51 | - | STOCKMAN Michiel Tarteletto - Isorex | Tarteletto - Isorex | ,, 2:56 | |||
52 | 53 | ▲1 | ERSHOV Artur Fiberli Antalyaspor | Fiberli Antalyaspor | 3:14 3:14 | |||
53 | 54 | ▲1 | VAHTRA Norman Estonia | Estonia | 3:25 3:25 | |||
54 | 55 | ▲1 | PAROZ Justin AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 3:26 3:26 | |||
55 | 57 | ▲2 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3:29 3:29 | |||
56 | 56 | - | PALUTA Michał CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 3:29 | |||
57 | 58 | ▲1 | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 3:29 | |||
58 | 59 | ▲1 | EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 3:29 | |||
59 | 60 | ▲1 | DUYUNOV Vladislav Russia | Russia | 3:40 3:40 | |||
60 | 61 | ▲1 | KRISTENSEN Mads Østergaard Denmark | Denmark | ,, 3:40 | |||
61 | 62 | ▲1 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 3:41 3:41 | |||
62 | 63 | ▲1 | VAN DER KOOIJ Bas Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 3:42 3:42 | |||
63 | 64 | ▲1 | VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus | Corendon - Circus | 3:53 3:53 | |||
64 | 65 | ▲1 | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | ,, 3:53 | |||
65 | 66 | ▲1 | ÖRKEN Ahmet Salcano Sakarya BB Team | Salcano Sakarya BB Team | 3:56 3:56 | |||
66 | 67 | ▲1 | KISKONEN Siim Estonia | Estonia | 4:11 4:11 | |||
67 | 68 | ▲1 | BOGDANOVIČS Māris Latvia | Latvia | 4:20 4:20 | |||
68 | 69 | ▲1 | CHUMACHENKO Daniil Russia | Russia | 4:26 4:26 | |||
69 | 71 | ▲2 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 4:33 4:33 | |||
70 | 72 | ▲2 | WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 4:34 4:34 | |||
71 | 73 | ▲2 | RYTTERSGAARD Sebastian Denmark | Denmark | 4:40 4:40 | |||
72 | 74 | ▲2 | YILMAZ Yunus Emre Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 4:50 4:50 | |||
73 | 75 | ▲2 | SEFA Ylber Tarteletto - Isorex | Tarteletto - Isorex | 4:53 4:53 | |||
74 | 76 | ▲2 | GAVARS Eriks Toms Latvia | Latvia | 4:59 4:59 | |||
75 | 77 | ▲2 | PERRY Benjamin Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 5:12 5:12 | |||
76 | 78 | ▲2 | TIRYAKI Oguzhan Salcano Sakarya BB Team | Salcano Sakarya BB Team | 5:21 5:21 | |||
77 | 70 | ▼7 | DE BONDT Dries Corendon - Circus | Corendon - Circus | 5:29 5:29 | |||
78 | 79 | ▲1 | CULLAIGH Gabriel Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 5:30 5:30 | |||
79 | 80 | ▲1 | NISU Oskar Estonia | Estonia | ,, 5:30 | |||
80 | 81 | ▲1 | JACOBSEN Niklas Spilcker Denmark | Denmark | 5:43 5:43 | |||
81 | 82 | ▲1 | ANSONS Kristers Latvia | Latvia | 5:53 5:53 | |||
82 | 83 | ▲1 | PISKUNOV Maxim Fiberli Antalyaspor | Fiberli Antalyaspor | 5:55 5:55 | |||
83 | 84 | ▲1 | GÜLLER Timo AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 6:03 6:03 | |||
84 | 85 | ▲1 | DÖRING Jonas AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 6:12 6:12 | |||
85 | 86 | ▲1 | ASADOV Elchin Lviv Cycling Team | Lviv Cycling Team | 6:31 6:31 | |||
86 | 89 | ▲3 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | 7:48 7:48 | |||
87 | 90 | ▲3 | MINALI Riccardo Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 7:49 7:49 | |||
88 | 91 | ▲3 | GROSSER Aaron BIKE AID | BIKE AID | ,, 7:49 | |||
89 | 92 | ▲3 | COLNAGHI Andrea Team Named Rocked | Team Named Rocked | ,, 7:49 | |||
90 | 93 | ▲3 | DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 7:49 | |||
91 | 97 | ▲6 | JANS Roy Corendon - Circus | Corendon - Circus | 8:08 8:08 | |||
92 | 95 | ▲3 | NAVARRO Corentin Team Wiggins Le Col | Team Wiggins Le Col | 8:15 8:15 | |||
93 | 96 | ▲3 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 8:15 | |||
94 | 98 | ▲4 | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | BIKE AID | 8:29 8:29 | |||
95 | 100 | ▲5 | LUND Rasmus Hestbek Denmark | Denmark | 8:42 8:42 | |||
96 | 101 | ▲5 | NIV Guy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 8:42 | |||
97 | 102 | ▲5 | SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | ,, 8:42 | |||
98 | 103 | ▲5 | MOLINARI Kevin Team Named Rocked | Team Named Rocked | 8:44 8:44 | |||
99 | 105 | ▲6 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 8:50 8:50 | |||
100 | 106 | ▲6 | KLEIMAN Wim Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 8:50 | |||
101 | 107 | ▲6 | ZOBRIST Manuel AKROS - Thömus | AKROS - Thömus | 9:13 9:13 | |||
102 | 108 | ▲6 | COLNAGHI Davide Team Named Rocked | Team Named Rocked | ,, 9:13 | |||
103 | 109 | ▲6 | WOLLENBERG Tim Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 9:21 9:21 | |||
104 | 110 | ▲6 | ASTAFYEV Stepan Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 9:29 9:29 | |||
105 | 99 | ▼6 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 9:30 9:30 | |||
106 | 111 | ▲5 | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 9:37 9:37 | |||
107 | 112 | ▲5 | KANEPEJS Deins Latvia | Latvia | 9:39 9:39 | |||
108 | 88 | ▼20 | MAŁECKI Kamil CCC Development Team | CCC Development Team | 9:53 9:53 | |||
109 | 114 | ▲5 | CAMACHO Juan Kometa Cycling Team | Kometa Cycling Team | 10:01 10:01 | |||
110 | 113 | ▲3 | GEßNER Konrad Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 10:44 10:44 | |||
111 | 104 | ▼7 | RAMANAU Raman Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 11:02 11:02 | |||
112 | 115 | ▲3 | VOLOSHIN Alexey Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 12:15 12:15 | |||
113 | 116 | ▲3 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | 12:19 12:19 | |||
114 | 117 | ▲3 | BELLETTA Pierelis Team Named Rocked | Team Named Rocked | 12:39 12:39 | |||
115 | 118 | ▲3 | VAN BREUSSEGEM Elias Tarteletto - Isorex | Tarteletto - Isorex | 12:45 12:45 | |||
116 | 119 | ▲3 | TRACZ Szymon CCC Development Team | CCC Development Team | 12:49 12:49 | |||
117 | 121 | ▲4 | BIALIAUSKI Vasili Fiberli Antalyaspor | Fiberli Antalyaspor | 13:34 13:34 | |||
118 | 120 | ▲2 | SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 13:41 13:41 | |||
119 | 87 | ▼32 | KELLECI Abdulkadir Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | Bisiklet Sporunu Kalkindirma Kulübü | 15:39 15:39 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:24 February 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.941 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:16
- Vert. meters:780
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: