Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2007
2024
2023
2022
2021
2020
2017
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2009
- stage -
Stage 1 | Troyan - Gabrovo
Stage 2 | Gabrovo - Razgrad
Stage 3 | Razgrad - Varna
Stage 4 | Varna - Bourgas
Stage 5 | Aitos - Kazanlak
Stage 6a | Kazanlak - Stara Zagora
Stage 6b | Stara Zagora - Svilengrad
Stage 7 | Svilengrad - Plovdiv
Statistics
GO TO
Stage 7 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Tour of Bulgaria
»
2008
»
Startlist
menu
2008
»
58th
Tour of Bulgaria
(2.2)
2008
»
7 Stages
»
Troyan
›
Plovdiv
(1054km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
98
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
PRZYDZIAŁ Artur
Passage Cycling Team
2
-
GRECHYN Serhiy
Dynatek - Latvia
3
-
LASIS Normunds
Dynatek - Latvia
4
-
MALENDERS Arturs
Dynatek - Latvia
5
-
MEĻEHS Oļegs
Dynatek - Latvia
6
-
STARCHYK Volodymyr
Dynatek - Latvia
7
-
BARTOLOMEU Luís
Palmeiras Resort - Tavira
8
-
CALDEIRA Samuel José
Palmeiras Resort - Tavira
9
-
LIVRAMENTO David
Palmeiras Resort - Tavira
10
-
MESTRE Ricardo
Palmeiras Resort - Tavira
11
-
VASILEV Krassimir
Palmeiras Resort - Tavira
12
-
VITORINO Nélson Nuno
Palmeiras Resort - Tavira
13
-
BOUTEILLE Tomas
14
-
KIRILOV TCHANLIEV Svetoslav
Kocaeli Brisaspor
15
-
CSICSAKY Tamas
Tusnad Cycling Team
16
-
BRAICO Alexandr
Team Olimpic Autoconstruct
17
-
COJOCARU-CATRINU Marius
Team Olimpic Autoconstruct
18
-
SHAMRAY Konstantin
Team Olimpic Autoconstruct
19
-
ȚVETCOV Serghei
Team Olimpic Autoconstruct
20
-
VERCIUC Veaceslav
Team Olimpic Autoconstruct
21
-
JOHANSSON Fredrik
Team Differdange Apiflo Vacances
22
-
KNUDSEN Morten
Team Differdange Apiflo Vacances
23
-
NILSSON Håkan
Team Differdange Apiflo Vacances
24
-
POOS Christian
Team Differdange Apiflo Vacances
25
-
WOLTER Claude
Team Differdange Apiflo Vacances
26
-
LUND Anders
Team Sparebanken Vest
27
-
NYBØ Håvard
Team Sparebanken Vest
28
-
RAKE Christer
Team Sparebanken Vest
29
-
REMME Stian
Team Sparebanken Vest
30
-
SØRTVEIT Sondre Gjerdevik
Team Sparebanken Vest
31
-
STEIGINGA Sierd
32
-
JOVANOVIĆ Nebojša
Cosmote Kastro
33
-
TOMIĆ Marko
Cosmote Kastro
34
-
GERGANOV Evgeni
Cycling Club Bourgas
35
-
PANAYOTOV Evgeni
Cycling Club Bourgas
36
-
PANAYOTOV Petar
Cycling Club Bourgas
37
-
PETROV Daniel Bogomilov
Cycling Club Bourgas
38
-
RUSEV Rusen Tenev
Cycling Club Bourgas
39
-
PETROV Danail Andonov
Benfica
40
-
HRISTOV Stefan Koychev
Nippo - Endeka
41
-
ADELEV Alexander
42
-
ANGHELACHE George
43
-
BANUSHI Besmir
44
-
BENGSCH Robert
45
-
BIRKENFELD René
46
-
BOMMEL Henning
47
-
BRUCKNER Ferdinand
48
-
BRUGGER Florian
49
-
CHESTNOV Grigoriy
50
-
CHUMANOV Pavel
51
-
CIOCAN Alexandru
52
-
DIMOV Plamen
53
-
DUKIC Alexandar
54
-
FARUHN Samuel
55
-
GABROVSKI Ivaïlo
56
-
GALABOV Sergei
57
-
GIERASENNKO Alexander
58
-
GRASHEV Martin
59
-
GRUBIC Luka
60
-
GUSEV Alexey
61
-
GWIAZDA Kamil
62
-
GYUROV Spas
63
-
HERZOG Martin
64
-
IGNATENKO Petr
65
-
IVANOV Borislav
66
-
JOVANOVIC Dorde
67
-
KASA Gabor
68
-
KOCH Andreas
69
-
KOEV Vladimir
70
-
KOLEV Ivailo
71
-
KVASINA Danijel
72
-
MATEJKA Marek
73
-
MIHAYLOV Nikolay
74
-
MILIVOJEVIC Aleksandar
75
-
MOGOROVIC Nikola
76
-
NACKO Ivancic
77
-
NEDEV Svetoslav
78
-
NYKOLENKO Eugen
79
-
PAJOVIC Igor
80
-
PERMINOV Evgeni
81
-
PETRACHE Marius
82
-
PETROV GEORGIEV Georgi
83
-
PIERZGA Adam
84
-
PIMKIN Konstantin
85
-
ROL Raymond
86
-
SHPAT Karaj
87
-
SMELCEROVIC Goran
88
-
SPASIC Dragan
89
-
STANKOVIĆ Marko
90
-
STOYTCHEV Bogdan
91
-
SUFA Altin
92
-
TENOR Wolfgang
93
-
VALCHANOV Kiril
94
-
VICIC Romano
95
-
ZARALIEV Stanislav
96
-
ZENELI Leonard
97
-
ZIEMANN Frank
98
-
ZULKUAROV Meder
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)