The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | KEMPS Aaron V Australia | V Australia | 20 | 1:46:05 | ||
2 | CANTWELL Jonathan V Australia | V Australia | 12 | ,, 0:00 | ||
3 | 7 | ,, 0:00 | ||||
4 | 5 | ,, 0:00 | ||||
5 | SHPILEVSKY Boris Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 4 | ,, 0:00 | ||
6 | JULES Justin VC La Pomme Marseille | VC La Pomme Marseille | 3 | ,, 0:00 | ||
7 | JANORSCHKE Grischa Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 2 | ,, 0:00 | ||
8 | 1 | ,, 0:00 | ||||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | MORI Kazuhiro Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 0:00 | |||
11 | BERNATONIS Marius Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
12 | BEURET Laurent Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
13 | JENSEN Christer Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 0:00 | |||
14 | AYABE Takeaki Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 0:00 | |||
15 | CANO Jose Luis Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
19 | ROSSKOPF Joey Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 0:00 | |||
20 | VINTHER Troels Rønning Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:00 | |||
21 | RADOCHLA Steffen Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:00 | |||
22 | FODER Daniel Holm Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | DONG Xiaoyong Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 0:00 | |||
25 | MUGERLI Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
26 | AVIS Charlie Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | ,, 0:00 | |||
27 | SULZBERGER Bernard V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | MAN Jianren Holy Brother Cycling Team | Holy Brother Cycling Team | ,, 0:00 | |||
30 | VAN NIEKERK Dennis Team MTN Qhubeka | Team MTN Qhubeka | ,, 0:00 | |||
31 | PARK Sung Baek KSPO | KSPO | ,, 0:00 | |||
32 | NAKAJIMA Yasuharu Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 0:00 | |||
33 | WESEMANN Martin Team MTN Qhubeka | Team MTN Qhubeka | ,, 0:00 | |||
34 | SØRTVEIT Sondre Gjerdevik Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 0:00 | |||
35 | RAKE Christer Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 0:00 | |||
36 | CRAWFORD Jai Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | ORTEGA Manuel Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
39 | ,, 0:00 | |||||
41 | ASKARI Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
42 | JIAO Pengda Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
43 | ALIZADEH Hossein Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
44 | FORKE Sebastian Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | RUÍZ Eloy Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
48 | WANG Meiyin Hengxiang Cycling Team | Hengxiang Cycling Team | ,, 0:00 | |||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | ESTRADA Juan Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 0:00 | |||
51 | NIELSEN Jacob Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:00 | |||
52 | ERDIN Peter Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
53 | MAN CHAU Wai Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
54 | LOCKE Deon Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | KÖRBER Sebastian Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:00 | |||
57 | EFIMKIN Vladimir Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 0:00 | |||
58 | FREIBERG Michael V Australia | V Australia | ,, 0:00 | |||
59 | ELDRIDGE Joe Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 0:00 | |||
60 | REMME Stian Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 0:00 | |||
61 | GJOLBERG Adrian Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | ,, 0:00 | |||
62 | NAMANYANA Stanley Team MTN Qhubeka | Team MTN Qhubeka | ,, 0:00 | |||
63 | ITO Masakazu Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 0:00 | |||
64 | SUZUKI Kenichi Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 0:00 | |||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | XU Gang Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
67 | ,, 0:00 | |||||
68 | WEI Baoxin Holy Brother Cycling Team | Holy Brother Cycling Team | ,, 0:00 | |||
69 | CHANG Wei Kei Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
70 | GIRDLESTONE Dylan Team MTN Qhubeka | Team MTN Qhubeka | ,, 0:00 | |||
71 | MIZBANI Ghader Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
72 | WILLIAMS Christopher Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
73 | JI Xitao Gammax | Gammax | ,, 0:00 | |||
74 | JØRGENSEN Kasper Linde Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:00 | |||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | SOHRABI Mehdi Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
77 | JEBJERG Kasper Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:00 | |||
78 | ,, 0:00 | |||||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | MA Ben Holy Brother Cycling Team | Holy Brother Cycling Team | ,, 0:00 | |||
82 | KHALILI KHOSROSHAHI Behnam Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | ,, 0:00 | |||
83 | ,, 0:00 | |||||
84 | OJAVEE Mart Champion System | Champion System | ,, 0:00 | |||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | ,, 0:00 | |||||
87 | DELAROZIERE Mathieu VC La Pomme Marseille | VC La Pomme Marseille | ,, 0:00 | |||
88 | BAJT Dejan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:00 | |||
89 | ,, 0:00 | |||||
90 | PETRUS Lotto Team MTN Qhubeka | Team MTN Qhubeka | ,, 0:00 | |||
91 | YUE Hao Holy Brother Cycling Team | Holy Brother Cycling Team | ,, 0:00 | |||
92 | HUANG Wen Chung Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
93 | SALZINGER Florian Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 0:00 | |||
94 | ZHANG Hui Max Success Sports | Max Success Sports | ,, 0:00 | |||
95 | ROLFE Darren V Australia | V Australia | 0:21 0:21 | |||
96 | 0:23 0:23 | |||||
97 | ,, 0:23 | |||||
98 | GOLČER Jure Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 0:26 0:26 | |||
99 | RAKUSA Luka Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 0:26 | |||
100 | ,, 0:26 | |||||
101 | ,, 0:26 | |||||
102 | CALABRIA Fabio Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 0:33 0:33 | |||
103 | VERSCHOOR Martijn Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 0:33 | |||
104 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | 0:36 0:36 | |||
105 | ,, 0:36 | |||||
106 | LIU Hao Max Success Sports | Max Success Sports | 0:50 0:50 | |||
107 | SYDLIK Benjamin Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:50 | |||
108 | MÜLLER Dirk Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | ,, 0:50 | |||
109 | SULLIVAN Sean V Australia | V Australia | 1:07 1:07 | |||
110 | ROGERS Rico Giant Kenda Pro Cycling Team | Giant Kenda Pro Cycling Team | ,, 1:07 | |||
111 | LANG Pirmin Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 1:07 | |||
112 | NISHITANI Taiji Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 1:07 | |||
DNS | BREEN Vegard Team Joker - Merida | Team Joker - Merida | - | |||
DNS | HAGENAARS Luc Team Eddy Merckx - Indeland | Team Eddy Merckx - Indeland | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 September 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:48.075 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:85 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: