Statistics on Tour of Qinghai Lake 2014.
Result 2014
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | KONONENKO Mykhaylo | Kolss Cycling Team | 51:40:40 |
2 | VAUBOURZEIX Thomas | Team La Pomme Marseille 13 | 0:43 |
3 | POLIVODA Oleksandr | Kolss Cycling Team | 1:07 |
4 | PAĎOUR František | Team NetApp - Endura | 1:49 |
5 | GONÇALVES José | Team La Pomme Marseille 13 | 1:56 |
6 | MARTÍN Víctor | Burgos - BH | 2:39 |
7 | BEYER Chad | 5-hour Energy | 2:44 |
8 | BENEDETTI Cesare | Team NetApp - Endura | 3:47 |
9 | POURSEYEDI Mirsamad | Tabriz Petrochemical Team | 4:55 |
10 | POZDNYAKOV Kirill | RusVelo | 4:56 |
Info
- Startdate:2014-07-06
- Enddate:2014-07-19
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Asia Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Fonzi, Failli)
- (Murphy, Förster)
- (Pozdnyakov, Klimov)
- (Schwarzmann, Benedetti)
- (Crawford, Cantwell)
- (Pourseyedi, Mizbani)
- (Bizhigitov, Benfatto)
- (Shpilevsky, Mizurov)
- (Stortoni, Gavazzi)
- (Örken, Bakırcı)
- (Jules, Di Grégorio)
- (Oroz, del Pino)
- (Woods, Mannion)
- (Barbero, Aberasturi)
- (Debesay, Amanuel)
- (Grosu, Bole)
- (Kononenko, Buts)
- (Zhao, Wang)
- (Qiao, Liu)
- (Jiao, Dyudya)
- (Tuguldur, Batmunkh)
- (Wilches, Gryschenko)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
06/07 | Sunday | Stage 1 | Xining - Xining | 122 | |
07/07 | Monday | Stage 2 | Duoba - Datong | 188 | |
08/07 | Tuesday | Stage 3 | Huzhu - Xihai | 234 | |
09/07 | Wednesday | Stage 4 | Xihai - Heimahe | 206 | |
10/07 | Thursday | Stage 5 | Qinghai Lake - Guide | 203 | |
11/07 | Friday | Stage 6 | Guide - Tongren | 208 | |
12/07 | Saturday | Stage 7 | Tongren - Hualong | 143 | |
13/07 | Sunday | Stage 8 | Xunhua - Lintao | 225 | |
14/07 | Restday | |||
15/07 | Tuesday | Stage 9 | Tianshui - Tianshui | 118 | |
16/07 | Wednesday | Stage 10 | Tianshui - Pingliang | 227 | |
17/07 | Thursday | Stage 11 | Yinchuan - Yinchuan | 133 | |
18/07 | Friday | Stage 12 | Zhongwei - Zhongwei | 120 | |
19/07 | Saturday | Stage 13 | Lanzhou - Lanzhou | 92 | |
2219 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 | POLIVODA Oleksandr |
Stage 2 | BENFATTO Marco |
Stage 3 | KONONENKO Mykhaylo |
Stage 4 | BENFATTO Marco |
Stage 5 | VAUBOURZEIX Thomas |
Stage 6 | BOLE Grega |
Stage 7 | KRITSKIY Timofey |
Stage 8 | LAGKUTI Sergiy |
Stage 9 | ÖRKEN Ahmet |
Stage 10 | BOLE Grega |
Stage 11 | GAVAZZI Mattia |
Stage 12 | GROSU Eduard-Michael |
Stage 13 | GAVAZZI Mattia |