Statistics on Tour of Qinghai Lake 2015.
Result 2015
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | ROGINA Radoslav | Adria Mobil | 46:53:38 |
2 | ALIZADEH Hossein | RTS-Santic Racing Team | 0:03 |
3 | COLORADO Francisco Jarley | Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team | 0:41 |
4 | ROGLIČ Primož | Adria Mobil | 1:38 |
5 | POLIVODA Oleksandr | Kolss BDC Team | 2:23 |
6 | BUSATO Matteo | Southeast | 2:39 |
7 | VASYLYUK Andriy | Kolss BDC Team | 2:50 |
8 | VAUBOURZEIX Thomas | Lupus Racing Team | 2:59 |
9 | MUGERLI Matej | Synergy Baku Cycling Project | 3:30 |
10 | GRMAY Tsgabu | Lampre - Merida | 4:37 |
Info
- Startdate:2015-07-05
- Enddate:2015-07-18
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Asia Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Grmay, Cattaneo)
- (Marini, Malaguti)
- (Mareczko, Busato)
- (Serov, Savitskiy)
- (Holler, Debesay)
- (Zamparella, Gavazzi)
- (Polivoda, Kononenko)
- (Lemus, Easter)
- (Mugerli, Eibegger)
- (Maltar, Kišerlovski)
- (Sulzberger, O'Connor)
- (Viglaský, Fraňo)
- (Zanotti, Ockeloen)
- (Vaubourzeix, Murphy)
- (Roglič, Rogina)
- (Shpilevsky, Alizadeh)
- (Ho, Cheung)
- (Khalmuratov, Abrekov)
- (Yu, Liu)
- (Jiao, Dyudya)
- (Colorado, Batmunkh)
- (Wilches, Nieto)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
05/07 | Sunday | Stage 1 | Xining - Xining | 121 | |
06/07 | Monday | Stage 2 | Duoba - Datong | 188 | |
07/07 | Tuesday | Stage 3 | Xining - Qinghai Lake | 148 | |
08/07 | Wednesday | Stage 4 | Qinghai Lake - Gangcha | 185 | |
09/07 | Thursday | Stage 5 | Xihaizhen - Gonghe | 133 | |
10/07 | Friday | Stage 6 | Gonghe - Guide | 138 | |
11/07 | Saturday | Stage 7 | Guide - Xunhua | 190 | |
12/07 | Sunday | Stage 8 | Xunhua - Linxia | 126 | |
13/07 | Monday | Stage 9 | Linxia - Dingxi | 203 | |
14/07 | Restday | |||
15/07 | Wednesday | Stage 10 | Tianshui - Tianshui | 100 | |
16/07 | Thursday | Stage 11 | Tianshui - Pingliang | 235 | |
17/07 | Friday | Stage 12 | Zhongwei - Zhongwei | 120 | |
18/07 | Saturday | Stage 13 | Shuitonggou - Yinchuan | 135 | |
2022 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 | KUMP Marko |
Stage 2 | KUMP Marko |
Stage 3 | POLIVODA Oleksandr |
Stage 4 | SAVITSKIY Ivan |
Stage 5 | ROGLIČ Primož |
Stage 6 | KUMP Marko |
Stage 7 | KOSHEVOY Ilia |
Stage 8 | GAVAZZI Mattia |
Stage 9 | KUMP Marko |
Stage 10 | GAVAZZI Mattia |
Stage 11 | GAVAZZI Mattia |
Stage 12 | KUMP Marko |
Stage 13 | GAVAZZI Mattia |