Statistics on Tour of Qinghai Lake 2019.
Result 2019
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | CHALAPUD Robinson | Medellín | 37:18:40 |
2 | SEVILLA Óscar | Medellín | 1:44 |
3 | DYBALL Benjamin | Team Sapura Cycling | 2:37 |
4 | BERGSTRÖM FRISK Erik | Memil - CCN Pro Cycling | 4:07 |
5 | SIERRA Yecid Arturo | Tianyoude Hotel Cycling Team | 4:11 |
6 | OYOLA Róbigzon Leandro | Medellín | 4:17 |
7 | SILVA Joaquim | W52 / FC Porto | 4:22 |
9 | POLIVODA Oleksandr | Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team | 5:13 |
10 | SAMOILAU Branislau | Minsk Cycling Club | 5:49 |
Info
- Startdate:2019-07-14
- Enddate:2019-07-27
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Asia Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Guardini, Albanese)
- (Vilela, Peñalver)
- (Grosu, Finetto)
- (Cima)
- (Silva, Reis)
- (Pacioni, Fortunato)
- (Wippert, Gate)
- (Vorganov, Samoilau)
- (Raileanu, Dyball)
- (Santoro, Molenaar)
- (Taciak, Janiszewski)
- (Örken, Balkan)
- (Saramotins, Aguirre)
- (Eefting-Bloem, Bergström Frisk)
- (Sevilla, Duarte)
- (Debesay, Carstensen)
- (Oram, Niu)
- (Li, Chen)
- (Kulyk, Kononenko)
- (Polivoda, Kreder)
- (Trusov, Mamykin)
- (Monsalve, Marini)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
14/07 | Sunday | Stage 1 (TTT) | Hehuang New District - Xining | 40 | |
15/07 | Monday | Stage 2 | Xining - Xining | 119 | |
16/07 | Tuesday | Stage 3 | Duoba - Guide | 140 | |
17/07 | Wednesday | Stage 4 | Guide - Longyangxia | 100 | |
18/07 | Thursday | Stage 5 | Gongha - Chaka | 173 | |
19/07 | Friday | Stage 6 | Chaka - Bird Island | 136 | |
20/07 | Saturday | Stage 7 (ITT) | Haiyan - Haiyan | 42 | |
21/07 | Sunday | Stage 8 | Xihaizhen - Qingshizui | 224 | |
22/07 | Monday | Stage 9 | Menyuan - Minie | 160 | |
23/07 | Restday | |||
24/07 | Wednesday | Stage 10 | Jingchang - Wuwei | 116 | |
25/07 | Thursday | Stage 11 | Minqin - Tengger Desert | 153 | |
26/07 | Friday | Stage 12 | Zhongwei - Zhongwei | 111 | |
27/07 | Saturday | Stage 13 | Yinchuan - Yinchuan | 117 | |
1631 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 (TTT) | Medellín |
Stage 2 | JONES Brenton |
Stage 3 | GROSU Eduard-Michael |
Stage 4 | AGUIRRE Hernán Ricardo |
Stage 5 | BOUGLAS Georgios |
Stage 6 | GROSU Eduard-Michael |
Stage 7 (ITT) | DYBALL Benjamin |
Stage 8 | MOLENAAR Alex |
Stage 9 | PAPOK Siarhei |
Stage 10 | GUARDINI Andrea |
Stage 11 | EEFTING-BLOEM Roy |
Stage 12 | EEFTING-BLOEM Roy |
Stage 13 | GIBSON Matthew |