The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | URÁN Rigoberto Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 14 | 20 | 4:00:56 | |
2 | IMPEY Daryl Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 5 | 12 | ,, 0:00 | |
3 | ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 3 | 7 | 0:04 0:04 | |
4 | MAJKA Rafał BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 5 | ,, 0:04 | ||
5 | ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 4 | 0:06 0:06 | ||
6 | KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 3 | 0:11 0:11 | ||
7 | CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 2 | 0:12 0:12 | ||
8 | STORER Michael Team Sunweb | Team Sunweb | 1 | 0:14 0:14 | ||
9 | FORMOLO Davide BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 0:14 | |||
10 | MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 0:17 0:17 | |||
11 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:17 | |||
12 | VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 0:19 0:19 | |||
BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil | Adria Mobil | 0:24 0:24 | ||||
14 | GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 0:24 | |||
15 | HINDLEY Jai Team Sunweb | Team Sunweb | 0:28 0:28 | |||
16 | ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 0:34 0:34 | |||
17 | LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | 0:35 0:35 | |||
18 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | 0:37 0:37 | |||
19 | SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 0:41 0:41 | |||
20 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 0:45 0:45 | |||
21 | BOLE Grega Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 0:49 0:49 | |||
22 | FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 2:03 2:03 | |||
23 | FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 2:22 2:22 | |||
24 | FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 2:27 2:27 | |||
25 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:27 | |||
26 | GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 2:27 | |||
27 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 2:27 | |||
28 | POLJAŃSKI Paweł BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 2:34 2:34 | |||
29 | HAMILTON Chris Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 2:34 | |||
30 | NIEMIEC Przemysław UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | 3:22 3:22 | |||
31 | TOTÒ Paolo Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 3:25 3:25 | |||
32 | GAFFURINI Nicola Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 3:25 | |||
33 | GAZZARA Michele Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 3:25 | |||
34 | NIV Guy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 3:25 | |||
35 | TUREK Daniel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 3:25 | |||
36 | PUCCIONI Dario Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 3:25 | |||
37 | TIZZA Marco Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 3:25 | |||
38 | BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 3:25 | |||
39 | NYCH Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 3:29 3:29 | |||
40 | SOSA Iván Ramiro Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 3:29 | |||
41 | POLITT Nils Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 3:35 3:35 | |||
42 | KUSZTOR Péter My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 3:41 3:41 | |||
43 | BOU Joan Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 3:48 3:48 | |||
ĐURASEK Kristijan UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | 3:52 3:52 | ||||
45 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 3:52 | |||
46 | MEZGEC Luka Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 4:03 4:03 | |||
47 | BAUER Jack Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | ,, 4:03 | |||
48 | BIERMANS Jenthe Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 4:15 4:15 | |||
49 | CARDONA Julián Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 4:26 4:26 | |||
50 | NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 5:10 5:10 | |||
51 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 5:32 5:32 | |||
52 | LAVRIČ Martin Slovenia | Slovenia | 5:35 5:35 | |||
53 | HARING Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 5:35 | |||
54 | CURVERS Roy Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 5:35 | |||
55 | BALLERINI Davide Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 5:37 5:37 | |||
56 | RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | 5:39 5:39 | |||
57 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 5:39 | |||
58 | LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 5:39 | |||
59 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 5:39 | |||
60 | LANGEVELD Sebastian Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 5:42 5:42 | |||
61 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 5:42 | |||
62 | BERHANE Natnael Team Dimension Data | Team Dimension Data | 5:45 5:45 | |||
63 | DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 5:46 5:46 | |||
64 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 5:48 5:48 | |||
65 | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 5:48 | |||
66 | BAGIOLI Nicola Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 5:48 | |||
67 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 5:48 | |||
68 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 5:53 5:53 | |||
69 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 5:55 5:55 | |||
70 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 6:00 6:00 | |||
71 | BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 6:10 6:10 | |||
72 | PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 6:18 6:18 | |||
73 | PLAZA Rubén Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 6:31 6:31 | |||
74 | MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 6:31 | |||
75 | DI SANTE Antonio Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 6:42 6:42 | |||
76 | VEBER Matic Slovenia | Slovenia | 6:49 6:49 | |||
77 | MIRZA Yousif UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | ,, 6:49 | |||
78 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 6:49 | |||
79 | PAVLIČ Marko Slovenia | Slovenia | 7:14 7:14 | |||
80 | AGNOLI Valerio Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 8:00 8:00 | |||
81 | MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 8:00 | |||
82 | GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 8:00 | |||
83 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 8:00 | |||
84 | BOŽIČ Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | ,, 8:00 | |||
85 | HAYMAN Mathew Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | ,, 8:00 | |||
86 | SCULLY Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 8:00 | |||
87 | PONZI Simone Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 8:00 | |||
88 | DRINOVEC Matej Slovenia | Slovenia | 8:22 8:22 | |||
89 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 8:31 8:31 | |||
90 | VAN ASBROECK Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 10:38 10:38 | |||
91 | MODOLO Sacha Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 10:38 | |||
92 | PRIMOŽIČ Jaka Slovenia | Slovenia | 11:18 11:18 | |||
93 | LEMUS Luis Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 11:18 | |||
94 | KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 11:18 | |||
95 | SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 11:18 | |||
96 | TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 11:32 11:32 | |||
97 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 12:09 12:09 | |||
98 | CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 12:09 | |||
99 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 12:09 | |||
100 | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 12:09 | |||
101 | CIMA Damiano Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 12:09 | |||
102 | NISHIMURA Hiroki Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 12:09 | |||
103 | ZABEL Rick Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 12:09 | |||
104 | COLNAGHI Luca Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 12:09 | |||
105 | ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 12:09 | |||
106 | CONSONNI Simone UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | ,, 12:09 | |||
107 | BONO Matteo UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | ,, 12:09 | |||
108 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 12:09 | |||
109 | KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 12:09 | |||
110 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 12:09 | |||
111 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 12:09 | |||
112 | VENTER Jaco Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 12:09 | |||
113 | MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 12:09 | |||
114 | BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 12:09 | |||
115 | VAN ZYL Johann Team Dimension Data | Team Dimension Data | 12:33 12:33 | |||
116 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 12:33 | |||
117 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 12:33 | |||
118 | BONIFAZIO Niccolò Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 13:07 13:07 | |||
119 | ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 13:12 13:12 | |||
120 | ČEMAŽAR Nik Slovenia | Slovenia | 14:19 14:19 | |||
121 | EWAN Caleb Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | ,, 14:19 | |||
122 | BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:19 | |||
123 | RUMAC Josip Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 14:19 | |||
124 | KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:19 | |||
125 | VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 14:19 | |||
126 | OROS Samuel Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 14:19 | |||
127 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 14:19 | |||
128 | VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 14:19 | |||
129 | CAVENDISH Mark Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 14:19 | |||
130 | EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 14:19 | |||
131 | KUEN Maximilian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 14:19 | |||
132 | RENSHAW Mark Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 14:19 | |||
133 | PELIKÁN János My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 14:19 | |||
134 | PELUCCHI Matteo BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:19 | |||
135 | PER David Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | ,, 14:19 | |||
136 | GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 14:19 | |||
137 | WALSCHEID Max Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 14:19 | |||
138 | ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 14:19 | |||
139 | JANSEN Amund Grøndahl Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 14:19 | |||
140 | ČOTAR Luka Slovenia | Slovenia | ,, 14:19 | |||
141 | MASTALLER Stefan My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 14:19 | |||
142 | DOWSETT Alex Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 14:45 14:45 | |||
143 | MATHIS Marco Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 14:45 | |||
144 | KITTEL Marcel Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 14:45 | |||
145 | KLUGE Roger Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | ,, 14:45 | |||
146 | SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:45 | |||
147 | SISR František CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 21:31 21:31 | |||
148 | PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 22:05 22:05 | |||
DNF | VERVAEKE Louis Team Sunweb | Team Sunweb | - | |||
DNF | BANICEK Deni Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 10%, or 4:25:02 (+24:06)
Race information
- Date:15 June 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.75 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:175.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:157
- Vert. meters:2431
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of small group
- Avg. temperature: