Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (4) Pečar (5.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Grošelj Matic | Ljubljana Gusto Santic | 1 |
Sprint | Laško (74.9 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Jarc Aljaž | Adria Mobil | 5 | 3'' |
2 | Pirih Ales | Slovenia | 3 | 2'' |
3 | Grošelj Matic | Ljubljana Gusto Santic | 1 | 1'' |
KOM Sprint (3) Planina (116.7 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Jarc Aljaž | Adria Mobil | 3 |
2 | Grošelj Matic | Ljubljana Gusto Santic | 2 |
3 | Hill Benjamin | Ljubljana Gusto Santic | 1 |
Sprint | Podčetrtek (142.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 5 | 3'' |
2 | Busato Matteo | Androni Giocattoli - Sidermec | 3 | 2'' |
3 | Krizek Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1 | 1'' |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Ackermann Pascal | BORA - hansgrohe | 25 | 10'' |
2 | Nizzolo Giacomo | Team Dimension Data | 20 | 6'' |
3 | Consonni Simone | UAE Team Emirates | 16 | 4'' |
4 | Mezgec Luka | Mitchelton-Scott | 14 | |
5 | Vendrame Andrea | Androni Giocattoli - Sidermec | 12 | |
6 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 10 | |
7 | Bole Grega | Bahrain Merida | 9 | |
8 | Leveau Jérémy | Delko Marseille Provence | 8 | |
9 | Sbaragli Kristian | Israel Cycling Academy | 7 | |
10 | Marengo Umberto | Neri Sottoli - Selle Italia - KTM | 6 | |
11 | Kump Marko | Adria Mobil | 5 | |
12 | Albanese Vincenzo | Bardiani - CSF | 4 | |
13 | Bajc Andi | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | |
14 | Filosi Iuri | Delko Marseille Provence | 2 | |
15 | Hermans Ben | Israel Cycling Academy | 1 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | 4:04:58 |
2 | Savini Daniel | Bardiani - CSF | ,, |
3 | Jarc Aljaž | Adria Mobil | ,, |
4 | Lavrič Martin | Slovenia | 6:24 |
5 | Hočevar Kristjan | Slovenia | ,, |
6 | Prah Aljaž | Ljubljana Gusto Santic | 8:05 |
7 | Lakota Luka | Slovenia | ,, |
8 | Cima Imerio | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, |
9 | Mangertseder Matthias | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, |
10 | Finkšt Tilen | Ljubljana Gusto Santic | 10:08 |
11 | Bou Joan | Nippo Vini Fantini Faizanè | ,, |
12 | Kierner Florian | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, |
13 | Honsa František | AC Sparta Praha | ,, |
14 | Horvat Žiga | Adria Mobil | 18:16 |
DNF | Marenzi Lorenzo | Meridiana Kamen Team | |
DNF | Steininger Fabian | Team Felbermayr - Simplon Wels | |
DNF | Pirih Ales | Slovenia |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | UAE Team Emirates | 12:14:54 | 12:14:54 |
2 | Neri Sottoli - Selle Italia - KTM | 12:14:54 | 0:00 |
3 | Delko Marseille Provence | 12:14:54 | 0:00 |
4 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 12:14:54 | 0:00 |
5 | Mitchelton-Scott | 12:14:54 | 0:00 |
6 | Israel Cycling Academy | 12:14:54 | 0:00 |
7 | Gazprom-RusVelo | 12:14:54 | 0:00 |
8 | Androni Giocattoli - Sidermec | 12:14:54 | 0:00 |
9 | Adria Mobil | 12:14:54 | 0:00 |
10 | Bardiani - CSF | 12:14:54 | 0:00 |
11 | Team Novo Nordisk | 12:14:54 | 0:00 |
12 | BORA - hansgrohe | 12:17:10 | 2:16 |
13 | Team Dimension Data | 12:20:39 | 5:45 |
14 | Bahrain Merida | 12:21:45 | 6:51 |
15 | Ljubljana Gusto Santic | 12:31:04 | 16:10 |
16 | AC Sparta Praha | 12:35:10 | 20:16 |
17 | Meridiana Kamen Team | 12:35:10 | 20:16 |
18 | Slovenia | 12:35:47 | 20:53 |
19 | Nippo Vini Fantini Faizanè | 12:41:12 | 26:18 |