Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (1) Puertu de San Llaurienzu (54.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Storer Michael | Team DSM | 10 |
2 | Arensman Thymen | Team DSM | 6 |
3 | Majka Rafał | UAE Team Emirates | 4 |
4 | Maté Luis Ángel | Euskaltel - Euskadi | 2 |
5 | Cras Steff | Lotto Soudal | 1 |
Sprint | Bárzana (84.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Keukeleire Jens | EF Education - Nippo | 20 |
2 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | 17 |
3 | Sánchez Pelayo | Burgos - BH | 15 |
4 | Maté Luis Ángel | Euskaltel - Euskadi | 13 |
5 | Arensman Thymen | Team DSM | 10 |
KOM Sprint (1) Altu de la Cobertoria (94.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Storer Michael | Team DSM | 10 |
2 | Sánchez Pelayo | Burgos - BH | 6 |
3 | Taaramäe Rein | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 4 |
4 | Brambilla Gianluca | Trek - Segafredo | 2 |
5 | Arensman Thymen | Team DSM | 1 |
KOM Sprint (2) Altu la Segá o del Cordal (140.7 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Storer Michael | Team DSM | 5 | 3'' |
2 | Bardet Romain | Team DSM | 3 | 2'' |
3 | Bizkarra Mikel | Euskaltel - Euskadi | 1 | 1'' |
KOM Sprint (HC) Altu d'El Gamoniteiru (162.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | López Miguel Ángel | Movistar Team | 20 |
2 | Roglič Primož | Team Jumbo-Visma | 15 |
3 | Mas Enric | Movistar Team | 10 |
4 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | 6 |
5 | Haig Jack | Bahrain - Victorious | 4 |
6 | de la Cruz David | UAE Team Emirates | 2 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | López Miguel Ángel | Movistar Team | 20 | 10'' |
2 | Roglič Primož | Team Jumbo-Visma | 17 | 6'' |
3 | Mas Enric | Movistar Team | 15 | 4'' |
4 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | 13 | |
5 | Haig Jack | Bahrain - Victorious | 11 | |
6 | de la Cruz David | UAE Team Emirates | 10 | |
7 | Mäder Gino | Bahrain - Victorious | 9 | |
8 | Meintjes Louis | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 8 | |
9 | Kuss Sepp | Team Jumbo-Visma | 7 | |
10 | Yates Adam | INEOS Grenadiers | 6 | |
11 | Kruijswijk Steven | Team Jumbo-Visma | 5 | |
12 | Bardet Romain | Team DSM | 4 | |
13 | López Juan Pedro | Trek - Segafredo | 3 | |
14 | Bouchard Geoffrey | AG2R Citroën Team | 2 | |
15 | Poels Wout | Bahrain - Victorious | 1 |
Most combative rider
Rnk | Rider | Team |
---|---|---|
1 | Storer Michael | Team DSM |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Team Jumbo-Visma | 14:07:20 | 14:07:20 |
2 | Bahrain - Victorious | 14:09:56 | 2:36 |
3 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 14:15:58 | 8:38 |
4 | INEOS Grenadiers | 14:16:29 | 9:09 |
5 | Movistar Team | 14:21:57 | 14:37 |
6 | UAE Team Emirates | 14:25:09 | 17:49 |
7 | Euskaltel - Euskadi | 14:27:03 | 19:43 |
8 | Team DSM | 14:29:14 | 21:54 |
9 | Burgos - BH | 14:32:27 | 25:07 |
10 | Team BikeExchange | 14:32:32 | 25:12 |
11 | AG2R Citroën Team | 14:35:39 | 28:19 |
12 | Trek - Segafredo | 14:42:26 | 35:06 |
13 | Cofidis | 14:42:31 | 35:11 |
14 | BORA - hansgrohe | 14:48:55 | 41:35 |
15 | EF Education - Nippo | 15:03:36 | 56:16 |
16 | Caja Rural - Seguros RGA | 15:04:11 | 56:51 |
17 | Astana - Premier Tech | 15:14:02 | 1:06:42 |
18 | Groupama - FDJ | 15:17:14 | 1:09:54 |
19 | Lotto Soudal | 15:20:40 | 1:13:20 |
20 | Alpecin - Fenix | 15:37:21 | 1:30:01 |
21 | Team Qhubeka NextHash | 15:38:40 | 1:31:20 |
22 | Israel Start-Up Nation | 15:39:48 | 1:32:28 |
23 | Deceuninck - Quick Step | 15:40:15 | 1:32:55 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | 4:41:43 |
2 | Mäder Gino | Bahrain - Victorious | 0:36 |
3 | López Juan Pedro | Trek - Segafredo | 2:45 |
4 | Camargo Diego Andrés | EF Education - Nippo | 5:38 |
5 | Cras Steff | Lotto Soudal | 7:16 |
6 | Rochas Rémy | Cofidis | 7:52 |
7 | Sivakov Pavel | INEOS Grenadiers | 10:35 |
8 | Arensman Thymen | Team DSM | ,, |
9 | Storer Michael | Team DSM | 11:03 |
10 | Prodhomme Nicolas | AG2R Citroën Team | 13:37 |
11 | Champoussin Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
12 | Sánchez Pelayo | Burgos - BH | 14:29 |
13 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | 15:49 |
14 | Hamilton Lucas | Team BikeExchange | 17:53 |
15 | Cepeda Jefferson Alveiro | Caja Rural - Seguros RGA | 21:08 |
16 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 21:14 |
17 | Finé Eddy | Cofidis | 25:29 |
18 | Martín Gotzon | Euskaltel - Euskadi | 25:39 |
19 | Azparren Xabier Mikel | Euskaltel - Euskadi | ,, |
20 | Touzé Damien | AG2R Citroën Team | ,, |
21 | Vansevenant Mauri | Deceuninck - Quick Step | 26:45 |
22 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | 26:52 |
23 | Simmons Quinn | Trek - Segafredo | ,, |
24 | Kron Andreas | Lotto Soudal | 31:06 |
25 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | 31:25 |
26 | Vlasov Aleksandr | Astana - Premier Tech | ,, |
27 | Pidcock Thomas | INEOS Grenadiers | 33:43 |
28 | Bagioli Andrea | Deceuninck - Quick Step | 34:38 |
29 | Canal Carlos | Burgos - BH | ,, |
30 | Gamper Patrick | BORA - hansgrohe | 35:40 |
31 | Berwick Sebastian | Israel Start-Up Nation | ,, |
32 | Sunderland Dylan | Team Qhubeka NextHash | ,, |
33 | Lazkano Oier | Caja Rural - Seguros RGA | 35:43 |
34 | Barceló Fernando | Cofidis | 37:09 |
35 | Vermeersch Florian | Lotto Soudal | ,, |
36 | Stannard Robert | Team BikeExchange | ,, |
37 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | 38:59 |
38 | Van Gils Maxim | Lotto Soudal | ,, |
39 | Natarov Yuriy | Astana - Premier Tech | 39:01 |
40 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | ,, |
41 | Brown Connor | Team Qhubeka NextHash | 39:11 |
42 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | 39:35 |
43 | Meeus Jordi | BORA - hansgrohe | ,, |
44 | Dainese Alberto | Team DSM | 39:40 |
45 | Jakobsen Fabio | Deceuninck - Quick Step | 40:32 |