Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2011
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1957
1956
1955
1954
1953
1950
1947
1928
1927
1926
1925
2013
- stage -
Stage 1 | Oviedo - Gijon
Stage 2a | Teverga - Avilés
Stage 2b (ITT) | Piedras Blancas - Piedras Blancas
Stage 3 | Lugones - Alto del Naranco
Statistics
GO TO
Stage 3 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Vuelta Asturias
»
2012
»
Startlist
menu
2012
»
56th
Vuelta Asturias
(2.1)
2012
»
3 Stages
»
Oviedo
›
Alto del Naranco
(436.3km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
119
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
CALDEIRA Samuel José
Carmin - Prio
2
-
CASIMIRO Henrique
Carmin - Prio
3
-
LIVRAMENTO David
Carmin - Prio
4
-
MARQUE Alejandro Manuel
Carmin - Prio
5
-
MESTRE Ricardo
Carmin - Prio
6
-
PEREIRA João
Carmin - Prio
7
-
VITORINO Nélson Nuno
Carmin - Prio
8
-
BAGÜES Aritz
Orbea Continental
9
-
BIZKARRA Mikel
Orbea Continental
10
-
ETXEBARRIA Aritz
Orbea Continental
11
-
FRAILE Omar
Orbea Continental
12
-
MERINO Igor
Orbea Continental
13
-
ORBE Haritz
Orbea Continental
14
-
ZABALO Xabier
Orbea Continental
15
-
ZUAZUBISKAR Illart
Orbea Continental
16
-
AGUILAR José
Andalucia - Caja Granada
17
-
CANO Jose Luis
Andalucia - Caja Granada
18
-
CARRASCO Sergio
Andalucia - Caja Granada
19
-
CHACÓN Javier
Andalucia - Caja Granada
20
-
LECHUGA Pablo
Andalucia - Caja Granada
21
-
OSUNA Román
Andalucia - Caja Granada
22
-
ROLDÁN Jose Luis
Andalucia - Caja Granada
23
-
TORIBIO José Vicente
Andalucia - Caja Granada
24
-
BRUSEGHIN Marzio
Movistar Team
25
-
GUTIÉRREZ José Iván
Movistar Team
26
-
HERRADA Jesús
Movistar Team
27
-
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
28
-
KONOVALOVAS Ignatas
Movistar Team
29
-
LÓPEZ David
Movistar Team
30
-
MORENO Javier
Movistar Team
31
-
SANZ Enrique
Movistar Team
32
-
GIL Tomas Enrique
Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
33
-
ANTONOV Mikhail
Lokosphinx
34
-
BELYKH Sergey
Lokosphinx
35
-
KUNSHIN Alexey
Lokosphinx
36
-
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
37
-
SHILOV Sergey
Lokosphinx
38
-
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
39
-
SVESHNIKOV Kirill
Lokosphinx
40
-
BAEZ Giovanni Manuel
EPM - UNE
41
-
COLORADO Francisco Jarley
EPM - UNE
42
-
ORTEGA Mauricio
EPM - UNE
43
-
OYOLA Róbigzon Leandro
EPM - UNE
44
-
PARRA Iván Ramiro
EPM - UNE
45
-
PEDRAZA Wálter Fernando
EPM - UNE
46
-
SUAREZ Camilo Andres
EPM - UNE
47
-
VERGARA Jaime
EPM - UNE
48
-
CABREIRA João
Onda
49
-
FERNÁNDEZ Delio
Onda
50
-
GONÇALVES José
Onda
51
-
GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ David
Onda
52
-
LIMA Bruno Antero
Onda
53
-
OLIVEIRA Hélder
Onda
54
-
SILVA Daniel
Onda
55
-
SOUSA ALVES Célio Cristiano
Onda
56
-
CARRASCO José Antonio
Gios - Deyser Leon Kastro
57
-
GONZÁLEZ Jonathan
Gios - Deyser Leon Kastro
58
-
GUARDIOLA Salvador
Gios - Deyser Leon Kastro
59
-
MERINO Pedro
Gios - Deyser Leon Kastro
60
-
PACHECO Francisco José
Gios - Deyser Leon Kastro
61
-
PÉREZ Aitor
Gios - Deyser Leon Kastro
62
-
ROVIRA Jaume
Gios - Deyser Leon Kastro
63
-
BILBAO Pello
Euskaltel - Euskadi
64
-
CABEDO Víctor
Euskaltel - Euskadi
65
-
CAZAUX Pierre
Euskaltel - Euskadi
66
-
IZAGIRRE Ion
Euskaltel - Euskadi
67
-
MÍNGUEZ Miguel
Euskaltel - Euskadi
68
-
SÁEZ Adrián
Euskaltel - Euskadi
69
-
TXURRUKA Amets
Euskaltel - Euskadi
70
-
URTASUN Pablo
Euskaltel - Euskadi
71
-
BAGOT Yoann
Cofidis, le Crédit en Ligne
72
-
BARLE Florent
Cofidis, le Crédit en Ligne
73
-
DI GRÉGORIO Rémy
Cofidis, le Crédit en Ligne
74
-
EDET Nicolas
Cofidis, le Crédit en Ligne
75
-
MATÉ Luis Ángel
Cofidis, le Crédit en Ligne
76
-
MOLARD Rudy
Cofidis, le Crédit en Ligne
77
-
MONCOUTIÉ David
Cofidis, le Crédit en Ligne
78
-
VOGONDY Nicolas
Cofidis, le Crédit en Ligne
79
-
BRAVO Garikoitz
Caja Rural
80
-
BRÔCO Hernâni
Caja Rural
81
-
DE LA CRUZ David
Caja Rural
82
-
GARCÍA Marcos
Caja Rural
83
-
GÓMEZ Yelko
Caja Rural
84
-
PIEDRA Antonio
Caja Rural
85
-
RYABKIN Alexander
Caja Rural
86
-
SÁNCHEZ Julián
Caja Rural
87
-
BELDA David
Burgos BH - Castilla y León
88
-
BRANAA Damien
Burgos BH - Castilla y León
89
-
CAPDEPUY Nicolas
Burgos BH - Castilla y León
90
-
CARAZO Efren
Burgos BH - Castilla y León
91
-
ORENGO Pascual
Burgos BH - Castilla y León
92
-
SANTAMARIA Oscar
Burgos BH - Castilla y León
93
-
TORRES Pablo
Burgos BH - Castilla y León
94
-
VERONA Carlos
Burgos BH - Castilla y León
95
-
ALARCÓN Raúl
Efapel - Glassdrive
96
-
BLANCO David
Efapel - Glassdrive
97
-
CARDOSO Filipe
Efapel - Glassdrive
98
-
FONTE César
Efapel - Glassdrive
99
-
RIBEIRO Nuno
Efapel - Glassdrive
100
-
RIBEIRO Sérgio Miguel Vieira
Efapel - Glassdrive
101
-
SOUSA Sérgio Ferreira
Efapel - Glassdrive
102
-
VILELA Ricardo
Efapel - Glassdrive
103
-
ATENCIO Leandro
104
-
BELDA José
105
-
CURUCHET Juan Esteban
106
-
CURUCHET Juan Ignacio
107
-
DEL PINO Jesus
108
-
FERNANDEZ Higinio
109
-
GOMEZ Victor Gabriel
110
-
GONZÁLEZ Mario
111
-
GUTIERREZ José Manuel
112
-
HOLGADO GILETE Victor
113
-
KOZYREV Maxim
114
-
MARTINEZ Jose David
115
-
MARTÍNEZ José Rafael
116
-
MERINO Jesus
117
-
MONTENEGRO Jorge Martín
118
-
MULLER Mauricio
119
-
PEREIRA Valter
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)