Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
1998
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1989
1988
1987
1986
1985
1984
2000
- stage -
Stage 1 | World Center for Birds of Prey (Boise) - Idaho City
Stage 2 | Lowman - Stanley
Stage 3 | Stanley - Ketchum
Stage 4 (ITT) | Sun Valley - Sun Valley
Stage 5 | Elkhorn - Elkhorn
Stage 6 (TTT) | Massacre Rocks State Park - Massacre Rocks State Park
Stage 7 | Pocatello - American Falls
Stage 8 | Massacre - Pomerelle
Stage 9 | Burley - Buhl
Stage 10 | Twin Falls - Glenns Ferry
Stage 11 (ITT) | Swan Falls - Melba
Stage 12 | Statehouse (Boise) - Statehouse (Boise)
Stage 13 | Middleton - Hyde Park (Boise)
Statistics
GO TO
Stage 13 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Women's Challenge
»
1999
»
Startlist
menu
1999
»
Women's Challenge
(2.9.1)
1999
»
13 Stages
»
World Center for Birds of Prey (Boise)
›
Hyde Park (Boise)
(1118.7km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
130
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ALEXANDER Caroline
2
-
ANDERSON-SMITH Kim
3
-
ANDERSON-SMITH Kim
4
-
ARHAB Sabrina
5
-
BALDWIN Kimberly
6
-
BATT-BOLEN Janelle
7
-
BESSETTE Lyne
8
-
BINNEY Cheryl
9
-
BLACK Brenda
10
-
BLACKWELDER Brooke
11
-
BLICKEM Candice
12
-
BRABENETZ Jacqueline
13
-
BREED Carol
14
-
BUNTZ Jennifer
15
-
BURTARD JoAnn
16
-
CHEVANNE-BRUNEL Élisabeth
17
-
CORNEO Ljudmila
18
-
CORNEO Sigrid
19
-
DAVIES JONES Emma
20
-
DELVAI Barbara
21
-
DEMET-BARRY Dede
22
-
DESPAS Jane
23
-
DI GUISTINI Cybil
24
-
DIAL Jennifer
25
-
DONNELLY Carolyn
26
-
DREHER Cornelia
27
-
DUNLAP Alison
28
-
DUNNE Karen
29
-
DURAND Deborah
30
-
EICHER-VOUETS Marcia
31
-
ELLWAY Ruth
32
-
EMERY Elizabeth
33
-
ERLANK Anke
34
-
ESPESETH Sandy
35
-
EVANS Bridget
36
-
FEDYNA Marg
37
-
FELDHAHN Juanita
38
-
FERGUSON Cindy
39
-
FOSTER Andrea
40
-
FREEDMAN Nicole
41
-
FRIEDRICH Katrina
42
-
FULWOOD Leigh
43
-
FURMAN Laurie
44
-
GARIEPY Annie
45
-
GAUDRY Tracey
46
-
GENSHEIMER Evi
47
-
GEORGETTI Mary
48
-
GILFILLAN Ceris
49
-
GOLDBERG-ROBERGE Giana
50
-
GOLDSTEIN Leah
51
-
GRAIN Gina
52
-
GREEN Erica
53
-
GUGLIOTTA Nikki
54
-
GUNN Odessa
55
-
GUYTON Vanessa Rochelle
56
-
HEEB Barbara
57
-
HELLMUTH Kerry
58
-
HOBSON Leigh
59
-
HOLDEN Mari
60
-
HÖLJER Marie
61
-
HUGHES Clara
62
-
HUGHES Megan
63
-
HUNTER Angela
64
-
IVANOVA Goulnara
65
-
JACKSON Linda
66
-
JENNI M.C.
67
-
JESSE Lysann
68
-
KAILA Maureen
69
-
KLEWITZ Natascha
70
-
KORN Theresa
71
-
LANGTON Kimberley
72
-
LE FLOC'H Magali
73
-
LEMKE Melissa
74
-
LIEBIG Tina
75
-
LINDBERG Madeleine
76
-
LJUNGSKOG Susanne
77
-
LOE Aileen
78
-
LONGO Jeannie
79
-
MARIK Marjon
80
-
MAYOLO-PIC Tina
81
-
MCRAE Jennifer
82
-
MCRAE Jennifer
83
-
MILLWARD Anna
84
-
MOFFETT Laura
85
-
NETZLER Bianca Jane
86
-
NICHOLSON Christine
87
-
NICHOLSON Jamie
88
-
PALMER-KOMAR Susan
89
-
PEITZMEIER Nicole
90
-
PETERS Stacey
91
-
PIZZINI Mina
92
-
PIZZOLOTTO Lucia
93
-
POLIKEVIČIŪTĖ Jolanta
94
-
POLIKEVIČIŪTĖ Rasa
95
-
POLKHANOVA Valentina
96
-
POTTS Cecilia
97
-
PRYDE Susy
98
-
PUČINSKAITĖ Edita
99
-
PULLAR Carianna
100
-
RAST Diana
101
-
RATKOVIC Andrea
102
-
REDDEN Christina
103
-
REEKIE-MAY Roz
104
-
RESTOIN Laurence
105
-
ROBBINS Emily
106
-
ROSSNER Petra
107
-
ROY Muffy
108
-
SAMPLONIUS Anne
109
-
SCHEITLE Kerstin
110
-
SCHUSTER Pamela
111
-
SHOOK BYRNES Susan
112
-
SHUFORD Laura
113
-
ST JACQUES Sophie
114
-
SYDOR Alison
115
-
TADICH Elisabeth
116
-
TEUTENBERG Ina-Yoko
117
-
TIMEWELL Karen
118
-
TIMMS Tracy
119
-
TOFFOLON Leah
120
-
ULMER Sarah
121
-
VANDEVELDE Marisa
122
-
VARGAS Angela
123
-
VEENSTRA-MIRABELLA Erin
124
-
WATT Kathryn
125
-
WENZEL Kendra
126
-
WYNTER Iona
127
-
YOUNG Julie
128
-
ZABIROVA Zulfiya
129
-
ŽILIŪTĖ Diana
130
-
ZOLLER Silvia
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)