The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | STÜSSI Colin Roth-Akros | Roth-Akros | 1 | 8:03:50 | |
2 | 2 | - | LØVIK Asmund Romstad Team FixIT.no | Team FixIT.no | 0:30 0:30 | ||
3 | 3 | - | 1:20 1:20 | ||||
4 | 15 | ▲11 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 1:23 1:23 | ||
5 | 4 | ▼1 | FLØTTEN Audun Brekke Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | 1:25 1:25 | ||
6 | 6 | - | EIKELAND Ken Levi Team FixIT.no | Team FixIT.no | 1:35 1:35 | ||
7 | 9 | ▲2 | FÅGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | 1:37 1:37 | ||
8 | 18 | ▲10 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 1:38 1:38 | ||
9 | 10 | ▲1 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 1:39 1:39 | ||
10 | 13 | ▲3 | FREIENSTEIN Raphael Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 1:39 | ||
11 | 12 | ▲1 | THALMANN Roland Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 1:39 | ||
12 | 8 | ▼4 | LIENHARD Fabian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 1:41 1:41 | ||
13 | 7 | ▼6 | NÕMMELA Aksel Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 1:41 | ||
14 | 19 | ▲5 | MAGNUSSON Kim Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | ,, 1:41 | ||
15 | 22 | ▲7 | MAGER Christian Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 1:41 | ||
16 | 21 | ▲5 | ÖRKEN Ahmet Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 1:41 | ||
17 | 31 | ▲14 | VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:41 | ||
18 | 26 | ▲8 | BROCKHOFF Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 1:41 | ||
19 | 33 | ▲14 | TRÆEN Torstein Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | ,, 1:41 | ||
20 | 42 | ▲22 | WIRTGEN Tom Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 1:41 | ||
21 | 30 | ▲9 | REUTIMANN Matthias Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 1:41 | ||
22 | 29 | ▲7 | CHARMIG Anthon Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 1:41 | ||
23 | 36 | ▲13 | BACKOFEN Moritz Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 1:41 | ||
24 | 38 | ▲14 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 1:41 | ||
25 | 40 | ▲15 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 1:41 | ||
26 | 41 | ▲15 | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:41 | ||
27 | 17 | ▼10 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 5:17 5:17 | ||
28 | 16 | ▼12 | ,, 5:17 | ||||
29 | 25 | ▼4 | ,, 5:17 | ||||
30 | 28 | ▼2 | STEEN Nicolaj Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 5:17 | ||
31 | 20 | ▼11 | FUMEAUX Jonathan Roth-Akros | Roth-Akros | 8:21 8:21 | ||
32 | 35 | ▲3 | BAILLIFARD Valentin Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 8:21 | ||
33 | 5 | ▼28 | TZORTZAKIS Polychronis RTS - Monton Racing | RTS - Monton Racing | 10:23 10:23 | ||
34 | 11 | ▼23 | 10:25 10:25 | ||||
35 | 24 | ▼11 | LANG Pirmin Roth-Akros | Roth-Akros | ,, 10:25 | ||
36 | 34 | ▼2 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 10:25 | ||
37 | 14 | ▼23 | PEDERSEN Mark Sehested Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 10:25 | ||
38 | 27 | ▼11 | SAUGSTAD Lars Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | ,, 10:25 | ||
39 | 23 | ▼16 | REIHS Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 10:25 | ||
40 | 37 | ▼3 | HERMANSEN Sindre Eid Team FixIT.no | Team FixIT.no | ,, 10:25 | ||
41 | 39 | ▼2 | KRISTIANSEN Sondre Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | ,, 10:25 | ||
42 | 43 | ▲1 | HONIG Reinier Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 11:14 11:14 | ||
43 | 66 | ▲23 | KNOX James Team Wiggins | Team Wiggins | 13:11 13:11 | ||
44 | 68 | ▲24 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 13:11 | ||
45 | 73 | ▲28 | SCHIR Théry Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 13:11 | ||
46 | 55 | ▲9 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 13:40 13:40 | ||
47 | 54 | ▲7 | SLEEN Torjus Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | 14:01 14:01 | ||
48 | 52 | ▲4 | FOTI Carmelo Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 16:47 16:47 | ||
49 | 64 | ▲15 | ,, 16:47 | ||||
50 | 61 | ▲11 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 16:47 | ||
51 | 65 | ▲14 | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 16:47 | ||
52 | 77 | ▲25 | KASTEMYR Pontus Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | ,, 16:47 | ||
53 | 87 | ▲34 | HATZ Christopher Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 21:39 21:39 | ||
54 | 48 | ▼6 | WOLF Justin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 21:54 21:54 | ||
55 | 57 | ▲2 | 21:55 21:55 | ||||
56 | 60 | ▲4 | ,, 21:55 | ||||
57 | 74 | ▲17 | ,, 21:55 | ||||
58 | 63 | ▲5 | ULLEBØ Sedrik Engebø Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | ,, 21:55 | ||
59 | 79 | ▲20 | ,, 21:55 | ||||
60 | 67 | ▲7 | THOMPSON Michael Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 21:55 | ||
61 | 78 | ▲17 | BREIVOLD Jon Sæverås Team FixIT.no | Team FixIT.no | ,, 21:55 | ||
62 | 71 | ▲9 | ,, 21:55 | ||||
63 | 75 | ▲12 | KUCHER Michael Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 21:55 | ||
64 | 32 | ▼32 | HYLDGAARD Andreas Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 25:20 25:20 | ||
65 | 108 | ▲43 | ŠTIBINGR Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 29:45 29:45 | ||
66 | 83 | ▲17 | SCHWEIZER Christoph Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | 30:23 30:23 | ||
67 | 81 | ▲14 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 30:23 | ||
68 | 85 | ▲17 | ,, 30:23 | ||||
69 | 82 | ▲13 | TENBROCK Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 30:23 | ||
70 | 89 | ▲19 | DRAPER Nathan Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 30:23 | ||
71 | 92 | ▲21 | BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 30:23 | ||
72 | 45 | ▼27 | HETHERINGTON Ben Memil Pro Cycling | Memil Pro Cycling | 32:42 32:42 | ||
73 | 46 | ▼27 | 32:51 32:51 | ||||
74 | 98 | ▲24 | 34:23 34:23 | ||||
75 | 102 | ▲27 | INTRA Felix Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 34:23 | ||
76 | 47 | ▼29 | SAJNOK Szymon Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | 35:07 35:07 | ||
77 | 53 | ▼24 | WESTMATTELMANN Daniel Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 35:13 35:13 | ||
78 | 56 | ▼22 | HAPPKE Luca Felix Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 35:13 | ||
79 | 50 | ▼29 | ,, 35:13 | ||||
80 | 58 | ▼22 | SANDERSSON Erik Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | ,, 35:13 | ||
81 | 72 | ▼9 | BENGTSSON Ludwig Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | ,, 35:13 | ||
82 | 49 | ▼33 | 36:50 36:50 | ||||
83 | 59 | ▼24 | ,, 36:50 | ||||
84 | 70 | ▼14 | TEFRE LUNDER Nikolai Memil Pro Cycling | Memil Pro Cycling | ,, 36:50 | ||
85 | 76 | ▼9 | MAMOS Philipp Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 36:50 | ||
86 | 80 | ▼6 | DE MARCHI Mattia Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 36:50 | ||
87 | 136 | ▲49 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 40:39 40:39 | ||
88 | 91 | ▲3 | HAMPL Petr SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 43:41 43:41 | ||
89 | 94 | ▲5 | SIPOS Marek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 43:41 | ||
90 | 132 | ▲42 | PAULUS Dennis Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 44:15 44:15 | ||
91 | 84 | ▼7 | 45:18 45:18 | ||||
92 | 88 | ▼4 | ,, 45:18 | ||||
93 | 95 | ▲2 | AKDILEK Ahmet Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 45:34 45:34 | ||
94 | 110 | ▲16 | ZURITA Francesc Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 47:48 47:48 | ||
95 | 96 | ▲1 | ,, 47:48 | ||||
96 | 109 | ▲13 | 48:11 48:11 | ||||
97 | 99 | ▲2 | GROSSER Aaron Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | 49:18 49:18 | ||
98 | 100 | ▲2 | ,, 49:18 | ||||
99 | 97 | ▼2 | ,, 49:18 | ||||
100 | 103 | ▲3 | ŞAMLI Feritcan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 49:18 | ||
101 | 133 | ▲32 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 49:23 49:23 | ||
102 | 105 | ▲3 | 49:34 49:34 | ||||
103 | 106 | ▲3 | ,, 49:34 | ||||
104 | 104 | - | LÖER Lukas Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 49:34 | ||
105 | 124 | ▲19 | 54:44 54:44 | ||||
106 | 115 | ▲9 | 55:38 55:38 | ||||
107 | 119 | ▲12 | MÜLLER Viktor Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 55:38 | ||
108 | 118 | ▲10 | ,, 55:38 | ||||
109 | 121 | ▲12 | 55:45 55:45 | ||||
110 | 122 | ▲12 | 55:52 55:52 | ||||
111 | 123 | ▲12 | MULLER-SCIACCA Marco Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 56:19 56:19 | ||
112 | 120 | ▲8 | 58:33 58:33 | ||||
113 | 127 | ▲14 | KELES Fatih Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 1:01:07 1:01:07 | ||
114 | 131 | ▲17 | 1:02:41 1:02:41 | ||||
115 | 134 | ▲19 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:02:41 | ||
116 | 129 | ▲13 | 1:04:18 1:04:18 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 March 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.07 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:172 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: