Search:  
topLogin
2012
-
-
«

2011»Sibiu Cycling Tour (2.2)

2011  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntTime
119+9:14 Zoidl RiccardoRC Arbö Wels Gourmetfein 23RC Arbö Wels Gourmetfein52:39:552:39:55
211+6:41 Pakhtusov AnatoliyISD - Lampre 26ISD - Lampre20:090:09
 3 1010+0:00 Koev VladimirTorquay Sheker Konya Vivelo 31Torquay Sheker Konya Vivelo10:170:17
34+2:13 Pichetta Ricardo 240:190:19
42+1:27 Sheydyk OleksandrISD - Lampre 30ISD - Lampre,,0:19
53+1:51 Weber SaschaTeam Differdange  23Team Differdange 0:210:21
61+0:52 Marchetti Alessio 22,,0:21
712+6:43 Popkov VitaliyISD - Lampre 28ISD - Lampre0:470:47
813+7:00 Grygorenko Oleksandr 230:560:56
940+17:54 Khripta AndriyKolss Cycling Team 24Kolss Cycling Team,,0:56
105+2:24 Topchanyuk ArtemISD - Lampre 22ISD - Lampre1:011:01
1117+8:24 Dron BorisLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 23Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon1:081:08
128+5:01 Cador RidaOra Hotels 30Ora Hotels1:471:47
136+3:34 Poos ChristianTeam Differdange  33Team Differdange 1:501:50
147+4:18 Simon PeterOra Hotels 19Ora Hotels2:092:09
1562+27:44 Knudsen MortenTeam Differdange  29Team Differdange 2:332:33
1643+18:44 Hasanović EsadPartizan Powermove 26Partizan Powermove2:542:54
1710+6:27 Gaoua CédricTeam Differdange  22Team Differdange ,,2:54
189+6:05 Springer ChristophSP Tableware Cycling Team 25SP Tableware Cycling Team,,2:54
1920+9:51 Vasylyuk AndriyKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team3:273:27
2021+10:42 Braico AlexandrTusnad Cycling Team 23Tusnad Cycling Team3:383:38
2127+12:31 Zanichelli StefanoTorquay Sheker Konya Vivelo 25Torquay Sheker Konya Vivelo3:463:46
2216+8:14 Rabitsch StephanRC Arbö Wels Gourmetfein 20RC Arbö Wels Gourmetfein4:334:33
2329+14:22 Dernies TomLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon,,4:33
2424+11:23 Simantirakis VasileiosSP Tableware Cycling Team 22SP Tableware Cycling Team4:364:36
2515+7:45 Rammler Julian 234:394:39
2618+8:42 Altenkamp Lukas 24,,4:39
2730+14:25 Califano Gaetano 4:454:45
2814+7:08 Richeze Roberto AntonioOra Hotels 29Ora Hotels4:474:47
2923+11:05 Frunzeanu Marian 4:554:55
3042+18:07 Csicsaky TamasTusnad Cycling Team 31Tusnad Cycling Team5:235:23
3145+19:34 Sokol JanRC Arbö Wels Gourmetfein 20RC Arbö Wels Gourmetfein6:126:12
3225+11:47 Cioban SergiuTusnad Cycling Team 23Tusnad Cycling Team6:146:14
3326+11:48 Thomé KevinLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 22Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon6:186:18
3465+30:08 Karnulin DenisISD - Lampre 20ISD - Lampre6:196:19
3531+15:30 Ivanov Borislav 226:286:28
3622+10:53 Rovira JaumeKTM-Murcia 31KTM-Murcia6:406:40
3752+23:09 Kashtan Anatoliy 246:446:44
3828+14:14 Gomeniuk VolodymyrKolss Cycling Team 26Kolss Cycling Team6:546:54
3944+18:56 Demoitie AntoineLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon7:137:13
4034+17:06 Stuban FerencOra Hotels 18Ora Hotels7:167:16
4198+50:20 Lovassy KrisztiánOra Hotels 23Ora Hotels,,7:16
4268+30:20 Cziráki IstvánOra Hotels 25Ora Hotels,,7:16
4337+17:42 Dechesne JulienLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon8:188:18
4472+31:16 Stancu George 8:278:27
4567+30:20 Gerganov EvgeniTorquay Sheker Konya Vivelo 35Torquay Sheker Konya Vivelo8:298:29
4636+17:41 Logigan Lucian 238:458:45
4735+17:36 Szórádi Balázs 8:538:53
4832+15:56 Morcov Stefan ,,8:53
4933+16:38 Serry FlorentLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon9:219:21
5076+33:03 Vasilyev MaksymISD - Lampre 21ISD - Lampre9:389:38
5146+19:54 Coman Bogdan 209:509:50
5273+31:17 Ivanics Gergely 3310:3310:33
5341+18:05 Smelcerovic Goran 2810:3610:36
5449+20:42 Ternovsek MarcelTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team10:4610:46
5548+20:37 Thalhammer Hans-JörgRC Arbö Wels Gourmetfein 21RC Arbö Wels Gourmetfein10:4910:49
5656+24:39 Karatzios GeorgiosSP Tableware Cycling Team 20SP Tableware Cycling Team10:5110:51
5755+24:08 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 31SP Tableware Cycling Team,,10:51
5847+20:20 O'Brien MarkSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,10:51
5938+17:47 Bouglas GeorgiosKTM-Murcia 20KTM-Murcia11:1511:15
6053+23:15 Vígh Zoltán 2311:2811:28
6159+25:47 Graf AndreasRC Arbö Wels Gourmetfein 25RC Arbö Wels Gourmetfein11:3311:33
6258+25:06 Varabiev Mihai 11:4711:47
6397+48:24 Boyadziev Nikolay 11:5011:50
6483+36:07 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 34Tusnad Cycling Team11:5211:52
6592+41:55 Petrache Marius  2312:0712:07
6684+36:21 Tenbruck Florian 2012:5512:55
6751+21:53 Tomasiak Konrad 19,,12:55
6877+33:35 Ciocan Alexandru 3313:0913:09
6978+34:26 Kononenko MykhayloKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team13:2913:29
7050+21:09 Der Žolt 28,,13:29
7188+38:54 Tzortzakis PolychronisKTM-Murcia 22KTM-Murcia14:0814:08
7254+23:46 Ovidiu-tudor Oprea 14:1814:18
7339+17:51 Anciaux MaximeLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon14:2814:28
7479+34:37 Zatorski Konrad 1915:1715:17
7557+24:45 Fejes Gabor 2215:2715:27
76111+1:04:06 Piotti Lorenzo 15:3215:32
7761+27:34 Machnitzky David 16:2916:29
7899+50:53 Kovacs Robert Cristian 16:5016:50
79106+1:00:21 Palyi Csaba 2017:0717:07
8074+32:19 Molnar Istvan 22,,17:07
8160+26:03 Kiss Gergely 3018:0918:09
8270+30:34 Zaraliev StanislavTorquay Sheker Konya Vivelo 23Torquay Sheker Konya Vivelo18:4418:44
8393+42:52 Balinsky PavlinTorquay Sheker Konya Vivelo 22Torquay Sheker Konya Vivelo,,18:44
8466+30:16 Chatzakis PanagiotisSP Tableware Cycling Team 19SP Tableware Cycling Team,,18:44
8569+30:28 Petrov Daniel BogomilovTorquay Sheker Konya Vivelo 28Torquay Sheker Konya Vivelo,,18:44
8689+38:58 Voinea Lucian ,,18:44
8771+30:58 Dimov Plamen 31,,18:44
8891+39:32 Bouglas ApostolosKTM-Murcia 22KTM-Murcia,,18:44
89103+58:59 Nedev Svetoslav 21,,18:44
9063+28:31 Zekavica JovanPartizan Powermove 20Partizan Powermove,,18:44
9180+35:05 Papaderos AlexandrosKTM-Murcia 19KTM-Murcia,,18:44
9264+29:27 Kaupas VytautasTeam Differdange  29Team Differdange ,,18:44
9390+39:21 Rödel Henner ,,18:44
9485+36:43 Berger Heinrich 25,,18:44
95109+1:01:52 Simon Balázs 19:5619:56
9682+35:45 Tóth Attila 3020:1120:11
9775+32:20 Strzedula Szymon 1820:1720:17
98104+59:04 Efstathiou KonstantinosKTM-Murcia 20KTM-Murcia20:2820:28
9981+35:09 Rusu Mihail 2320:4120:41
10096+48:07 Heymans CyrilleTeam Differdange  25Team Differdange 20:4920:49
101105+59:06 Wolters George 20:5820:58
102108+1:01:22 Gandila Fabian 21:3021:30
103110+1:02:28 Grabarek Grzegorz 2122:1322:13
10486+38:32 Munteanu Constantin 24:0424:04
10587+38:42 Juganaru Nicolae-razvan 24:1824:18
106102+58:13 Jordán Péter 24:5024:50
107112+1:05:15 Sebestyén SzabolcsTusnad Cycling Team 19Tusnad Cycling Team26:2626:26
108113+1:11:38 Specziar Viktor 27:2927:29
10995+46:16 Milivojevic Aleksandar 30:2730:27
110101+56:30 Paroli Mirko ,,30:27
111107+1:00:53 Biderman Mateusz ,,30:27
11294+44:44 Kaupas GediminasTeam Differdange  22Team Differdange ,,30:27
113100+54:17 Martynenko OleksandrISD - Lampre 21ISD - Lampre30:3730:37
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


RnkRiderAgeTeamPntTime
 1  Koev VladimirTorquay Sheker Konya Vivelo 31Torquay Sheker Konya Vivelo25 11:32:48 11:32:48
1 Marchetti Alessio 22180:520:52
2 Sheydyk OleksandrISD - Lampre 30ISD - Lampre141:271:27
3 Weber SaschaTeam Differdange  23Team Differdange 111:511:51
4 Pichetta Ricardo 2482:132:13
5 Topchanyuk ArtemISD - Lampre 22ISD - Lampre62:242:24
6 Poos ChristianTeam Differdange  33Team Differdange 43:343:34
7 Simon PeterOra Hotels 19Ora Hotels34:184:18
8 Cador RidaOra Hotels 30Ora Hotels25:015:01
9 Springer ChristophSP Tableware Cycling Team 25SP Tableware Cycling Team16:056:05
10 Gaoua CédricTeam Differdange  22Team Differdange 6:276:27
11 Pakhtusov AnatoliyISD - Lampre 26ISD - Lampre6:416:41
12 Popkov VitaliyISD - Lampre 28ISD - Lampre6:436:43
13 Grygorenko Oleksandr 237:007:00
14 Richeze Roberto AntonioOra Hotels 29Ora Hotels7:087:08
15 Rammler Julian 237:457:45
16 Rabitsch StephanRC Arbö Wels Gourmetfein 20RC Arbö Wels Gourmetfein8:148:14
17 Dron BorisLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 23Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon8:248:24
18 Altenkamp Lukas 248:428:42
19 Zoidl RiccardoRC Arbö Wels Gourmetfein 23RC Arbö Wels Gourmetfein9:149:14
20 Vasylyuk AndriyKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team9:519:51
21 Braico AlexandrTusnad Cycling Team 23Tusnad Cycling Team10:4210:42
22 Rovira JaumeKTM-Murcia 31KTM-Murcia10:5310:53
23 Frunzeanu Marian 11:0511:05
24 Simantirakis VasileiosSP Tableware Cycling Team 22SP Tableware Cycling Team11:2311:23
25 Cioban SergiuTusnad Cycling Team 23Tusnad Cycling Team11:4711:47
26 Thomé KevinLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 22Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon11:4811:48
27 Zanichelli StefanoTorquay Sheker Konya Vivelo 25Torquay Sheker Konya Vivelo12:3112:31
28 Gomeniuk VolodymyrKolss Cycling Team 26Kolss Cycling Team14:1414:14
29 Dernies TomLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon14:2214:22
30 Califano Gaetano 14:2514:25
31 Ivanov Borislav 2215:3015:30
32 Morcov Stefan 15:5615:56
33 Serry FlorentLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon16:3816:38
34 Stuban FerencOra Hotels 18Ora Hotels17:0617:06
35 Szórádi Balázs 17:3617:36
36 Logigan Lucian 2317:4117:41
37 Dechesne JulienLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon17:4217:42
38 Bouglas GeorgiosKTM-Murcia 20KTM-Murcia17:4717:47
39 Anciaux MaximeLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon17:5117:51
40 Khripta AndriyKolss Cycling Team 24Kolss Cycling Team17:5417:54
41 Smelcerovic Goran 2818:0518:05
42 Csicsaky TamasTusnad Cycling Team 31Tusnad Cycling Team18:0718:07
43 Hasanović EsadPartizan Powermove 26Partizan Powermove18:4418:44
44 Demoitie AntoineLotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon 20Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon18:5618:56
45 Sokol JanRC Arbö Wels Gourmetfein 20RC Arbö Wels Gourmetfein19:3419:34
46 Coman Bogdan 2019:5419:54
47 O'Brien MarkSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team20:2020:20
48 Thalhammer Hans-JörgRC Arbö Wels Gourmetfein 21RC Arbö Wels Gourmetfein20:3720:37
49 Ternovsek MarcelTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team20:4220:42
50 Der Žolt 2821:0921:09
51 Tomasiak Konrad 1921:5321:53
52 Kashtan Anatoliy 2423:0923:09
53 Vígh Zoltán 2323:1523:15
54 Ovidiu-tudor Oprea 23:4623:46
55 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 31SP Tableware Cycling Team24:0824:08
56 Karatzios GeorgiosSP Tableware Cycling Team 20SP Tableware Cycling Team24:3924:39
57 Fejes Gabor 2224:4524:45
58 Varabiev Mihai 25:0625:06
59 Graf AndreasRC Arbö Wels Gourmetfein 25RC Arbö Wels Gourmetfein25:4725:47
60 Kiss Gergely 3026:0326:03
61 Machnitzky David 27:3427:34
62 Knudsen MortenTeam Differdange  29Team Differdange 27:4427:44
63 Zekavica JovanPartizan Powermove 20Partizan Powermove28:3128:31
64 Kaupas VytautasTeam Differdange  29Team Differdange 29:2729:27
65 Karnulin DenisISD - Lampre 20ISD - Lampre30:0830:08
66 Chatzakis PanagiotisSP Tableware Cycling Team 19SP Tableware Cycling Team30:1630:16
67 Gerganov EvgeniTorquay Sheker Konya Vivelo 35Torquay Sheker Konya Vivelo30:2030:20
68 Cziráki IstvánOra Hotels 25Ora Hotels,,30:20
69 Petrov Daniel BogomilovTorquay Sheker Konya Vivelo 28Torquay Sheker Konya Vivelo30:2830:28
70 Zaraliev StanislavTorquay Sheker Konya Vivelo 23Torquay Sheker Konya Vivelo30:3430:34
71 Dimov Plamen 3130:5830:58
72 Stancu George 31:1631:16
73 Ivanics Gergely 3331:1731:17
74 Molnar Istvan 2232:1932:19
75 Strzedula Szymon 1832:2032:20
76 Vasilyev MaksymISD - Lampre 21ISD - Lampre33:0333:03
77 Ciocan Alexandru 3333:3533:35
78 Kononenko MykhayloKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team34:2634:26
79 Zatorski Konrad 1934:3734:37
80 Papaderos AlexandrosKTM-Murcia 19KTM-Murcia35:0535:05
81 Rusu Mihail 2335:0935:09
82 Tóth Attila 3035:4535:45
83 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 34Tusnad Cycling Team36:0736:07
84 Tenbruck Florian 2036:2136:21
85 Berger Heinrich 2536:4336:43
86 Munteanu Constantin 38:3238:32
87 Juganaru Nicolae-razvan 38:4238:42
88 Tzortzakis PolychronisKTM-Murcia 22KTM-Murcia38:5438:54
89 Voinea Lucian 38:5838:58
90 Rödel Henner 39:2139:21
91 Bouglas ApostolosKTM-Murcia 22KTM-Murcia39:3239:32
92 Petrache Marius  2341:5541:55
93 Balinsky PavlinTorquay Sheker Konya Vivelo 22Torquay Sheker Konya Vivelo42:5242:52
94 Kaupas GediminasTeam Differdange  22Team Differdange 44:4444:44
95 Milivojevic Aleksandar 46:1646:16
96 Heymans CyrilleTeam Differdange  25Team Differdange 48:0748:07
97 Boyadziev Nikolay 48:2448:24
98 Lovassy KrisztiánOra Hotels 23Ora Hotels50:2050:20
99 Kovacs Robert Cristian 50:5350:53
100 Martynenko OleksandrISD - Lampre 21ISD - Lampre54:1754:17
101 Paroli Mirko 56:3056:30
102 Jordán Péter 58:1358:13
103 Nedev Svetoslav 2158:5958:59
104 Efstathiou KonstantinosKTM-Murcia 20KTM-Murcia59:0459:04
105 Wolters George 59:0659:06
106 Palyi Csaba 201:00:211:00:21
107 Biderman Mateusz 1:00:531:00:53
108 Gandila Fabian 1:01:221:01:22
109 Simon Balázs 1:01:521:01:52
110 Grabarek Grzegorz 211:02:281:02:28
111 Piotti Lorenzo 1:04:061:04:06
112 Sebestyén SzabolcsTusnad Cycling Team 19Tusnad Cycling Team1:05:151:05:15
113 Specziar Viktor 1:11:381:11:38
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Date: 10th July 2011
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.2/U23Sibiu Cycling Tour logo

Links
Websites:
www.ciclism.sibiu.ro/
www.twitter.com/SibiuTourEn
www.facebook.com/TurulCiclistAlSibiului
www.ciclism.sibiu.ro
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08383 sec.