2014»

Paris-Arras Tour

(2.2)
2014»Stage 3 (Final)»ArrasArras(170km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
14+0:1084
MCLAY DanielLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U23853:50:06
270+5:41152
BOVENHUIS JasperKoga Cycling Team
22Koga Cycling Team52,,
0:00
346+1:22171
BAGGIO FilippoNankang - Fondriest
25Nankang - Fondriest21,,
0:00
425+0:46196
SINNER Benoît Armée de Terre
29 Armée de Terre,,
0:00
52+0:051
BARBIER RudyRoubaix Lille Métropole
21Roubaix Lille Métropole,,
0:00
680+8:4010223Euskadi,,
0:00
731+0:5665
YSSAAD YannisBigMat - Auber 93
20BigMat - Auber 93,,
0:00
881+8:544320Etixx,,
0:00
95+0:1431
BOUDAT ThomasVendée U
20Vendée U,,
0:00
1079+6:49135
ŠIŠKEVIČIUS EvaldasTeam La Pomme Marseille 13
25Team La Pomme Marseille 13,,
0:00
1148+1:26183
JANORSCHKE GrischaTeam Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:00
1238+1:1116
STALLAERT JoeriVeranclassic - Doltcini
23Veranclassic - Doltcini,,
0:00
139+0:1981
CAPIOT AmauryLotto - Belisol U23
20Lotto - Belisol U23,,
0:00
1468+5:3772
KULYK AndriyKolss Cycling Team
24Kolss Cycling Team,,
0:00
1539+1:1111
VANDEWIELE FrederikVeranclassic - Doltcini
23Veranclassic - Doltcini,,
0:00
1635+1:0126
PEDERSEN Mark SehestedTeam Trefor - Blue Water
22Team Trefor - Blue Water,,
0:00
1776+6:43163
LE MONTAGNER MaximeBrest Iroise Cyclisme
22Brest Iroise Cyclisme,,
0:00
1844+1:2151
BIERMANS JentheDevelopment Team Giant-Shimano
18Development Team Giant-Shimano ,,
0:00
1971+5:47175
BELLI MatteoNankang - Fondriest
25Nankang - Fondriest,,
0:00
208+0:1986
VAN MEIRHAEGHE JefLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U23,,
0:00
211+0:005
VANTOMME MaximeRoubaix Lille Métropole
28Roubaix Lille Métropole,,
0:00
2243+1:16184
SCHNAIDT FabianTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
0:00
2358+1:46174
FIORENZA AlfonsoNankang - Fondriest
23Nankang - Fondriest,,
0:00
2436+1:06141
AMORISON FrédéricWallonie - Bruxelles
36Wallonie - Bruxelles,,
0:00
2574+6:09146
MOTTET FlorentWallonie - Bruxelles
22Wallonie - Bruxelles,,
0:00
2651+1:26111
MORTENSEN MartinCult Energy Vital Water
29Cult Energy Vital Water,,
0:00
2760+2:2215
SCHOONBROODT BobVeranclassic - Doltcini
23Veranclassic - Doltcini,,
0:00
2816+0:2434
CARDIS RomainVendée U
21Vendée U,,
0:00
293+0:062
DUVAL JulienRoubaix Lille Métropole
23Roubaix Lille Métropole,,
0:00
3010+0:20136
ROSTOLLAN ThomasTeam La Pomme Marseille 13
28Team La Pomme Marseille 13,,
0:00
3121+0:414121Etixx,,
0:00
3240+1:1112
WEBER SaschaVeranclassic - Doltcini
26Veranclassic - Doltcini,,
0:00
336+0:1536
KRAINER TaruiaVendée U
22Vendée U,,
0:00
3428+0:5192
FOURNIER MarcCC Nogent-sur-Oise
19CC Nogent-sur-Oise,,
0:00
3520+0:414222Etixx,,
0:00
3664+5:05195
LEBRETON Kévin Armée de Terre
20 Armée de Terre,,
0:00
3729+0:5191
DAENINCK BenoîtCC Nogent-sur-Oise
32CC Nogent-sur-Oise,,
0:00
3849+1:26186
WINTER NicolasTeam Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:00
3953+1:26161
LE GAC OlivierBrest Iroise Cyclisme
20Brest Iroise Cyclisme,,
0:00
4047+1:24154
VAN HAAREN BartKoga Cycling Team
29Koga Cycling Team,,
0:00
4185+9:33182
JÄGER PatrickTeam Vorarlberg
20Team Vorarlberg,,
0:00
4217+0:3310425Euskadi,,
0:00
4350+1:26153
BOSKAMP MelvinKoga Cycling Team
23Koga Cycling Team,,
0:00
4422+0:414622Etixx,,
0:00
4523+0:414420Etixx,,
0:00
4611+0:21132
GONÇALVES JoséTeam La Pomme Marseille 13
25Team La Pomme Marseille 13,,
0:00
4724+0:46191
LE ROUX Romain Armée de Terre
21 Armée de Terre,,
0:00
4845+1:2152
VAN DER HAAR LarsDevelopment Team Giant-Shimano
22Development Team Giant-Shimano ,,
0:00
4918+0:3310623Euskadi,,
0:00
5012+0:21134
VAUBOURZEIX ThomasTeam La Pomme Marseille 13
24Team La Pomme Marseille 13,,
0:00
5119+0:3532
CORNU JérémyVendée U
22Vendée U,,
0:00
5213+0:2283
LEEMANS RobLotto - Belisol U23
20Lotto - Belisol U23,,
0:00
5356+1:26185
SPRINGER ChristophTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
5414+0:2285
POLS RubenLotto - Belisol U23
19Lotto - Belisol U23,,
0:00
5530+0:5564
GOUAULT PierreBigMat - Auber 93
21BigMat - Auber 93,,
0:00
5626+0:46193
ARMIRAIL Bruno Armée de Terre
20 Armée de Terre,,
0:00
5715+0:23131
ANTOMARCHI JulienTeam La Pomme Marseille 13
30Team La Pomme Marseille 13,,
0:00
587+0:1535
MORICE JulienVendée U
22Vendée U,,
0:00
5954+1:26164
BOTREL YannBrest Iroise Cyclisme
24Brest Iroise Cyclisme,,
0:00
6063+4:1971
PREVAR OleksandrKolss Cycling Team
23Kolss Cycling Team,,
0:00
6132+0:5663
JAKIN AloBigMat - Auber 93
27BigMat - Auber 93,,
0:00
6273+5:5022
GULDHAMMER RasmusTeam Trefor - Blue Water
25Team Trefor - Blue Water,,
0:00
6352+1:26165
HASPOT AnthonyBrest Iroise Cyclisme
21Brest Iroise Cyclisme,,
0:00
6488+12:1210122Euskadi,,
0:00
6541+1:1114
OTTEMA RickVeranclassic - Doltcini
21Veranclassic - Doltcini,,
0:00
6637+1:06194
TEYCHENNE Mathieu Armée de Terre
25 Armée de Terre,,
0:00
6765+5:2466
RENAULT MaximeBigMat - Auber 93
24BigMat - Auber 93,,
0:00
6866+5:27144
DRON BorisWallonie - Bruxelles
26Wallonie - Bruxelles,,
0:00
6927+0:46192
GUYOT Yann Armée de Terre
28 Armée de Terre,,
0:00
7069+5:3775
KVACHUK OleksandrKolss Cycling Team
30Kolss Cycling Team,,
0:00
7196+15:4810325Euskadi,,
0:00
7298+17:16121
SAVITSKIY IvanRussian Helicopters
22Russian Helicopters,,
0:00
7355+1:26151
HOOGHIEMSTER RenéKoga Cycling Team
27Koga Cycling Team,,
0:00
7433+0:5662
TRONET StevenBigMat - Auber 93
27BigMat - Auber 93,,
0:00
7534+0:5661
BRUN FredericBigMat - Auber 93
25BigMat - Auber 93,,
0:00
7672+5:47181
BALDO NicolasTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:00
7742+1:1576
POLIVODA OleksandrKolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team,,
0:00
7877+6:43166
GUEZENNEC VincentBrest Iroise Cyclisme
24Brest Iroise Cyclisme,,
0:00
7959+1:46173
DAL SANTO NicolaNankang - Fondriest
25Nankang - Fondriest,,
0:00
8067+5:3096
TURGIS AnthonyCC Nogent-sur-Oise
20CC Nogent-sur-Oise0:19
0:19
8162+3:584520Etixx0:28
0:28
8282+9:17156
ATZORI UmbertoKoga Cycling Team
26Koga Cycling Team0:32
0:32
8383+9:1810524Euskadi0:38
0:38
8457+1:4533
GRELLIER FabienVendée U
19Vendée U0:50
0:50
8575+6:37114
BØCHMANN LasseCult Energy Vital Water
30Cult Energy Vital Water,,
0:50
8661+2:4023
KRAGH ANDERSEN SørenTeam Trefor - Blue Water
19Team Trefor - Blue Water1:39
1:39
8778+6:4473
BRATASHCHUK AndriiKolss Cycling Team
22Kolss Cycling Team2:25
2:25
8899+17:2374
GOLOVASH OleksandrKolss Cycling Team
22Kolss Cycling Team7:40
7:40
8995+15:344
PAIANI Jean-LouRoubaix Lille Métropole
25Roubaix Lille Métropole,,
7:40
9084+9:26162
LELAY DavidBrest Iroise Cyclisme
34Brest Iroise Cyclisme,,
7:40
9190+13:24176
FORCONI GiacomoNankang - Fondriest
21Nankang - Fondriest,,
7:40
9294+14:47113
WÜRTZ SCHMIDT MadsCult Energy Vital Water
20Cult Energy Vital Water9:00
9:00
9387+10:26116
PEDERSEN MadsCult Energy Vital Water
18Cult Energy Vital Water,,
9:00
9486+9:5194
GARBET NicolasCC Nogent-sur-Oise
22CC Nogent-sur-Oise,,
9:00
9593+14:216
VERMEULEN FranckRoubaix Lille Métropole
38Roubaix Lille Métropole,,
9:00
9689+12:47145
DUFRASNE JonathanWallonie - Bruxelles
26Wallonie - Bruxelles11:41
11:41
9792+14:02142
ANCIAUX MaximeWallonie - Bruxelles
23Wallonie - Bruxelles,,
11:41
98100+21:01143
CHEVALIER OlivierWallonie - Bruxelles
24Wallonie - Bruxelles,,
11:41
9997+16:2693
GINELLI VincentCC Nogent-sur-Oise
19CC Nogent-sur-Oise12:18
12:18
10091+13:52155
CASTELIJNS TwanKoga Cycling Team
25Koga Cycling Team12:26
12:26
DNF25
QUAADE RasmusTeam Trefor - Blue Water
24Team Trefor - Blue Water-
DNF13
GARDEYN GorikVeranclassic - Doltcini
34Veranclassic - Doltcini-
DNF123
SAZANOV AndreyRussian Helicopters
20Russian Helicopters-
DNF95
KEO EmmanuelCC Nogent-sur-Oise
23CC Nogent-sur-Oise-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-5
VANTOMME MaximeRoubaix Lille Métropole
28Roubaix Lille Métropole40258:06:42..
22-1
BARBIER RudyRoubaix Lille Métropole
21Roubaix Lille Métropole30180:05
0:05
..
33-2
DUVAL JulienRoubaix Lille Métropole
23Roubaix Lille Métropole16140:06
0:06
..
48▲484
MCLAY DanielLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U2312110:10
0:10
..
54▼131
BOUDAT ThomasVendée U
20Vendée U1080:14
0:14
..
66-36
KRAINER TaruiaVendée U
22Vendée U860:15
0:15
..
75▼235
MORICE JulienVendée U
22Vendée U64,,
0:15
..
810▲286
VAN MEIRHAEGHE JefLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U23330:19
0:19
..
97▼281
CAPIOT AmauryLotto - Belisol U23
20Lotto - Belisol U232,,
0:19
..
1014▲4136
ROSTOLLAN ThomasTeam La Pomme Marseille 13
28Team La Pomme Marseille 1310:20
0:20
..
1113▲2132
GONÇALVES JoséTeam La Pomme Marseille 13
25Team La Pomme Marseille 130:21
0:21
..
129▼3134
VAUBOURZEIX ThomasTeam La Pomme Marseille 13
24Team La Pomme Marseille 13,,
0:21
..
1311▼283
LEEMANS RobLotto - Belisol U23
20Lotto - Belisol U230:22
0:22
..
1412▼285
POLS RubenLotto - Belisol U23
19Lotto - Belisol U23,,
0:22
..
1515-131
ANTOMARCHI JulienTeam La Pomme Marseille 13
30Team La Pomme Marseille 130:23
0:23
..
1616-34
CARDIS RomainVendée U
21Vendée U0:24
0:24
..
1717-10425Euskadi0:33
0:33
..
1818-10623Euskadi,,
0:33
..
1919-32
CORNU JérémyVendée U
22Vendée U0:35
0:35
..
2020-4222Etixx0:41
0:41
..
2122▲14121Etixx,,
0:41
..
2221▼14622Etixx,,
0:41
..
23-4420Etixx,,
0:41
..
2423▼1191
LE ROUX Romain Armée de Terre
21 Armée de Terre0:46
0:46
..
2527▲2196
SINNER Benoît Armée de Terre
29 Armée de Terre,,
0:46
..
2625▼1193
ARMIRAIL Bruno Armée de Terre
20 Armée de Terre,,
0:46
..
2724▼3192
GUYOT Yann Armée de Terre
28 Armée de Terre,,
0:46
..
2830▲292
FOURNIER MarcCC Nogent-sur-Oise
19CC Nogent-sur-Oise0:51
0:51
..
2931▲291
DAENINCK BenoîtCC Nogent-sur-Oise
32CC Nogent-sur-Oise,,
0:51
..
3032▲264
GOUAULT PierreBigMat - Auber 93
21BigMat - Auber 930:55
0:55
..
3134▲365
YSSAAD YannisBigMat - Auber 93
20BigMat - Auber 930:56
0:56
..
3235▲363
JAKIN AloBigMat - Auber 93
27BigMat - Auber 93,,
0:56
..
3336▲362
TRONET StevenBigMat - Auber 93
27BigMat - Auber 93,,
0:56
..
3437▲361
BRUN FredericBigMat - Auber 93
25BigMat - Auber 93,,
0:56
..
3538▲326
PEDERSEN Mark SehestedTeam Trefor - Blue Water
22Team Trefor - Blue Water1:01
1:01
..
3641▲5141
AMORISON FrédéricWallonie - Bruxelles
36Wallonie - Bruxelles1:06
1:06
..
3726▼11194
TEYCHENNE Mathieu Armée de Terre
25 Armée de Terre,,
1:06
..
3843▲516
STALLAERT JoeriVeranclassic - Doltcini
23Veranclassic - Doltcini1:11
1:11
..
3945▲611
VANDEWIELE FrederikVeranclassic - Doltcini
23Veranclassic - Doltcini,,
1:11
..
4044▲412
WEBER SaschaVeranclassic - Doltcini
26Veranclassic - Doltcini,,
1:11
..
4146▲514
OTTEMA RickVeranclassic - Doltcini
21Veranclassic - Doltcini,,
1:11
..
4249▲776
POLIVODA OleksandrKolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team1:15
1:15
..
4348▲5184
SCHNAIDT FabianTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg1:16
1:16
..
4450▲651
BIERMANS JentheDevelopment Team Giant-Shimano
18Development Team Giant-Shimano 1:21
1:21
..
4551▲652
VAN DER HAAR LarsDevelopment Team Giant-Shimano
22Development Team Giant-Shimano ,,
1:21
..
4652▲6171
BAGGIO FilippoNankang - Fondriest
25Nankang - Fondriest1:22
1:22
..
4761▲14154
VAN HAAREN BartKoga Cycling Team
29Koga Cycling Team1:24
1:24
..
4855▲7183
JANORSCHKE GrischaTeam Vorarlberg
26Team Vorarlberg1:26
1:26
..
4959▲10186
WINTER NicolasTeam Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
1:26
..
5058▲8153
BOSKAMP MelvinKoga Cycling Team
23Koga Cycling Team,,
1:26
..
5160▲9111
MORTENSEN MartinCult Energy Vital Water
29Cult Energy Vital Water,,
1:26
..
5257▲5165
HASPOT AnthonyBrest Iroise Cyclisme
21Brest Iroise Cyclisme,,
1:26
..
5364▲11161
LE GAC OlivierBrest Iroise Cyclisme
20Brest Iroise Cyclisme,,
1:26
..
5463▲9164
BOTREL YannBrest Iroise Cyclisme
24Brest Iroise Cyclisme,,
1:26
..
5562▲7151
HOOGHIEMSTER RenéKoga Cycling Team
27Koga Cycling Team,,
1:26
..
5665▲9185
SPRINGER ChristophTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
1:26
..
5733▼2433
GRELLIER FabienVendée U
19Vendée U1:45
1:45
..
5856▼2174
FIORENZA AlfonsoNankang - Fondriest
23Nankang - Fondriest1:46
1:46
..
5967▲8173
DAL SANTO NicolaNankang - Fondriest
25Nankang - Fondriest,,
1:46
..
6069▲915
SCHOONBROODT BobVeranclassic - Doltcini
23Veranclassic - Doltcini2:22
2:22
..
6140▼2123
KRAGH ANDERSEN SørenTeam Trefor - Blue Water
19Team Trefor - Blue Water2:40
2:40
..
6270▲84520Etixx3:58
3:58
..
6372▲971
PREVAR OleksandrKolss Cycling Team
23Kolss Cycling Team4:19
4:19
..
6474▲10195
LEBRETON Kévin Armée de Terre
20 Armée de Terre5:05
5:05
..
6577▲1266
RENAULT MaximeBigMat - Auber 93
24BigMat - Auber 935:24
5:24
..
6678▲12144
DRON BorisWallonie - Bruxelles
26Wallonie - Bruxelles5:27
5:27
..
6775▲896
TURGIS AnthonyCC Nogent-sur-Oise
20CC Nogent-sur-Oise5:30
5:30
..
6880▲1272
KULYK AndriyKolss Cycling Team
24Kolss Cycling Team5:37
5:37
..
6979▲1075
KVACHUK OleksandrKolss Cycling Team
30Kolss Cycling Team,,
5:37
..
7083▲13152
BOVENHUIS JasperKoga Cycling Team
22Koga Cycling Team5:41
5:41
..
7185▲14175
BELLI MatteoNankang - Fondriest
25Nankang - Fondriest5:47
5:47
..
7286▲14181
BALDO NicolasTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
5:47
..
7387▲1422
GULDHAMMER RasmusTeam Trefor - Blue Water
25Team Trefor - Blue Water5:50
5:50
..
7488▲14146
MOTTET FlorentWallonie - Bruxelles
22Wallonie - Bruxelles6:09
6:09
..
7582▲7114
BØCHMANN LasseCult Energy Vital Water
30Cult Energy Vital Water6:37
6:37
..
7689▲13163
LE MONTAGNER MaximeBrest Iroise Cyclisme
22Brest Iroise Cyclisme6:43
6:43
..
7790▲13166
GUEZENNEC VincentBrest Iroise Cyclisme
24Brest Iroise Cyclisme,,
6:43
..
7873▼573
BRATASHCHUK AndriiKolss Cycling Team
22Kolss Cycling Team6:44
6:44
..
7991▲12135
ŠIŠKEVIČIUS EvaldasTeam La Pomme Marseille 13
25Team La Pomme Marseille 136:49
6:49
..
8094▲1410223Euskadi8:40
8:40
..
8196▲154320Etixx8:54
8:54
..
8295▲13156
ATZORI UmbertoKoga Cycling Team
26Koga Cycling Team9:17
9:17
..
8393▲1010524Euskadi9:18
9:18
..
8466▼18162
LELAY DavidBrest Iroise Cyclisme
34Brest Iroise Cyclisme9:26
9:26
..
8598▲13182
JÄGER PatrickTeam Vorarlberg
20Team Vorarlberg9:33
9:33
..
8629▼5794
GARBET NicolasCC Nogent-sur-Oise
22CC Nogent-sur-Oise9:51
9:51
..
8754▼33116
PEDERSEN MadsCult Energy Vital Water
18Cult Energy Vital Water10:26
10:26
..
88101▲1310122Euskadi12:12
12:12
..
8942▼47145
DUFRASNE JonathanWallonie - Bruxelles
26Wallonie - Bruxelles12:47
12:47
..
9081▼9176
FORCONI GiacomoNankang - Fondriest
21Nankang - Fondriest13:24
13:24
..
9153▼38155
CASTELIJNS TwanKoga Cycling Team
25Koga Cycling Team13:52
13:52
..
9268▼24142
ANCIAUX MaximeWallonie - Bruxelles
23Wallonie - Bruxelles14:02
14:02
..
9376▼176
VERMEULEN FranckRoubaix Lille Métropole
38Roubaix Lille Métropole14:21
14:21
..
9484▼10113
WÜRTZ SCHMIDT MadsCult Energy Vital Water
20Cult Energy Vital Water14:47
14:47
..
9592▼34
PAIANI Jean-LouRoubaix Lille Métropole
25Roubaix Lille Métropole15:34
15:34
..
96102▲610325Euskadi15:48
15:48
..
9771▼2693
GINELLI VincentCC Nogent-sur-Oise
19CC Nogent-sur-Oise16:26
16:26
..
98103▲5121
SAVITSKIY IvanRussian Helicopters
22Russian Helicopters17:16
17:16
..
99100▲174
GOLOVASH OleksandrKolss Cycling Team
22Kolss Cycling Team17:23
17:23
..
10097▼3143
CHEVALIER OlivierWallonie - Bruxelles
24Wallonie - Bruxelles21:01
21:01
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
1-76
POLIVODA OleksandrKolss Cycling Team
27Kolss Cycling Team10+10
21▼1195
LEBRETON Kévin Armée de Terre
20 Armée de Terre10-
32▼1176
FORCONI GiacomoNankang - Fondriest
21Nankang - Fondriest6-
43▼14222Etixx5-
5-154
VAN HAAREN BartKoga Cycling Team
29Koga Cycling Team5+5
6-23
KRAGH ANDERSEN SørenTeam Trefor - Blue Water
19Team Trefor - Blue Water4+4
7-86
VAN MEIRHAEGHE JefLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U233+3
8-96
TURGIS AnthonyCC Nogent-sur-Oise
20CC Nogent-sur-Oise3+3
94▼5111
MORTENSEN MartinCult Energy Vital Water
29Cult Energy Vital Water2-
10-4520Etixx1+1
11-116
PEDERSEN MadsCult Energy Vital Water
18Cult Energy Vital Water1+1
125▼710325Euskadi1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-1
BARBIER RudyRoubaix Lille Métropole
21Roubaix Lille Métropole8:06:47..
2-84
MCLAY DanielLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U230:05
0:05
..
3-31
BOUDAT ThomasVendée U
20Vendée U0:09
0:09
..
4-86
VAN MEIRHAEGHE JefLotto - Belisol U23
22Lotto - Belisol U230:14
0:14
..
5-81
CAPIOT AmauryLotto - Belisol U23
20Lotto - Belisol U23,,
0:14
..
6-83
LEEMANS RobLotto - Belisol U23
20Lotto - Belisol U230:17
0:17
..
7-85
POLS RubenLotto - Belisol U23
19Lotto - Belisol U23,,
0:17
..
8-34
CARDIS RomainVendée U
21Vendée U0:19
0:19
..
9-4222Etixx0:36
0:36
..
10-4121Etixx,,
0:36
..
11-4420Etixx,,
0:36
..
12-191
LE ROUX Romain Armée de Terre
21 Armée de Terre0:41
0:41
..
13-193
ARMIRAIL Bruno Armée de Terre
20 Armée de Terre,,
0:41
..
14-92
FOURNIER MarcCC Nogent-sur-Oise
19CC Nogent-sur-Oise0:46
0:46
..
15-64
GOUAULT PierreBigMat - Auber 93
21BigMat - Auber 930:50
0:50
..
16-65
YSSAAD YannisBigMat - Auber 93
20BigMat - Auber 93,,
0:50
..
17-14
OTTEMA RickVeranclassic - Doltcini
21Veranclassic - Doltcini1:06
1:06
..
18-51
BIERMANS JentheDevelopment Team Giant-Shimano
18Development Team Giant-Shimano 1:16
1:16
..
19-165
HASPOT AnthonyBrest Iroise Cyclisme
21Brest Iroise Cyclisme1:21
1:21
..
20-161
LE GAC OlivierBrest Iroise Cyclisme
20Brest Iroise Cyclisme,,
1:21
..
21-33
GRELLIER FabienVendée U
19Vendée U1:40
1:40
..
22-23
KRAGH ANDERSEN SørenTeam Trefor - Blue Water
19Team Trefor - Blue Water2:35
2:35
..
23-4520Etixx3:53
3:53
..
24-195
LEBRETON Kévin Armée de Terre
20 Armée de Terre5:00
5:00
..
25-96
TURGIS AnthonyCC Nogent-sur-Oise
20CC Nogent-sur-Oise5:25
5:25
..
26-73
BRATASHCHUK AndriiKolss Cycling Team
22Kolss Cycling Team6:39
6:39
..
27-10223Euskadi8:35
8:35
..
28-4320Etixx8:49
8:49
..
29-182
JÄGER PatrickTeam Vorarlberg
20Team Vorarlberg9:28
9:28
..
30-116
PEDERSEN MadsCult Energy Vital Water
18Cult Energy Vital Water10:21
10:21
..
31-176
FORCONI GiacomoNankang - Fondriest
21Nankang - Fondriest13:19
13:19
..
32-113
WÜRTZ SCHMIDT MadsCult Energy Vital Water
20Cult Energy Vital Water14:42
14:42
..
33-93
GINELLI VincentCC Nogent-sur-Oise
19CC Nogent-sur-Oise16:21
16:21
..
34-121
SAVITSKIY IvanRussian Helicopters
22Russian Helicopters17:11
17:11
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Lotto - Belisol U23CLUB 22:34:54..
22- EtixxCT,,
0:00
..
311▲8 Nankang - FondriestCT,,
0:00
..
43▼1 Roubaix Lille MétropoleCT,,
0:00
..
55- Veranclassic - DoltciniCT,,
0:00
..
64▼2 Koga Cycling TeamCT,,
0:00
..
77- Vendée UCLUB,,
0:00
..
86▼2 Team VorarlbergCT,,
0:00
..
914▲5 Team La Pomme Marseille 13CT,,
0:00
..
109▼1 BigMat - Auber 93CT,,
0:00
..
1110▼1 Brest Iroise CyclismeCLUB,,
0:00
..
1213▲1 Armée de TerreCLUB,,
0:00
..
1312▼1 Wallonie - BruxellesCT,,
0:00
..
1416▲2 Kolss Cycling TeamCT,,
0:00
..
158▼7 CC Nogent-sur-OiseCLUB0:19
0:19
..
1615▼1 Team Trefor - Blue WaterCT1:39
1:39
..
1718▲1 EuskadiCT8:07
8:07
..
1817▼1 Cult Energy Vital WaterCT14:11
14:11
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

  • Date:
    25 May 2014
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    44.33 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    170 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    213
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile