2016»3rd

GP Izola

(1.2)
2016»One day race»IzolaIzola(156.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
10 GOLČER JureAdria Mobil38Adria Mobil40153:45:48
20 EIBEGGER MarkusTeam Felbermayr - Simplon Wels 31Team Felbermayr - Simplon Wels 3010,,
0:00
30 FREIBERGER MarkusTirol Cycling Team20Tirol Cycling Team2570:02
0:02
40 ROGINA RadoslavAdria Mobil36Adria Mobil204,,
0:02
50 SISR FrantišekKlein Constantia22Klein Constantia1520:35
0:35
60 GARCÍA CORTINA IvánKlein Constantia20Klein Constantia101,,
0:35
70 FORTIN FilippoGM Europa Ovini27GM Europa Ovini5,,
0:35
80 AUER DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 21Team Felbermayr - Simplon Wels 3,,
0:35
90 TRATNIK JanAmplatz - BMC26Amplatz - BMC3,,
0:35
100 RUMAC JosipSynergy Baku Cycling Project21Synergy Baku Cycling Project3,,
0:35
110 VIOLA MicheleMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team,,
0:35
120 MUGERLI MatejSynergy Baku Cycling Project34Synergy Baku Cycling Project,,
0:35
130 BALYKIN IvanGM Europa Ovini25GM Europa Ovini,,
0:35
140 MUCELLI DavideMeridiana Kamen Team29Meridiana Kamen Team,,
0:35
150 KOROŠEC RokRadenska Ljubljana22Radenska Ljubljana,,
0:35
160 SOUSA Sérgio FerreiraTeam Vorarlberg32Team Vorarlberg,,
0:35
170 PALUTA MichałCCC Sprandi Polkowice 20CCC Sprandi Polkowice ,,
0:35
180 BOSMAN PatrickTirol Cycling Team21Tirol Cycling Team,,
0:35
190 KATRAŠNIK GašperAdria Mobil20Adria Mobil,,
0:35
200 MALTAR BrunoRadenska Ljubljana21Radenska Ljubljana,,
0:35
210 SCHORN DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 27Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
0:35
220 SCHELLING PatrickTeam Vorarlberg25Team Vorarlberg,,
0:35
230 HRINKOW DominikTeam Hrinkow Advarics Cycleang27Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:35
240 NIKOLAEV SergeyGazprom-RusVelo28Gazprom-RusVelo,,
0:35
250 BOIVIN GuillaumeCycling Academy Team26Cycling Academy Team,,
0:35
260 SCHÖNBERGER SebastianTirol Cycling Team21Tirol Cycling Team,,
0:35
270 PENKO IzidorRadenska Ljubljana19Radenska Ljubljana,,
0:35
280 GROŠELJ Žiga22,,
0:35
290 SANTORO AntonioMeridiana Kamen Team26Meridiana Kamen Team,,
0:35
300 FAJT KristjanAdria Mobil33Adria Mobil,,
0:35
310 WEISS MartinTirol Cycling Team24Tirol Cycling Team,,
0:35
320 RYBALKIN AlekseyGazprom-RusVelo22Gazprom-RusVelo,,
0:35
330 KLIMIANKOU KanstantsinMinsk Cycling Club26Minsk Cycling Club,,
0:35
340 BISSINGER FlorianWSA-Greenlife28WSA-Greenlife,,
0:35
350 BIEDERMANN DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 22Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
0:35
360 FANKHAUSER ClemensTirol Cycling Team30Tirol Cycling Team,,
0:35
370 RABITSCH StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels 24Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
0:35
380 TACIAK MateuszCCC Sprandi Polkowice 31CCC Sprandi Polkowice ,,
0:35
390 RÄIM MihkelCycling Academy Team22Cycling Academy Team,,
0:35
400 PER DavidAdria Mobil21Adria Mobil0:41
0:41
410 BUTS VitaliyKolss BDC Team29Kolss BDC Team0:43
0:43
420 TUREK DanielCycling Academy Team23Cycling Academy Team,,
0:43
430 LEOPOLD Hans-JörgWSA-Greenlife32WSA-Greenlife,,
0:43
440 HOFER AndreasTeam Hrinkow Advarics Cycleang25Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:43
450 BALDAUF SebastianTeam Hrinkow Advarics Cycleang27Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:43
460 JENKO RobertRadenska Ljubljana25Radenska Ljubljana,,
0:43
470 KUEN MaximilianAmplatz - BMC23Amplatz - BMC,,
0:43
480 SCHLEGEL MichalKlein Constantia20Klein Constantia,,
0:43
490 BORISAVLJEVIC Miloš21,,
0:43
500 ASADOV ElchinSynergy Baku Cycling Project29Synergy Baku Cycling Project,,
0:43
510 BRKIC BenjaminTirol Cycling Team19Tirol Cycling Team,,
0:43
520 WARCHOŁ BartoszWhirlpool Author 24Whirlpool Author ,,
0:43
530 PÖLL StefanWSA-Greenlife29WSA-Greenlife,,
0:43
540 BAJC AndiAmplatz - BMC27Amplatz - BMC,,
0:43
550 FABBRO Matteo20,,
0:43
560 FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team21Meridiana Kamen Team,,
0:43
570 BURCHIO FedericoGM Europa Ovini19GM Europa Ovini4:12
4:12
580 KASPERKIEWICZ PrzemysławKlein Constantia21Klein Constantia5:23
5:23
590 STOSZ PatrykCCC Sprandi Polkowice 21CCC Sprandi Polkowice ,,
5:23
600 TAFERNER MichaelWSA-Greenlife22WSA-Greenlife6:14
6:14
610 NOVAK DomenAdria Mobil20Adria Mobil,,
6:14
620 KVASINA MatijaSynergy Baku Cycling Project34Synergy Baku Cycling Project,,
6:14
630 RUSCETTA AndreaGM Europa Ovini26GM Europa Ovini,,
6:14
640 PIASKOWY EmanuelCycling Academy Team24Cycling Academy Team,,
6:14
650 SVAB Jernej207:57
7:57
660 ZAHÁLKA MatějSKC Tufo Prostějov22SKC Tufo Prostějov,,
7:57
670 PAVLIČ MarkoCycling Academy Team23Cycling Academy Team4:12
4:12
680 COTAR Luka198:33
8:33
690 PAPOK SiarheiMinsk Cycling Club28Minsk Cycling Club,,
8:33
700 KHRIPTA AndriyKolss BDC Team29Kolss BDC Team,,
8:33
710 DER ŽoltTeam Vorarlberg32Team Vorarlberg,,
8:33
720 THERKILDSEN MariusTeam Giant Scatto U2319Team Giant Scatto U23,,
8:33
730 RIKUNOV Petr19,,
8:33
740 JÄGER PatrickTeam Vorarlberg22Team Vorarlberg,,
8:33
750 MIGDAł WojciechCycling Academy Team24Cycling Academy Team,,
8:33
760 AVERIN MaksymSynergy Baku Cycling Project30Synergy Baku Cycling Project,,
8:33
770 GAÁL SimonTeam Giant Scatto U2321Team Giant Scatto U23,,
8:33
780 BØJE NicklasTeam Giant Scatto U2321Team Giant Scatto U23,,
8:33
790 SCHLEMMER LukasWSA-Greenlife20WSA-Greenlife,,
8:33
800 ZURITA FrancescTeam Vorarlberg24Team Vorarlberg,,
8:33
810 BUCHÁČEK TomášWhirlpool Author 37Whirlpool Author ,,
8:33
820 JERKIC ZanRadenska Ljubljana19Radenska Ljubljana,,
8:33
830 MALOVEC ĽubošCycling Academy Team22Cycling Academy Team,,
8:33
840 MAŁECKI KamilCCC Sprandi Polkowice 20CCC Sprandi Polkowice ,,
8:33
850 CAMRDA PavelWhirlpool Author 19Whirlpool Author ,,
8:33
860 UMHALLER AndreasAmplatz - BMC24Amplatz - BMC,,
8:33
870 KOBERNYAK Evgeny21,,
8:33
880 STASH MamyrGazprom-RusVelo22Gazprom-RusVelo,,
8:33
890 HUNAL MartinWhirlpool Author 26Whirlpool Author ,,
8:33
900 KORETZKY ClémentTeam Vorarlberg25Team Vorarlberg,,
8:33
910 JABRAYILOV SamirSynergy Baku Cycling Project21Synergy Baku Cycling Project,,
8:33
920 REPŠE UrošMeridiana Kamen Team22Meridiana Kamen Team,,
8:33
930 ZELLER LukasTeam Felbermayr - Simplon Wels 21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
8:33
940 REDTENBACHER Paul20,,
8:33
950 MISKULIN JureRadenska Ljubljana21Radenska Ljubljana,,
8:33
960 RUČIGAJ ŽigaRadenska Ljubljana20Radenska Ljubljana,,
8:33
970 BROŻYNA PiotrCCC Sprandi Polkowice 21CCC Sprandi Polkowice ,,
8:33
980 SOKOL JanWSA-Greenlife25WSA-Greenlife,,
8:33
990 SCHINNAGEL JohannesTeam Felbermayr - Simplon Wels 19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,
8:33
1000 NOVAK Simon32,,
8:33
1010 KUSZTOR PéterAmplatz - BMC31Amplatz - BMC,,
8:33
1020 VASYLYUK AndriyKolss BDC Team28Kolss BDC Team,,
8:33
1030 FINKŠT TilenRadenska Ljubljana18Radenska Ljubljana,,
8:33
1040 BENETSEDER JosefTeam Hrinkow Advarics Cycleang33Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
8:33
1050 LOGAR Tadej22,,
8:33
1060 GROŠELJ Matic19,,
8:33
1070 KIŠERLOVSKI EmanuelMeridiana Kamen Team31Meridiana Kamen Team,,
8:33
1080 PIASHKUN AndreiMinsk Cycling Club23Minsk Cycling Club,,
8:33
1090 POLIVODA OleksandrKolss BDC Team28Kolss BDC Team,,
8:33
1100 KONONENKO MykhayloKolss BDC Team28Kolss BDC Team,,
8:33
1110 LAGKUTI SergiyKolss BDC Team30Kolss BDC Team,,
8:33
1120 BAIS Mattia19,,
8:33
1130 SIPOS MarekSKC Tufo Prostějov20SKC Tufo Prostějov,,
8:33
1140 PESSOT Alessandro20,,
8:33
DNF0 DANILOVIĆ Marko22-
DNF0 PAJEK Luka19-
DNF0 LEHKY RomanKlein Constantia19Klein Constantia-
DNF0 SPUDIL MartinSKC Tufo Prostějov18SKC Tufo Prostějov-
DNF0 ČANECKÝ MarekAmplatz - BMC27Amplatz - BMC-
DNF0 IVASHKIN AntonMinsk Cycling Club19Minsk Cycling Club-
DNF0 KOVAR JanWhirlpool Author 19Whirlpool Author -
DNF0 FAVARO Daniel19-
DNF0 KOUDELA TomasSKC Tufo Prostějov23SKC Tufo Prostějov-
DNF0 WALZEL AndreasTeam Felbermayr - Simplon Wels 20Team Felbermayr - Simplon Wels -
DNF0 DI RENZO AndreaGM Europa Ovini21GM Europa Ovini-
DNF0 KURTOVIC Mujo23-
DNF0 MARIC Dejan24-
DNF0 STEVIĆ IvanStart - Vaxes Cycling Team 35Start - Vaxes Cycling Team -
DNF0 VEBER Matic19-
DNF0 BOKELOH JonasKlein Constantia19Klein Constantia-
DNF0 TRETTWER HelmutWSA-Greenlife32WSA-Greenlife-
DNF0 MEDEK TomášSKC Tufo Prostějov23SKC Tufo Prostějov-
DNF0 BANASZEK AlanCCC Sprandi Polkowice 18CCC Sprandi Polkowice -
DNF0 AHIYEVICH AlehMinsk Cycling Club22Minsk Cycling Club-
DNF0 WACHTER AlexanderTirol Cycling Team21Tirol Cycling Team-
DNF0 DE MARCHI Mattia24-
DNF0 PÖSSL Lukas25-
DNF0 BAUMANN Lukas20-
DNF0 GAUGL FlorianTeam Hrinkow Advarics Cycleang25Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF0 MAHMIC Nedzad18-
DNF0 RAJOVIĆ Dušan18-
DNF0 KUSTADINCHEV RomanGazprom-RusVelo20Gazprom-RusVelo-
DNF0 CIBEJ Simon18-
DNF0 WINDISCHBAUER JohannesTeam Hrinkow Advarics Cycleang20Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF0 SCHREIBER ManuelTeam Vorarlberg25Team Vorarlberg-
DNF0 TREJIĆ Dulaga25-
DNF0 KOMEL Patrik19-
DNF0 MUZYCHKIN AntonMinsk Cycling Club21Minsk Cycling Club-
DNF0 STOCK MarioTirol Cycling Team20Tirol Cycling Team-
DNF0 CATOVIC ElvedinStart - Vaxes Cycling Team 18Start - Vaxes Cycling Team -
DNF0 GABAY GuyCycling Academy Team22Cycling Academy Team-
DNF0 KNAPP Daniel19-
DNF0 HAMMERSCHMID RaphaelTeam Hrinkow Advarics Cycleang20Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF0 KOPFAUF MarkusWSA-Greenlife19WSA-Greenlife-
DNF0 MELLONI Mattia18-
DNF0 GILIAZOV Ruslan21-
DNF0 POLJANEC Miha20-
DNF0 VINJEBO EmilTeam Giant Scatto U2321Team Giant Scatto U23-
DNF0 UMHALLER ThomasTeam Vorarlberg20Team Vorarlberg-
DNF0 CRNCEVIC Aleksa21-
DNF0 BARAT Jure18-
DNF0 JABUKA DavidMeridiana Kamen Team19Meridiana Kamen Team-
DNF0 MATULA LukasSKC Tufo Prostějov26SKC Tufo Prostějov-
DNF0 KALABA DušanStart - Vaxes Cycling Team 19Start - Vaxes Cycling Team -
DNF0 PELIKÁN JánosAmplatz - BMC20Amplatz - BMC-
DNF0 EICHINGER Daniel20-
DNF0 MEIER AlexanderTeam Hrinkow Advarics Cycleang24Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF0 SORM JiriWhirlpool Author 18Whirlpool Author -
DNF0 ZANOTTO Thomas19-
DNF0 DRAGOJEVIC Milan20-
DNF0 BOŽIČ JonAdria Mobil19Adria Mobil-
DNF0 BUKDAL JoakimTeam Giant Scatto U2321Team Giant Scatto U23-
DNF0 LIHA Muhamed18-
DNF0 RAMSAK Borut20-
DNF0 ŠMID Jakob20-
DNF0 CERKEZ JosipMeridiana Kamen Team22Meridiana Kamen Team-
DNF0 ŠTIBINGR MatějSKC Tufo Prostějov18SKC Tufo Prostějov-
DNF0 STEFANOVIĆ Stefan21-
DNF0 SCHOIBL MarioAmplatz - BMC25Amplatz - BMC-
DNF0 PIASHKUN AlexeiMinsk Cycling Club19Minsk Cycling Club-
DNF0 KUKRLE MichaelWhirlpool Author 21Whirlpool Author -
DNF0 GIACOBAZZI Roberto24-
DNF0 CHYTIL DanielSKC Tufo Prostějov18SKC Tufo Prostějov-
DNF0 PER GorazdAdria Mobil18Adria Mobil-
DNF0 SAZANOV AndreyGM Europa Ovini22GM Europa Ovini-
DNF0 BARAć Antonio19-
DNF0 KOZOMARA Nikola24-
DNS0 BRAZDA MichalWhirlpool Author 18Whirlpool Author -
DNS0 CHERKASOV Nikolay19-
DNS0 KRANJC Martin19-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    28 February 2016, 13:00
  • Avg. speed winner:
    41.59 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    156.5 km
  • Race ranking:
    214
  • Points scale:
  • Won how:

Race profile