2009
2011
«
»
2010»47th

Tour de l'Avenir

(2.Ncup)
2010»Stage 8 (ITT) (Final)»GuillestreRisoul(14k)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkGCTimelagBIBRiderAgeTeamUCIPntTimeAvg
11+0:000 QUINTANA NairoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion20Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion50:33:3525.012
22+1:440 TALANSKY AndrewTeam Garmin - Transitions21Team Garmin - Transitions20:47
0:47
24.442
33+1:550 PANTANO Jarlinson2111:17
1:17
24.092
44+2:050 SLAGTER Tom-JelteRabobank Continental Team21Rabobank Continental Team1:45
1:45
23.774
512+4:490 BRENES GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon22Burgos 2016 - Castilla y Leon1:53
1:53
23.684
68+4:100 MATTHEWS MichaelTeam Jayco Skins19Team Jayco Skins1:55
1:55
23.662
710+4:140 KELDERMAN WilcoRabobank Continental Team19Rabobank Continental Team2:07
2:07
23.529
825+15:410 HERRADA Jesús202:15
2:15
23.442
913+4:520 IGNATIEV DmitriyItera - Katusha22Itera - Katusha2:20
2:20
23.387
1041+43:410 GARCÍA DE MATEOS Vicente21,,
2:20
23.387
1116+7:250 OLIVEIRA NelsonXacobeo-Galicia21Xacobeo-Galicia2:28
2:28
23.301
127+4:050 BONNIN ThomasAG2R La Mondiale21AG2R La Mondiale2:30
2:30
23.279
135+3:170 LANDA MikelOrbea - Oreka SDA20Orbea - Oreka SDA2:36
2:36
23.215
1457+1:11:560 SALAZAR Hugo Sebastián202:37
2:37
23.204
1528+23:280 NOVIKOV NikitaItera - Katusha20Itera - Katusha2:52
2:52
23.045
166+3:590 BARDET Romain19,,
2:52
23.045
1762+1:19:170 MEZGEC LukaZheroquadro Radenska22Zheroquadro Radenska2:56
2:56
23.003
1814+5:360 EIJSSEN Yannick212:57
2:57
22.993
1933+34:210 DELAPLACE AnthonySaur - Sojasun21Saur - Sojasun3:08
3:08
22.878
2046+49:310 ISHANOV Abdraimzhan203:10
3:10
22.857
2134+39:100 IZAGIRRE IonOrbea - Oreka SDA21Orbea - Oreka SDA3:13
3:13
22.826
2222+13:370 JANISZEWSKI SylwesterCCC - Polsat - Polkowice22CCC - Polsat - Polkowice3:17
3:17
22.785
2324+15:160 KRASILNIKAU Andrei213:19
3:19
22.764
2450+1:01:210 DUMOULIN Tom193:21
3:21
22.744
2547+51:550 KEIZER MartijnRabobank Continental Team22Rabobank Continental Team3:23
3:23
22.723
269+4:140 ATAPUMA Darwin223:25
3:25
22.703
2711+4:430 RÖSCH DavidAtlas Personal - BMC21Atlas Personal - BMC3:27
3:27
22.682
2852+1:03:260 COURTEILLE Arnaud213:33
3:33
22.621
2917+7:580 ČANECKÝ Marek223:35
3:35
22.601
3019+12:360 FURDI BlazSava22Sava3:37
3:37
22.581
3176+1:36:030 CAPDEPUY Nicolas213:42
3:42
22.530
3236+41:190 PAIANI Jean-Lou213:45
3:45
22.500
3321+12:590 SERRY PieterJong Vlaanderen - Bauknecht21Jong Vlaanderen - Bauknecht3:48
3:48
22.470
3420+12:450 REICHENBACH SébastienAtlas Personal - BMC21Atlas Personal - BMC3:51
3:51
22.440
3523+14:220 POLJAŃSKI Paweł204:02
4:02
22.331
3615+6:010 FERNANDEZ HiginioCaja Rural21Caja Rural4:07
4:07
22.281
3766+1:24:070 ZIELIńSKI KamilCCC - Polsat - Polkowice22CCC - Polsat - Polkowice4:10
4:10
22.252
3827+23:050 DEGENKOLB JohnThuringer Energie Team21Thuringer Energie Team4:12
4:12
22.232
3973+1:31:200 COUSIN JérômeBbox Bouygues Telecom21Bbox Bouygues Telecom4:18
4:18
22.173
4032+26:110 BARBAS Yoann214:35
4:35
22.009
4135+41:060 KING BenjaminTrek - Livestrong presented by Radioshack21Trek - Livestrong presented by Radioshack4:36
4:36
21.999
4229+23:380 BAJC AndiZheroquadro Radenska21Zheroquadro Radenska4:41
4:41
21.951
4348+58:220 SUAREZ Camilo AndresCafe de Colombia - Colombia Es Pasion21Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion4:42
4:42
21.942
4445+49:260 ZANGERLE Joel214:47
4:47
21.894
4574+1:33:240 LINDEMAN Bert-JanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels4:51
4:51
21.856
4631+25:580 DAMUSEAU ThomasSkil - Shimano21Skil - Shimano4:55
4:55
21.818
4738+42:250 ARGUELYES ArkimedesItera - Katusha22Itera - Katusha4:58
4:58
21.790
4856+1:08:040 JARC BlažAdria Mobil22Adria Mobil4:59
4:59
21.780
4930+25:040 HARDY RomainBretagne Schuller22Bretagne Schuller5:00
5:00
21.771
5042+43:480 FUMEAUX Jonathan225:01
5:01
21.762
5126+20:330 GORBUNOV Vladislav185:03
5:03
21.743
5244+46:110 TRATNIK JanZheroquadro Radenska20Zheroquadro Radenska5:04
5:04
21.734
5361+1:18:550 KLIMIANKOU Kanstantsin215:12
5:12
21.659
5459+1:15:020 KAMYSHEV Arman195:14
5:14
21.640
5570+1:30:340 KWIATKOWSKI MichałCaja Rural20Caja Rural5:18
5:18
21.603
5618+11:590 BUTLER ChrisBMC Racing Team22BMC Racing Team5:20
5:20
21.585
5768+1:28:300 ROWSELL Erick205:21
5:21
21.575
5864+1:21:530 WEICHT MichaelLKT Team Brandenburg22LKT Team Brandenburg5:23
5:23
21.557
5967+1:24:260 DESRIAC Loïc215:40
5:40
21.401
6051+1:03:180 HONKISZ AdrianCCC - Polsat - Polkowice22CCC - Polsat - Polkowice5:45
5:45
21.356
6171+1:31:120 MEYER MadsEnergi Fyn20Energi Fyn5:49
5:49
21.320
6291+2:11:470 PHINNEY TaylorTrek - Livestrong presented by Radioshack20Trek - Livestrong presented by Radioshack5:50
5:50
21.311
6358+1:14:100 LISSON MathiasTeam Designa Køkken-Blue Water20Team Designa Køkken-Blue Water5:51
5:51
21.302
6437+41:460 LOURENÇO Guilherme215:52
5:52
21.293
6587+1:48:070 BOSWELL IanBissell Pro Cycling19Bissell Pro Cycling5:58
5:58
21.239
6665+1:23:040 GRUNDER Martin225:59
5:59
21.230
6754+1:05:300 MAY MaximilianThuringer Energie Team21Thuringer Energie Team6:01
6:01
21.212
6872+1:31:140 BAZHKOU Stanislau186:07
6:07
21.159
6963+1:20:410 LEWIS JoeDrapac - Porsche Cycling21Drapac - Porsche Cycling6:12
6:12
21.114
7086+1:47:140 HENGGELER DanielPrice - Custom Bikes21Price - Custom Bikes6:13
6:13
21.106
7153+1:03:550 LANDER SebastianTeam Concordia Forsinkring - Himmerland19Team Concordia Forsinkring - Himmerland6:14
6:14
21.097
7243+45:280 ROWE Luke206:15
6:15
21.088
7339+42:360 HESSELBARTH DavidTeam Heizomat Mapei22Team Heizomat Mapei6:19
6:19
21.053
7488+1:48:550 AREGGER MarcelPrice - Custom Bikes20Price - Custom Bikes6:28
6:28
20.974
7555+1:07:260 TSATEVICH Alexey216:31
6:31
20.948
7649+59:090 KING BenTrek - Livestrong presented by Radioshack21Trek - Livestrong presented by Radioshack6:37
6:37
20.896
7784+1:46:420 VANOVERBERGHE Arthur206:42
6:42
20.852
7860+1:18:170 VERMOTE Julien216:44
6:44
20.835
7981+1:42:380 THILL TomTeam Differdange 20Team Differdange 6:49
6:49
20.792
8080+1:39:080 KHOLODOV AlexanderItera - Katusha22Itera - Katusha7:04
7:04
20.664
8175+1:33:560 BILLE Gaëtan227:18
7:18
20.546
8277+1:36:160 ENØ JØRGENSEN RickyGlud & Marstrand - LRØ Rådgivning21Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning7:21
7:21
20.521
8340+42:570 DILLIER Silvan207:25
7:25
20.488
8469+1:29:380 NOVIKAU Siarhei207:26
7:26
20.479
8590+2:06:060 HOWES Alex22,,
7:26
20.479
8682+1:42:580 SCHLECHTER PitTeam Differdange 19Team Differdange 7:51
7:51
20.274
8779+1:38:160 BAER MichaelAtlas Personal - BMC22Atlas Personal - BMC7:53
7:53
20.257
8892+2:14:230 KENNAUGH Tim188:22
8:22
20.024
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
10 QUINTANA NairoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion20Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion25 26:49:21..
20 TALANSKY AndrewTeam Garmin - Transitions21Team Garmin - Transitions181:44
1:44
..
30 PANTANO Jarlinson21141:55
1:55
..
40 SLAGTER Tom-JelteRabobank Continental Team21Rabobank Continental Team112:05
2:05
..
50 LANDA MikelOrbea - Oreka SDA20Orbea - Oreka SDA83:17
3:17
..
60 BARDET Romain1963:59
3:59
..
70 BONNIN ThomasAG2R La Mondiale21AG2R La Mondiale44:05
4:05
..
80 MATTHEWS MichaelTeam Jayco Skins19Team Jayco Skins34:10
4:10
..
90 ATAPUMA Darwin2224:14
4:14
..
100 KELDERMAN WilcoRabobank Continental Team19Rabobank Continental Team1,,
4:14
..
110 RÖSCH DavidAtlas Personal - BMC21Atlas Personal - BMC4:43
4:43
..
120 BRENES GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon22Burgos 2016 - Castilla y Leon4:49
4:49
..
130 IGNATIEV DmitriyItera - Katusha22Itera - Katusha4:52
4:52
..
140 EIJSSEN Yannick215:36
5:36
..
150 FERNANDEZ HiginioCaja Rural21Caja Rural6:01
6:01
..
160 OLIVEIRA NelsonXacobeo-Galicia21Xacobeo-Galicia7:25
7:25
..
170 ČANECKÝ Marek227:58
7:58
..
180 BUTLER ChrisBMC Racing Team22BMC Racing Team11:59
11:59
..
190 FURDI BlazSava22Sava12:36
12:36
..
200 REICHENBACH SébastienAtlas Personal - BMC21Atlas Personal - BMC12:45
12:45
..
210 SERRY PieterJong Vlaanderen - Bauknecht21Jong Vlaanderen - Bauknecht12:59
12:59
..
220 JANISZEWSKI SylwesterCCC - Polsat - Polkowice22CCC - Polsat - Polkowice13:37
13:37
..
230 POLJAŃSKI Paweł2014:22
14:22
..
240 KRASILNIKAU Andrei2115:16
15:16
..
250 HERRADA Jesús2015:41
15:41
..
260 GORBUNOV Vladislav1820:33
20:33
..
270 DEGENKOLB JohnThuringer Energie Team21Thuringer Energie Team23:05
23:05
..
280 NOVIKOV NikitaItera - Katusha20Itera - Katusha23:28
23:28
..
290 BAJC AndiZheroquadro Radenska21Zheroquadro Radenska23:38
23:38
..
300 HARDY RomainBretagne Schuller22Bretagne Schuller25:04
25:04
..
310 DAMUSEAU ThomasSkil - Shimano21Skil - Shimano25:58
25:58
..
320 BARBAS Yoann2126:11
26:11
..
330 DELAPLACE AnthonySaur - Sojasun21Saur - Sojasun34:21
34:21
..
340 IZAGIRRE IonOrbea - Oreka SDA21Orbea - Oreka SDA39:10
39:10
..
350 KING BenjaminTrek - Livestrong presented by Radioshack21Trek - Livestrong presented by Radioshack41:06
41:06
..
360 PAIANI Jean-Lou2141:19
41:19
..
370 LOURENÇO Guilherme2141:46
41:46
..
380 ARGUELYES ArkimedesItera - Katusha22Itera - Katusha42:25
42:25
..
390 HESSELBARTH DavidTeam Heizomat Mapei22Team Heizomat Mapei42:36
42:36
..
400 DILLIER Silvan2042:57
42:57
..
410 GARCÍA DE MATEOS Vicente2143:41
43:41
..
420 FUMEAUX Jonathan2243:48
43:48
..
430 ROWE Luke2045:28
45:28
..
440 TRATNIK JanZheroquadro Radenska20Zheroquadro Radenska46:11
46:11
..
450 ZANGERLE Joel2149:26
49:26
..
460 ISHANOV Abdraimzhan2049:31
49:31
..
470 KEIZER MartijnRabobank Continental Team22Rabobank Continental Team51:55
51:55
..
480 SUAREZ Camilo AndresCafe de Colombia - Colombia Es Pasion21Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion58:22
58:22
..
490 KING BenTrek - Livestrong presented by Radioshack21Trek - Livestrong presented by Radioshack59:09
59:09
..
500 DUMOULIN Tom191:01:21
1:01:21
..
510 HONKISZ AdrianCCC - Polsat - Polkowice22CCC - Polsat - Polkowice1:03:18
1:03:18
..
520 COURTEILLE Arnaud211:03:26
1:03:26
..
530 LANDER SebastianTeam Concordia Forsinkring - Himmerland19Team Concordia Forsinkring - Himmerland1:03:55
1:03:55
..
540 MAY MaximilianThuringer Energie Team21Thuringer Energie Team1:05:30
1:05:30
..
550 TSATEVICH Alexey211:07:26
1:07:26
..
560 JARC BlažAdria Mobil22Adria Mobil1:08:04
1:08:04
..
570 SALAZAR Hugo Sebastián201:11:56
1:11:56
..
580 LISSON MathiasTeam Designa Køkken-Blue Water20Team Designa Køkken-Blue Water1:14:10
1:14:10
..
590 KAMYSHEV Arman191:15:02
1:15:02
..
600 VERMOTE Julien211:18:17
1:18:17
..
610 KLIMIANKOU Kanstantsin211:18:55
1:18:55
..
620 MEZGEC LukaZheroquadro Radenska22Zheroquadro Radenska1:19:17
1:19:17
..
630 LEWIS JoeDrapac - Porsche Cycling21Drapac - Porsche Cycling1:20:41
1:20:41
..
640 WEICHT MichaelLKT Team Brandenburg22LKT Team Brandenburg1:21:53
1:21:53
..
650 GRUNDER Martin221:23:04
1:23:04
..
660 ZIELIńSKI KamilCCC - Polsat - Polkowice22CCC - Polsat - Polkowice1:24:07
1:24:07
..
670 DESRIAC Loïc211:24:26
1:24:26
..
680 ROWSELL Erick201:28:30
1:28:30
..
690 NOVIKAU Siarhei201:29:38
1:29:38
..
700 KWIATKOWSKI MichałCaja Rural20Caja Rural1:30:34
1:30:34
..
710 MEYER MadsEnergi Fyn20Energi Fyn1:31:12
1:31:12
..
720 BAZHKOU Stanislau181:31:14
1:31:14
..
730 COUSIN JérômeBbox Bouygues Telecom21Bbox Bouygues Telecom1:31:20
1:31:20
..
740 LINDEMAN Bert-JanCyclingteam Jo Piels21Cyclingteam Jo Piels1:33:24
1:33:24
..
750 BILLE Gaëtan221:33:56
1:33:56
..
760 CAPDEPUY Nicolas211:36:03
1:36:03
..
770 ENØ JØRGENSEN RickyGlud & Marstrand - LRØ Rådgivning21Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning1:36:16
1:36:16
..
780 RUDOLPH MalcolmTeam Jayco Skins21Team Jayco Skins1:36:32
1:36:32
..
790 BAER MichaelAtlas Personal - BMC22Atlas Personal - BMC1:38:16
1:38:16
..
800 KHOLODOV AlexanderItera - Katusha22Itera - Katusha1:39:08
1:39:08
..
810 THILL TomTeam Differdange 20Team Differdange 1:42:38
1:42:38
..
820 SCHLECHTER PitTeam Differdange 19Team Differdange 1:42:58
1:42:58
..
830 WALLAYS JelleTopsport Vlaanderen - Mercator21Topsport Vlaanderen - Mercator1:46:24
1:46:24
..
840 VANOVERBERGHE Arthur201:46:42
1:46:42
..
850 CHRISTIAN Mark191:47:06
1:47:06
..
860 HENGGELER DanielPrice - Custom Bikes21Price - Custom Bikes1:47:14
1:47:14
..
870 BOSWELL IanBissell Pro Cycling19Bissell Pro Cycling1:48:07
1:48:07
..
880 AREGGER MarcelPrice - Custom Bikes20Price - Custom Bikes1:48:55
1:48:55
..
890 FENN Andrew201:51:14
1:51:14
..
900 HOWES Alex222:06:06
2:06:06
..
910 PHINNEY TaylorTrek - Livestrong presented by Radioshack20Trek - Livestrong presented by Radioshack2:11:47
2:11:47
..
920 KENNAUGH Tim182:14:23
2:14:23
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    12 September 2010
  • Avg. speed winner:
    -
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    0 km
  • Race ranking:
    498

Race profile