The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | NIEMIEC Przemysław Miche | Miche | 20 | 3:40:02 | ||
2 | BALIANI Fortunato Ceramica Panaria - Navigare | Ceramica Panaria - Navigare | 12 | 0:26 0:26 | ||
3 | ROGINA Radoslav Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | 7 | 0:29 0:29 | ||
4 | BRAJKOVIČ Janez Discovery Channel Pro Cycling Team | Discovery Channel Pro Cycling Team | 5 | 0:44 0:44 | ||
5 | BONČA Valter Sava | Sava | 4 | 0:45 0:45 | ||
6 | FERRARA Raffaele Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 3 | ,, 0:45 | ||
7 | MAHORIČ Mitja Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 2 | 0:54 0:54 | ||
8 | KIŠERLOVSKI Robert KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | 1 | ,, 0:54 | ||
9 | KOHUT Sławomir Miche | Miche | 0:59 0:59 | |||
10 | KVASINA Matija Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 1:03 1:03 | |||
11 | ŠVAB Miha KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | 1:21 1:21 | |||
12 | CARTA Maurizio Miche | Miche | 1:40 1:40 | |||
13 | BENČÍK Petr eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | 1:48 1:48 | |||
14 | NOCENTINI Rinaldo Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | 1:52 1:52 | |||
15 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 2:01 2:01 | |||
16 | BOOM Lars Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 2:13 2:13 | |||
17 | KLYUEV Konstantin Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 2:21 2:21 | |||
18 | STRGAR Matic Radenska Rog | Radenska Rog | 2:25 2:25 | |||
19 | DANČULOVIĆ Tomislav Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 2:25 | |||
20 | KOCJAN Jure Radenska Rog | Radenska Rog | 2:36 2:36 | |||
21 | GINESTRI Giancarlo Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | 2:56 2:56 | |||
22 | 3:00 3:00 | |||||
23 | BAILETTI Paolo Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 3:06 3:06 | |||
24 | JERŠE Rok Sava | Sava | 3:27 3:27 | |||
25 | MORSCHER Harald Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | 3:33 3:33 | |||
26 | SILAR Uroš Sava | Sava | 3:41 3:41 | |||
27 | D'ANIELLO Antonio Miche | Miche | 3:44 3:44 | |||
28 | MAREŠ Martin eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | 3:49 3:49 | |||
29 | ŠTANGELJ Gorazd Lampre-Caffita | Lampre-Caffita | 3:55 3:55 | |||
30 | KAIRELIS Dainius Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | 4:07 4:07 | |||
31 | KUSCHYNSKI Aleksandr Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | ,, 4:07 | |||
32 | STALDER Florian eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | 4:12 4:12 | |||
33 | DIETZIKER Andreas eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | ,, 4:12 | |||
34 | TRATNIK David Radenska Rog | Radenska Rog | 4:32 4:32 | |||
35 | SCATTOLIN Nicola Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 4:37 4:37 | |||
36 | SOSENKA Ondřej Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | 4:54 4:54 | |||
37 | MARZOLI Ruggero Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | ,, 4:54 | |||
38 | RUCKER Stefan ELK Haus-Simplon | ELK Haus-Simplon | 5:12 5:12 | |||
39 | HUNGERBÜHLER Pascal Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | 5:26 5:26 | |||
40 | ALDAPE Moises Antonio Ceramica Panaria - Navigare | Ceramica Panaria - Navigare | 5:31 5:31 | |||
41 | AERNOUTS Bart Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 5:46 5:46 | |||
42 | STARE Matej Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 6:01 6:01 | |||
43 | MAKAROVIC Leon Radenska Rog | Radenska Rog | ,, 6:01 | |||
44 | PREMUŽIČ Boris Sava | Sava | ,, 6:01 | |||
45 | MAGALLANES Juan Pablo Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 6:44 6:44 | |||
46 | MUTO Pasquale Miche | Miche | 6:46 6:46 | |||
47 | BOSISIO Gabriele Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | ,, 6:46 | |||
48 | MATVEYEV Sergiy Ceramica Panaria - Navigare | Ceramica Panaria - Navigare | 7:22 7:22 | |||
49 | HLEBANJA Marko Sava | Sava | 7:38 7:38 | |||
50 | 8:09 8:09 | |||||
51 | VAN DER VEN Remco Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 8:14 8:14 | |||
52 | KOHUT Seweryn Zenon Miche | Miche | ,, 8:14 | |||
53 | KERKEZ Vladimir Sava | Sava | 8:29 8:29 | |||
54 | VANTHOURENHOUT Sven Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 8:36 8:36 | |||
55 | LJUNGBLAD Jonas Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | 8:54 8:54 | |||
56 | BARTOLI Claudio Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | ,, 8:54 | |||
57 | OSELLA Marco Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 10:18 10:18 | |||
58 | JANIACZYK Błażej Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | ,, 10:18 | |||
59 | ŠPILAK Simon KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | 10:28 10:28 | |||
60 | MURN Uroš Phonak Hearing Systems | Phonak Hearing Systems | ,, 10:28 | |||
61 | ,, 10:28 | |||||
62 | WEISSINGER René Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | 10:46 10:46 | |||
63 | MERVAR Boštjan Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 10:52 10:52 | |||
64 | SVORADA Ján eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | ,, 10:52 | |||
65 | MURER Wolfgang ELK Haus-Simplon | ELK Haus-Simplon | 11:07 11:07 | |||
66 | RIEBENBAUER Werner Team APO Sport Linz | Team APO Sport Linz | ,, 11:07 | |||
67 | VRÁNA Kamil eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | 11:28 11:28 | |||
68 | MRÓZ Mateusz Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | 11:40 11:40 | |||
69 | ALLEGRINI Mirko Ceramica Panaria - Navigare | Ceramica Panaria - Navigare | 11:50 11:50 | |||
70 | OREDSSON Thomas Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | ,, 11:50 | |||
71 | MASCIARELLI Andrea Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | 11:57 11:57 | |||
72 | PALUMBO Giuseppe Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | ,, 11:57 | |||
73 | PASSUELLO Domenico Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | 12:29 12:29 | |||
74 | HVASTIJA Martin Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | 12:40 12:40 | |||
75 | PŘECECHTĚL Michal eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | 12:44 12:44 | |||
76 | STAMSNIJDER Tom Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 12:44 | |||
77 | MARCATO Marco Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi | 12:55 12:55 | |||
78 | OBWALLER Hans-Peter Sava | Sava | 13:05 13:05 | |||
79 | 15:41 15:41 | |||||
80 | SEGINA Primoz KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | 15:50 15:50 | |||
81 | GNEZDA Matej Radenska Rog | Radenska Rog | 16:03 16:03 | |||
82 | KLEMENČIČ Zoran Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | ,, 16:03 | |||
83 | SUMMER Jochen ELK Haus-Simplon | ELK Haus-Simplon | ,, 16:03 | |||
84 | BERGER Harald Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | ,, 16:03 | |||
85 | FRATTINI Cristiano Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | ,, 16:03 | |||
86 | JERŠE Tom Sava | Sava | ,, 16:03 | |||
87 | KADLEC Milan eD'system - ZVVZ | eD'system - ZVVZ | ,, 16:03 | |||
88 | PODGORNIK Dean Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | ,, 16:03 | |||
89 | ,, 16:03 | |||||
90 | MURRO Christian Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | ,, 16:03 | |||
91 | VAN DULMEN Frank Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 16:03 | |||
92 | DYBEL Wojciech Team Nippo | Team Nippo | ,, 16:03 | |||
93 | BROWN Graeme Allen Ceramica Panaria - Navigare | Ceramica Panaria - Navigare | ,, 16:03 | |||
94 | LENER Christian Team APO Sport Linz | Team APO Sport Linz | ,, 16:03 | |||
95 | MACMASTER Fraser Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | ,, 16:03 | |||
96 | BARANTIN Sašo KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | ,, 16:03 | |||
97 | LEEZER Tom Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 16:20 16:20 | |||
98 | BORRAJO Alejandro Alberto Ceramica Panaria - Navigare | Ceramica Panaria - Navigare | 16:27 16:27 | |||
99 | OGRIS Vid KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | ,, 16:27 | |||
100 | RATTI Eddy Team Nippo | Team Nippo | ,, 16:27 | |||
101 | DONATI Alessandro Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | 16:41 16:41 | |||
102 | BALDUCCI Gabriele Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | 16:48 16:48 | |||
103 | KNAPP Andreas Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | ,, 16:48 | |||
104 | MASCIARELLI Simone Acqua & Sapone - Adria Mobil | Acqua & Sapone - Adria Mobil | ,, 16:48 | |||
105 | ,, 16:48 | |||||
106 | KLUN Franci Radenska Rog | Radenska Rog | ,, 16:48 | |||
107 | VAN DULMEN Thom Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 16:48 | |||
108 | 17:15 17:15 | |||||
109 | BOŽIČ Borut Perutnina Ptuj | Perutnina Ptuj | ,, 17:15 | |||
110 | KŁOCZKO Tomasz Amore & Vita - Beretta | Amore & Vita - Beretta | ,, 17:15 | |||
111 | SERINA Corrado Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano | ,, 17:15 | |||
112 | BREGAR Jure KRKA - Adria Mobil | KRKA - Adria Mobil | 17:29 17:29 | |||
113 | ,, 17:29 | |||||
114 | FUS Lukáš Team Nippo | Team Nippo | ,, 17:29 | |||
115 | RINALDINI Andrea Team Nippo | Team Nippo | ,, 17:29 | |||
116 | APOSTOL Tyson Volksbank - Leingruber - Ideal | Volksbank - Leingruber - Ideal | 17:40 17:40 | |||
DNF | CUESTA Sergio Team Nippo | Team Nippo | - | |||
DNF | ISHIDA Tetsuya Team Nippo | Team Nippo | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 June 2005
- Start time:-
- Avg. speed winner:36.27 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:133 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: