The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 40 | 15 | 3:37:28 | ||
2 | TOTÒ Paolo Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 30 | 10 | ,, 0:00 |
3 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 25 | 7 | ,, 0:00 |
4 | GAFFURINI Nicola Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | 20 | 4 | ,, 0:00 |
5 | 15 | 2 | ,, 0:00 | ||
6 | BORSO Andrea Adria Mobil | Adria Mobil | 10 | 1 | ,, 0:00 |
7 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 5 | ,, 0:00 | |
8 | POGAČAR Tadej ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | 3 | ,, 0:00 | |
9 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 3 | ,, 0:00 | |
10 | CARLINI Ettore d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | 3 | ,, 0:00 | |
11 | BALDAUF Sebastian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | ||
12 | ,, 0:00 | ||||
13 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
14 | TRETTWER Helmut WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | ||
15 | VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||
16 | PERNSTEINER Hermann Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | ||
17 | MCLAUGHLIN James Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:00 | ||
18 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||
19 | ,, 0:00 | ||||
20 | ,, 0:00 | ||||
21 | GENOVESE Nicola d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | 0:48 0:48 | ||
22 | FORTIN Filippo Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:48 | ||
23 | KOROŠEC Rok Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:48 | ||
24 | JERMAN Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:48 | ||
25 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:48 | ||
26 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:48 | ||
27 | ,, 0:48 | ||||
28 | LIENHARD Fabian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:48 | ||
29 | SCHIR Théry Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:48 | ||
30 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:48 | ||
31 | ,, 0:48 | ||||
32 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:48 | ||
33 | DÉR Žolt Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:48 | ||
34 | MOLTENI Marco Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | ,, 0:48 | ||
35 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:48 | ||
36 | ORRICO Davide Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 0:48 | ||
37 | ,, 0:48 | ||||
38 | ,, 0:48 | ||||
39 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:48 | ||
40 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:48 | ||
41 | ,, 0:48 | ||||
42 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:48 | ||
43 | GAZZARA Michele Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 0:48 | ||
44 | PENKO Izidor ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:48 | ||
45 | ,, 0:48 | ||||
46 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:48 | ||
47 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:48 | ||
48 | SALVIETTI Niccolò Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 0:48 | ||
49 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:48 | ||
50 | ,, 0:48 | ||||
51 | ,, 0:48 | ||||
52 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:48 | ||
53 | PAULUS Dennis Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:48 | ||
54 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:48 | ||
55 | GAMPER Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:48 | ||
56 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:48 | ||
57 | PRANDINI Paolo Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 0:48 | ||
58 | RAVANELLI Simone Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | ,, 0:48 | ||
59 | GAZVODA Gregor Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:48 | ||
60 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:48 | ||
61 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:48 | ||
62 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:48 | ||
63 | ,, 0:48 | ||||
64 | RAFFAELE Angelo d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | ,, 0:48 | ||
65 | ,, 0:48 | ||||
66 | KUCHER Michael Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:48 | ||
67 | SALVADOR Enrico Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:55 0:55 | ||
68 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:55 | ||
69 | KRIZEK Matthias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:55 | ||
70 | 6:00 6:00 | ||||
71 | ,, 6:00 | ||||
72 | ,, 6:00 | ||||
73 | VIEJO José Daniel Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | ,, 6:00 | ||
74 | PETRINI Francesco d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | ,, 6:00 | ||
75 | JÄGER Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 6:00 | ||
76 | UMHALLER Thomas Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 6:00 | ||
77 | FIDLER Gerd Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 6:00 | ||
78 | VITIELLO Angelo d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | ,, 6:00 | ||
79 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 6:00 | ||
80 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 6:00 | ||
81 | FINKŠT Tilen ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 6:00 | ||
82 | PELIKÁN János Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 6:00 | ||
83 | ,, 6:00 | ||||
84 | GROŠELJ Matic ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 6:00 | ||
85 | BERNARDINI Simone Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | ,, 6:00 | ||
86 | ,, 6:00 | ||||
87 | ,, 6:00 | ||||
88 | PRAH Aljaž ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 6:00 | ||
89 | ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 6:00 | ||
90 | ,, 6:00 | ||||
91 | UMHALLER Andreas Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 6:00 | ||
92 | KUEN Maximilian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 6:00 | ||
93 | SALZMANN Jodok WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 6:00 | ||
94 | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 6:00 | ||
95 | ,, 6:00 | ||||
96 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 6:00 | ||
97 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 6:00 | ||
98 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 6:00 | ||
99 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 6:00 | ||
100 | ,, 6:00 | ||||
101 | ,, 6:00 | ||||
102 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 6:00 | ||
103 | ,, 6:00 | ||||
104 | ,, 6:00 | ||||
105 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 6:00 | ||
106 | BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 6:00 | ||
107 | WALZEL Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 6:00 | ||
108 | GAUGL Florian Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 6:08 6:08 | ||
109 | DE MARCHI Mattia Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 6:09 6:09 | ||
OTL | - | ||||
OTL | - | ||||
OTL | - | ||||
OTL | - | ||||
OTL | - | ||||
OTL | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | ||
OTL | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | ||
OTL | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | ||
OTL | CENGHIALTA Riccardo Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | - | ||
OTL | TIVANI German Nicolás Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | - | ||
OTL | CIABOCCO Elia Sangemini - MG.Kvis | Sangemini - MG.Kvis | - | ||
OTL | DALLINGER Christian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | - | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | JELINIC Zvonimir Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | ||
DNF | MERCUN Matej ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | - | ||
DNF | RUČIGAJ Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | - | ||
DNF | MERLINO Marcello d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | - | ||
DNF | SIMONCINI Samuele d'Amico - Utensilnord | d'Amico - Utensilnord | - | ||
DNF | GRICK Matthias WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | - | ||
DNF | KOLB Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:19 February 2017
- Start time:11:40
- Avg. speed winner:43.59 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:158 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: