The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | AGUIRRE Hernán Ricardo Manzana Postobon | Manzana Postobon | 20 | 30 | 1:47:39 | |
2 | SANTORO Antonio Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 10 | 18 | 0:28 0:28 | |
3 | BOHÓRQUEZ Hernando Manzana Postobon | Manzana Postobon | 5 | 12 | 0:52 0:52 | |
4 | SIERRA Yecid Arturo Manzana Postobon | Manzana Postobon | 7 | 0:59 0:59 | ||
5 | OVETT Freddy Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 4 | 1:13 1:13 | ||
6 | POLIVODA Oleksandr Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | 3 | 2:07 2:07 | ||
7 | KOSHEVOY Ilia Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | 2 | 2:14 2:14 | ||
8 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | 1 | 2:16 2:16 | ||
9 | DAVIDENOK Ilya Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | 2:24 2:24 | |||
10 | VILELA Ricardo Manzana Postobon | Manzana Postobon | ,, 2:24 | |||
11 | VERMEULEN Alexey Interpro Stradalli Cycling | Interpro Stradalli Cycling | 2:28 2:28 | |||
12 | BERGSTRÖM FRISK Hannes Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 2:49 2:49 | |||
13 | RAGGIO Luca Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | 2:54 2:54 | |||
14 | MONSALVE Yonathan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 2:56 2:56 | |||
15 | BERGSTRÖM FRISK Erik Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 2:59 2:59 | |||
16 | SAMOILAU Branislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 3:07 3:07 | |||
17 | GAZVODA Gregor Adria Mobil | Adria Mobil | 3:33 3:33 | |||
18 | NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 4:23 4:23 | |||
19 | MOREY Drew Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 4:26 4:26 | |||
20 | TORRES Carlos Alberto China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 4:32 4:32 | |||
21 | KANGANGI Suleiman BIKE AID | BIKE AID | 4:34 4:34 | |||
22 | ZHANG Zhishan Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | 4:36 4:36 | |||
23 | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 4:38 4:38 | |||
24 | SEPULVEDA Kevin China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 4:50 4:50 | |||
25 | PACHÓN Oscar Mauricio China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 4:58 4:58 | |||
26 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 5:54 5:54 | |||
27 | OKUBAMARIAM Tesfom Interpro Stradalli Cycling | Interpro Stradalli Cycling | 6:01 6:01 | |||
28 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 6:07 6:07 | |||
29 | SCHÖNBERGER Sebastian Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 6:07 | |||
30 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 6:07 | |||
31 | RAILEANU Cristian Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 6:07 | |||
32 | MOSCA Jacopo Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 6:07 | |||
33 | GUERIN Alexis Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 6:07 | |||
34 | ORTEGA Mauricio Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | 6:34 6:34 | |||
35 | ASTAFYEV Stepan Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 6:48 6:48 | |||
36 | HETHERINGTON Ben Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 7:10 7:10 | |||
37 | ABRAHAM Meron BIKE AID | BIKE AID | 7:30 7:30 | |||
38 | NAKANE Hideto Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 7:30 | |||
39 | STÖHR Ján AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 7:30 | |||
40 | ARERUYA Joseph Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 7:30 | |||
41 | MAZZONE Leon Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | ,, 7:30 | |||
42 | VAN LUIJK Sven Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 8:08 8:08 | |||
43 | SCHUHLER Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 8:14 8:14 | |||
44 | SOKOLOV Nikita Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 8:45 8:45 | |||
45 | FREDYUK Volodymyr Lviv Cycling Team | Lviv Cycling Team | ,, 8:45 | |||
46 | ITO Masakazu Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 9:33 9:33 | |||
47 | KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 9:36 9:36 | |||
48 | DESHSKO Roman Lviv Cycling Team | Lviv Cycling Team | 10:33 10:33 | |||
49 | OVSYANNIKOV Alexandr Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 10:42 10:42 | |||
50 | STÖHR Pavel AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 11:23 11:23 | |||
51 | BAKIRCI Nazim Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 11:23 | |||
52 | MATEUS Ivan China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 11:43 11:43 | |||
53 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | 11:45 11:45 | |||
54 | VOLOSHIN Alexey Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 12:04 12:04 | |||
55 | FEDOSSEYEV Artur Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 12:04 | |||
56 | MOVCHAN Sergii Lviv Cycling Team | Lviv Cycling Team | 12:40 12:40 | |||
57 | HUDRY Florian Interpro Stradalli Cycling | Interpro Stradalli Cycling | 12:56 12:56 | |||
58 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 12:56 | |||
59 | VILLEGAS Juan Pablo Manzana Postobon | Manzana Postobon | 14:27 14:27 | |||
60 | ORJUELA Fernando Manzana Postobon | Manzana Postobon | ,, 14:27 | |||
61 | AMADOR Juan José Manzana Postobon | Manzana Postobon | ,, 14:27 | |||
62 | VOLKERS Samuel Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 15:03 15:03 | |||
63 | POTTER Michael Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 15:22 15:22 | |||
64 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 16:30 16:30 | |||
65 | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 16:30 | |||
66 | SMUKULIS Gatis Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 16:30 | |||
67 | BUSKERMOLEN Jordy Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 16:30 | |||
68 | ARROYO Fernando Interpro Stradalli Cycling | Interpro Stradalli Cycling | ,, 16:30 | |||
69 | WANG Jiancai Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 16:30 | |||
70 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | ,, 16:30 | |||
71 | MITRI James Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 16:30 | |||
72 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 16:30 | |||
73 | GONZÁLEZ Adrián Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 16:30 | |||
74 | VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 16:30 | |||
75 | KIPKEMBOI Salim BIKE AID | BIKE AID | ,, 16:30 | |||
76 | BOUGLAS Georgios Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | 17:46 17:46 | |||
77 | BALYKIN Ivan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 17:46 | |||
78 | FIALA Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 18:05 18:05 | |||
79 | PACIONI Luca Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | 18:07 18:07 | |||
80 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 18:07 | |||
81 | MCDUNPHY Conn Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | 19:00 19:00 | |||
82 | KEARNEY Aaron Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | ,, 19:00 | |||
83 | MUSIIENKO Bohdan Lviv Cycling Team | Lviv Cycling Team | ,, 19:00 | |||
84 | MONCORGÉ Pierre Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 19:00 | |||
85 | POZZATO Filippo Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 19:00 | |||
86 | BEVILACQUA Simone Wilier Triestina - Selle Italia | Wilier Triestina - Selle Italia | ,, 19:00 | |||
87 | GUTIERREZ Pedro Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 19:00 | |||
88 | ROBREDO Álvaro Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 19:00 | |||
89 | MONSALVE Ralph Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 19:00 | |||
90 | LIZDE Seid Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | ,, 19:00 | |||
91 | GROSU Eduard-Michael Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 19:28 19:28 | |||
92 | LOBATO Juan José Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 19:28 | |||
93 | HOWARD Leigh Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 20:29 20:29 | |||
94 | SWEENY Harry Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 20:29 | |||
95 | GROVES Kaden Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 20:55 20:55 | |||
96 | HENNESSY Jacob Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 20:55 | |||
97 | KAMYSHEV Arman Vino - Astana Motors | Vino - Astana Motors | 21:06 21:06 | |||
98 | ARIESEN Tim Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | 22:05 22:05 | |||
99 | JONES Brenton Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 22:05 | |||
100 | HISHINUMA Yukinori Interpro Stradalli Cycling | Interpro Stradalli Cycling | 22:20 22:20 | |||
101 | STROKAU Vasili Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 22:49 22:49 | |||
102 | DOWNIE Matthew Holdsworth Pro Racing | Holdsworth Pro Racing | 24:09 24:09 | |||
103 | ZHANG Jinde Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 24:09 | |||
104 | LOOIJ André Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 24:13 24:13 | |||
105 | LÓPEZ Daniel Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 24:13 | |||
106 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 24:13 | |||
107 | BALKAN Onur Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 24:13 | |||
108 | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 24:13 | |||
109 | UCHIMA Kohei Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 24:13 | |||
110 | NISHIMURA Hiroki Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 24:13 | |||
111 | TIPPER Jacob Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | ,, 24:13 | |||
112 | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | BIKE AID | ,, 24:13 | |||
113 | TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 24:13 | |||
114 | SUN Xiaolong Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 24:13 | |||
115 | ÖZGÜR Batuhan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 24:13 | |||
116 | QIAO Feng Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team | ,, 24:13 | |||
117 | SCHÄFER Timo BIKE AID | BIKE AID | ,, 24:13 | |||
118 | KULYK Andriy Beijing XDS - Innova Cycling Team | Beijing XDS - Innova Cycling Team | ,, 24:13 | |||
119 | SHUMOV Nikolai Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 24:13 | |||
120 | LI Zisen Qinghai Tianyoude Cycling Team | Qinghai Tianyoude Cycling Team | ,, 24:13 | |||
121 | BI Wenhui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | 24:31 24:31 | |||
122 | MACKAY Ashley Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 24:43 24:43 | |||
123 | NOBLE Jonathon Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | ,, 24:43 | |||
124 | ŞAMLI Feritcan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 25:21 25:21 | |||
125 | ATALAY Muhammed Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 25:21 | |||
126 | YOSHIDA Hayato Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 25:22 25:22 | |||
127 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 25:50 25:50 | |||
128 | LI Bo China Continental Team of Gansu Bank | China Continental Team of Gansu Bank | 27:24 27:24 | |||
129 | HJORTH Jonas Interpro Stradalli Cycling | Interpro Stradalli Cycling | 27:37 27:37 | |||
130 | ORR Robert Memil - CCN Pro Cycling | Memil - CCN Pro Cycling | 28:10 28:10 | |||
131 | SCOTT Cameron Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 29:55 29:55 | |||
132 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 29:58 29:58 | |||
133 | ORCHARD Toby Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast | 30:52 30:52 | |||
OTL | SCHURAN Michal AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 35:02 35:02 | |||
OTL | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | 35:31 35:31 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:27 July 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:31.77 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:57 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:175
- Vert. meters:1665
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:6 km solo
- Avg. temperature: