The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | DOEBEL-HICKOK Krista EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 16 | 20 | 3:21:07 | |
2 | BAUERNFEIND Ricarda Canyon//SRAM Generation | Canyon//SRAM Generation | 12 | 12 | 0:12 0:12 | |
3 | BIRIUKOVA Yuliia Arkéa Pro Cycling Team | Arkéa Pro Cycling Team | 8 | 7 | 0:30 0:30 | |
4 | YONAMINE Eri Human Powered Health | Human Powered Health | 6 | 5 | 0:44 0:44 | |
5 | MARTURANO Greta Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 5 | 4 | 0:49 0:49 | |
6 | BUIJSMAN Nina Human Powered Health | Human Powered Health | 4 | 3 | 1:13 1:13 | |
7 | LANGLEY Emma EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 3 | 2 | 2:52 2:52 | |
8 | KERN Špela Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 2 | 1 | 2:57 2:57 | |
9 | CLAES Lotte Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | 2:59 2:59 | |||
10 | COSTON Morgane Arkéa Pro Cycling Team | Arkéa Pro Cycling Team | 3:06 3:06 | |||
11 | COLJÉ Maaike Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 3:22 3:22 | |||
12 | DEMAY Coralie St Michel - Auber93 WE | St Michel - Auber93 WE | 3:26 3:26 | |||
13 | ESPÍNOLA Agua Marina Canyon//SRAM Generation | Canyon//SRAM Generation | 3:53 3:53 | |||
14 | GATSCHER Eva Maria Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 5:41 5:41 | |||
15 | FRANCO Natalia WCC Team | WCC Team | 5:57 5:57 | |||
16 | DOCX Mieke Lotto Soudal Ladies | Lotto Soudal Ladies | 6:13 6:13 | |||
17 | VIGILIA Alessia Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 6:20 6:20 | |||
18 | GEREFIEL Selam Amha WCC Team | WCC Team | 6:36 6:36 | |||
19 | PALAZZI Alice Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 6:42 6:42 | |||
20 | FAHY Camille St Michel - Auber93 WE | St Michel - Auber93 WE | 7:03 7:03 | |||
21 | ALLIONE Marine Stade Rochelais Charente-Maritime | Stade Rochelais Charente-Maritime | 7:15 7:15 | |||
22 | LAIZANE Lija Eneicat - RBH Global | Eneicat - RBH Global | 7:30 7:30 | |||
23 | BENITO Mireia Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 8:34 8:34 | |||
24 | POWLESS Shayna United States | United States | 8:51 8:51 | |||
25 | MENDEZ Irene Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 9:15 9:15 | |||
26 | ZANARDI Silvia Bepink | Bepink | 9:29 9:29 | |||
27 | ROMEU Marta Team Farto - BTC | Team Farto - BTC | 10:02 10:02 | |||
28 | SCHWEIKART Aileen Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 10:22 10:22 | |||
29 | GEURTS Mijntje Lotto Soudal Ladies | Lotto Soudal Ladies | 12:04 12:04 | |||
30 | FRANZ Heidi United States | United States | ,, 12:04 | |||
31 | LE ROUX Maude WCC Team | WCC Team | 13:06 13:06 | |||
32 | BÄCKSTEDT Zoe EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 13:10 13:10 | |||
33 | CLEVENGER Erica United States | United States | 13:27 13:27 | |||
34 | KOLESAVA Anastasiya Stade Rochelais Charente-Maritime | Stade Rochelais Charente-Maritime | 13:44 13:44 | |||
35 | CANVELLI Vania Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | ,, 13:44 | |||
36 | HONSINGER Clara EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 14:06 14:06 | |||
37 | NEWSOM Emily EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 14:16 14:16 | |||
38 | MONTICOLO Iris Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 14:17 14:17 | |||
39 | HÁJKOVÁ Marketa Bepink | Bepink | 14:19 14:19 | |||
40 | POPELIER Lotte Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | 14:21 14:21 | |||
41 | VANDER SANDE Elise Lotto Soudal Ladies | Lotto Soudal Ladies | 14:27 14:27 | |||
42 | QUAGLIOTTO Nadia Bepink | Bepink | 14:46 14:46 | |||
43 | TONETTI Cristina Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 14:51 14:51 | |||
44 | NUÑEZ Miryam Maritza Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 14:58 14:58 | |||
45 | BRUFANI Letizia Bepink | Bepink | 15:58 15:58 | |||
46 | PISCIALI Francesca Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | ,, 15:58 | |||
47 | VARENYK Maryna Eneicat - RBH Global | Eneicat - RBH Global | 16:08 16:08 | |||
48 | LE DEUNFF Marie-Morgane Arkéa Pro Cycling Team | Arkéa Pro Cycling Team | ,, 16:08 | |||
49 | NERLO Aurela Massi - Tactic Women Team | Massi - Tactic Women Team | 18:26 18:26 | |||
50 | ROLAND Luciana WCC Team | WCC Team | 18:43 18:43 | |||
51 | O'NEILL Cara United States | United States | 18:50 18:50 | |||
52 | POMPANON Margot St Michel - Auber93 WE | St Michel - Auber93 WE | 19:17 19:17 | |||
53 | GUTIERREZ Ariadna Team Farto - BTC | Team Farto - BTC | 19:44 19:44 | |||
54 | NZAYISENGA Valentine Canyon//SRAM Generation | Canyon//SRAM Generation | 20:02 20:02 | |||
55 | BULLERI Alessia Eneicat - RBH Global | Eneicat - RBH Global | 20:40 20:40 | |||
56 | ORO Angela Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 21:11 21:11 | |||
57 | POZZOBON Beatrice Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 21:29 21:29 | |||
58 | KUIJPERS Evy Human Powered Health | Human Powered Health | 22:13 22:13 | |||
59 | TEOLIS Jade Bepink | Bepink | 22:46 22:46 | |||
60 | JANSEN Noä Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | ,, 22:46 | |||
61 | MONTALVO Almudena Eneicat - RBH Global | Eneicat - RBH Global | 23:11 23:11 | |||
62 | PRUISSCHER Arianna Stade Rochelais Charente-Maritime | Stade Rochelais Charente-Maritime | 23:35 23:35 | |||
63 | BRANDT Eefje Lotto Soudal Ladies | Lotto Soudal Ladies | ,, 23:35 | |||
64 | GIELKENS Esmée Lotto Soudal Ladies | Lotto Soudal Ladies | ,, 23:35 | |||
65 | LAURANCE Typhaine Arkéa Pro Cycling Team | Arkéa Pro Cycling Team | 23:37 23:37 | |||
66 | POIDEVIN Sara EF Education-TIBCO-SVB | EF Education-TIBCO-SVB | 23:43 23:43 | |||
67 | SCHMID Kaia Human Powered Health | Human Powered Health | 23:46 23:46 | |||
68 | TALBOT Josie Team Farto - BTC | Team Farto - BTC | 24:00 24:00 | |||
69 | LEBEDZ Dziyana WCC Team | WCC Team | 24:33 24:33 | |||
70 | SCHOENENBERGER Chloé Stade Rochelais Charente-Maritime | Stade Rochelais Charente-Maritime | 24:48 24:48 | |||
71 | FASOI Varvara Eneicat - RBH Global | Eneicat - RBH Global | 25:11 25:11 | |||
72 | BENTVELD Leonie Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | 25:42 25:42 | |||
73 | JANDOVÁ Veronika WCC Team | WCC Team | 27:57 27:57 | |||
74 | HICKEY Cassidy United States | United States | 28:19 28:19 | |||
75 | CLOUSE Katie Human Powered Health | Human Powered Health | 30:36 30:36 | |||
76 | RODRÍGUEZ Sofia Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | 31:32 31:32 | |||
77 | SOTO Catalina Anais Bizkaia Durango | Bizkaia Durango | ,, 31:32 | |||
78 | JIMENEZ MARTINEZ Maria del Pilar Team Farto - BTC | Team Farto - BTC | ,, 31:32 | |||
79 | SAN JUSTO Claudia Eneicat - RBH Global | Eneicat - RBH Global | ,, 31:32 | |||
80 | TESSIER Océane St Michel - Auber93 WE | St Michel - Auber93 WE | 32:19 32:19 | |||
81 | BEX Nathalie Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | Bingoal Casino - Chevalmeire - Van Eyck Sport | 35:04 35:04 | |||
82 | SVARINSKA Lina Team Farto - BTC | Team Farto - BTC | 37:18 37:18 | |||
83 | HINAULT Maryanne Arkéa Pro Cycling Team | Arkéa Pro Cycling Team | 38:39 38:39 | |||
84 | AFFOLATI Irene Team Mendelspeck | Team Mendelspeck | 39:19 39:19 | |||
DNF | SOUYRIS Manon Stade Rochelais Charente-Maritime | Stade Rochelais Charente-Maritime | - | |||
DNF | JOUNIER Lucie Arkéa Pro Cycling Team | Arkéa Pro Cycling Team | - | |||
DNF | SPEARING Kyleigh United States | United States | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 August 2022
- Start time:13:00
- Avg. speed winner:31.683 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:106.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:234
- Vert. meters:2145
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:0.6 km solo
- Avg. temperature: