The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HOWSON Damien ORICA-Scott | ORICA-Scott | 14 | 20 | 4:33:54 | |
2 | HINDLEY Jai Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 5 | 12 | 0:32 0:32 | |
3 | ELISSONDE Kenny Team Sky | Team Sky | 3 | 7 | 0:47 0:47 | |
4 | STORER Michael Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 5 | 1:03 1:03 | ||
5 | CHAVES Esteban ORICA-Scott | ORICA-Scott | 4 | 1:10 1:10 | ||
6 | FROOME Chris Team Sky | Team Sky | 3 | 1:11 1:11 | ||
7 | EARLE Nathan Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 2 | ,, 1:11 | ||
8 | HAMILTON Lucas Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 1 | ,, 1:11 | ||
9 | MEYER Cameron Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 1:13 1:13 | |||
10 | ROE Timothy IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | 1:15 1:15 | |||
11 | ACEVEDO Janier UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | 1:21 1:21 | |||
12 | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | 1:28 1:28 | |||
13 | BRADBURY Edmund JLT Condor | JLT Condor | 1:33 1:33 | |||
14 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | ,, 1:33 | |||
15 | HENAO Sebastián Team Sky | Team Sky | 1:43 1:43 | |||
16 | BAYLY Cameron IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | 1:47 1:47 | |||
17 | FEATONBY Jesse Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | 1:49 1:49 | |||
18 | DONOHOE Alistair Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | 1:51 1:51 | |||
19 | NORRIS Lachlan UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | 1:56 1:56 | |||
20 | DYBALL Benjamin St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 2:25 2:25 | |||
21 | GERRANS Simon ORICA-Scott | ORICA-Scott | 2:39 2:39 | |||
22 | BOWDEN Scott IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | 3:14 3:14 | |||
23 | SUNDERLAND Dylan NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | 3:40 3:40 | |||
24 | BRUTT Pavel Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 3:40 | |||
25 | WARBASSE Larry Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 4:17 4:17 | |||
26 | FITTER Daniel NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | 4:36 4:36 | |||
27 | CHRISTIE Jason New Zealand | New Zealand | 4:49 4:49 | |||
28 | TUSVELD Martijn Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 5:33 5:33 | |||
29 | DOBBS Sam New Zealand | New Zealand | 6:33 6:33 | |||
30 | LAMPIER Steven JLT Condor | JLT Condor | 7:04 7:04 | |||
31 | EWART Jesse 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7:28 7:28 | |||
32 | VOGT Mario Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | ,, 7:28 | |||
33 | HUCKER Robbie IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | 7:31 7:31 | |||
34 | JENNER Samuel Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 7:42 7:42 | |||
35 | ORAM James New Zealand | New Zealand | 8:21 8:21 | |||
36 | PUTT Tanner UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | 8:26 8:26 | |||
37 | DOCKER Mitchell ORICA-Scott | ORICA-Scott | ,, 8:26 | |||
38 | GUY Timothy Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | 10:32 10:32 | |||
39 | MONK Cyrus Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | ,, 10:32 | |||
40 | MOREY Drew Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | ,, 10:32 | |||
41 | TALBOT Brodie St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 11:35 11:35 | |||
42 | HENDERSON Gregory UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | ,, 11:35 | |||
43 | VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 11:35 | |||
44 | ERSHOV Artur Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 11:35 | |||
45 | GULLEN James JLT Condor | JLT Condor | ,, 11:35 | |||
46 | SHUSHEMOIN Alexandr Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | 13:43 13:43 | |||
47 | WATSON Calvin Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 14:16 14:16 | |||
48 | ROWE Luke Team Sky | Team Sky | ,, 14:16 | |||
49 | ASSELMAN Jesper Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 14:16 | |||
50 | VAN DER HOORN Taco Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 14:16 | |||
51 | HEPBURN Michael ORICA-Scott | ORICA-Scott | 14:48 14:48 | |||
52 | POWER Robert ORICA-Scott | ORICA-Scott | ,, 14:48 | |||
53 | LYONS Angus Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | ,, 14:48 | |||
54 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | 16:30 16:30 | |||
55 | VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 17:19 17:19 | |||
56 | MEIJERS Jeroen Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 17:19 | |||
57 | KENT-SPARK Oliver Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | ,, 17:19 | |||
58 | KAUFFMANN Jacob NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | ,, 17:19 | |||
59 | EVANS Brad Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | ,, 17:19 | |||
60 | NIKOLAEV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 17:19 | |||
61 | LIM Rustom 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | ,, 17:19 | |||
62 | HILL Benjamin Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | ,, 17:19 | |||
63 | KATSONIS Nicholas Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | ,, 17:19 | |||
64 | DUNNE Conor Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 17:19 | |||
65 | MCCABE Travis UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | 18:38 18:38 | |||
66 | NIETO Edgar 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | 18:52 18:52 | |||
67 | COOPER Joseph IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | 19:00 19:00 | |||
68 | ARIESEN Tim Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 21:55 21:55 | |||
69 | KREDER Michel Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 21:55 | |||
70 | JONES Brenton JLT Condor | JLT Condor | ,, 21:55 | |||
71 | TAYLOR Joshua NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | ,, 21:55 | |||
72 | GROVES Kaden St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | ,, 21:55 | |||
73 | GIACOPPO Anthony IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | ,, 21:55 | |||
74 | TSATEVICH Alexey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 21:55 | |||
75 | KONING Peter Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 21:55 | |||
76 | SCHREURS Hamish New Zealand | New Zealand | ,, 21:55 | |||
77 | GUNMAN Taylor New Zealand | New Zealand | ,, 21:55 | |||
78 | TRUSOV Nikolay Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 21:55 | |||
79 | HEGYVARY Adrian UnitedHealthcare Pro Cycling Team | UnitedHealthcare Pro Cycling Team | ,, 21:55 | |||
80 | TOOVEY Ayden NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | ,, 21:55 | |||
81 | SHARPE Patrick St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | ,, 21:55 | |||
82 | FELIPE Marcelo 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | ,, 21:55 | |||
83 | KALMA Guy Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | ,, 21:55 | |||
84 | GATE Aaron Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 23:17 23:17 | |||
85 | ZENOVICH Matthew New Zealand | New Zealand | ,, 23:17 | |||
86 | FRAME Alex JLT Condor | JLT Condor | ,, 23:17 | |||
87 | FOUCHÉ James New Zealand | New Zealand | ,, 23:17 | |||
88 | SAVITSKIY Ivan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 23:17 | |||
89 | HOWARD Leigh Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | ,, 23:17 | |||
90 | GALEDO Mark John Lexer 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | ,, 23:17 | |||
91 | STANNARD Ian Team Sky | Team Sky | ,, 23:17 | |||
92 | MARTZ Alder Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | 24:00 24:00 | |||
93 | BERRY Josh 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | 24:36 24:36 | |||
94 | BEWLEY Sam ORICA-Scott | ORICA-Scott | 25:43 25:43 | |||
95 | KERRISON Jesse IsoWhey Sports SwissWellness team | IsoWhey Sports SwissWellness team | 26:17 26:17 | |||
96 | ELLERM-NORTON Darcy St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | ,, 26:17 | |||
97 | ROSS Mathew Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | Drapac Pat's Veg Holistic Development Team | ,, 26:17 | |||
98 | VAN POPPEL Danny Team Sky | Team Sky | 30:20 30:20 | |||
99 | EVERS Craig 7 Eleven - Roadbike Philippines | 7 Eleven - Roadbike Philippines | 31:53 31:53 | |||
100 | SVESHNIKOV Kirill Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 36:09 36:09 | |||
101 | WOHLER Alex NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | 37:19 37:19 | |||
102 | HUBBARD Thomas St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | 37:30 37:30 | |||
103 | DUTTON Jay St. George Continental Cycling Team | St. George Continental Cycling Team | ,, 37:30 | |||
DNF | ROBINSON Thomas NSW Institute of Sport | NSW Institute of Sport | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:02 February 2017
- Start time:01:10
- Avg. speed winner:38.16 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:174.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:238
- Vert. meters:2743
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:3 km solo
- Avg. temperature: