The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | POELS Wout Team Sky | Team Sky | 20 | 30 | 3:38:04 | |
2 | SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team | Astana Pro Team | 10 | 18 | 0:02 0:02 | |
3 | WELLENS Tim Lotto Soudal | Lotto Soudal | 5 | 12 | ,, 0:02 | |
4 | LANDA Mikel Movistar Team | Movistar Team | 7 | 0:04 0:04 | ||
5 | FUGLSANG Jakob Astana Pro Team | Astana Pro Team | 4 | ,, 0:04 | ||
6 | SOLER Marc Movistar Team | Movistar Team | 3 | 0:17 0:17 | ||
7 | FROOME Chris Team Sky | Team Sky | 2 | 0:27 0:27 | ||
8 | BIZKARRA Mikel Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | 1 | 0:34 0:34 | ||
9 | ANTUNES Amaro CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 0:38 0:38 | |||
10 | VANENDERT Jelle Lotto Soudal | Lotto Soudal | ,, 0:38 | |||
11 | KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 0:40 0:40 | |||
12 | CLARKE Simon Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 0:46 0:46 | |||
13 | AMADOR Andrey Movistar Team | Movistar Team | 0:48 0:48 | |||
14 | DE LA CRUZ David Team Sky | Team Sky | ,, 0:48 | |||
15 | MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 0:51 0:51 | |||
16 | PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 0:53 0:53 | |||
17 | BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 0:56 0:56 | |||
18 | PRADES Eduard Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | 1:02 1:02 | |||
19 | HERMANS Ben Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 1:04 1:04 | |||
20 | DEIGNAN Philip Team Sky | Team Sky | 1:05 1:05 | |||
21 | PETERS Nans AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 1:08 1:08 | |||
22 | SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 1:11 1:11 | |||
23 | DE TIER Floris Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 1:14 1:14 | |||
24 | MENDES José Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 1:14 | |||
25 | DILLIER Silvan AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 1:26 1:26 | |||
26 | RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 1:26 | |||
27 | MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | 1:39 1:39 | |||
28 | MINNAARD Marco Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | 1:53 1:53 | |||
29 | DEGAND Thomas Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 1:53 | |||
30 | AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | 2:08 2:08 | |||
31 | DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 2:13 2:13 | |||
32 | BUDDING Martijn Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 2:16 2:16 | |||
33 | MONFORT Maxime Lotto Soudal | Lotto Soudal | 2:22 2:22 | |||
34 | CLEMENT Stef Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | 2:24 2:24 | |||
35 | SICARD Romain Direct Energie | Direct Energie | 2:30 2:30 | |||
36 | BRAVO Garikoitz Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 2:30 | |||
37 | SIMÓN Jordi Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 2:30 | |||
38 | RUBIO Diego Burgos - BH | Burgos - BH | 2:42 2:42 | |||
39 | TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 2:43 2:43 | |||
40 | BRITTON Rob Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 2:43 | |||
41 | CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 2:50 2:50 | |||
42 | DEVOLDER Stijn Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | ,, 2:50 | |||
43 | TAARAMÄE Rein Direct Energie | Direct Energie | 3:01 3:01 | |||
44 | LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 3:11 3:11 | |||
45 | FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 3:11 | |||
46 | VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 3:29 3:29 | |||
47 | DUIJN Huub Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | ,, 3:29 | |||
48 | VANMARCKE Sep Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 3:33 3:33 | |||
49 | GARCÍA Ricardo Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | 3:43 3:43 | |||
50 | MARTÍN Gotzon Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | ,, 3:43 | |||
51 | FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 3:49 3:49 | |||
52 | SÁEZ Héctor Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | 4:00 4:00 | |||
53 | CARRETERO Héctor Movistar Team | Movistar Team | 4:14 4:14 | |||
54 | SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 4:14 | |||
55 | BOU Joan Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 4:26 4:26 | |||
56 | SHAW James Lotto Soudal | Lotto Soudal | 4:36 4:36 | |||
57 | ANDERSON Ryan Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 4:36 | |||
58 | TUREK Daniel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 4:36 | |||
59 | PLAZA Rubén Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 4:36 | |||
60 | GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 4:47 4:47 | |||
61 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 4:53 4:53 | |||
62 | VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal | Lotto Soudal | 5:46 5:46 | |||
63 | VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, 5:46 | |||
64 | ARCAS Jorge Movistar Team | Movistar Team | 5:54 5:54 | |||
65 | EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 5:54 | |||
66 | BRESCHEL Matti Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 6:11 6:11 | |||
67 | MOLINA Antonio Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 6:27 6:27 | |||
68 | COUSIN Jérôme Direct Energie | Direct Energie | 6:29 6:29 | |||
69 | PUCCIO Salvatore Team Sky | Team Sky | 7:51 7:51 | |||
70 | BAK Lars Ytting Lotto Soudal | Lotto Soudal | 7:59 7:59 | |||
71 | JUARISTI Txomin Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | ,, 7:59 | |||
72 | EZQUERRA Jesús Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 7:59 | |||
73 | CUBERO Jorge Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 7:59 | |||
74 | TORRES Pablo Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 7:59 | |||
75 | CABEDO Óscar Burgos - BH | Burgos - BH | ,, 7:59 | |||
76 | WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 7:59 | |||
77 | BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 7:59 | |||
78 | VAN BAARLE Dylan Team Sky | Team Sky | ,, 7:59 | |||
79 | ERVITI Imanol Movistar Team | Movistar Team | ,, 7:59 | |||
80 | KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 7:59 | |||
81 | CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 7:59 | |||
82 | NAESEN Oliver AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 7:59 | |||
83 | VENTURINI Clément AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 8:08 8:08 | |||
84 | MOSER Moreno Astana Pro Team | Astana Pro Team | 8:16 8:16 | |||
85 | BAGDONAS Gediminas AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 8:46 8:46 | |||
86 | DOMBROWSKI Joe Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 9:32 9:32 | |||
87 | JOYCE Colin Rally Cycling | Rally Cycling | 10:06 10:06 | |||
88 | LANGEVELD Sebastian Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 11:46 11:46 | |||
89 | KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 12:16 12:16 | |||
90 | CUADROS Álvaro Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 12:17 12:17 | |||
91 | VALGREN Michael Astana Pro Team | Astana Pro Team | 13:46 13:46 | |||
92 | SANZ Enrique Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | 13:56 13:56 | |||
93 | SMUKULIS Gatis Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 14:52 14:52 | |||
94 | MEIJERS Jeroen Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 15:54 15:54 | |||
95 | HOFLAND Moreno Lotto Soudal | Lotto Soudal | 16:02 16:02 | |||
96 | VERWILST Aaron Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 16:37 16:37 | |||
97 | BOUDAT Thomas Direct Energie | Direct Energie | 17:07 17:07 | |||
98 | KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team | Astana Pro Team | 17:09 17:09 | |||
99 | RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 17:09 | |||
100 | GATTO Oscar Astana Pro Team | Astana Pro Team | 17:21 17:21 | |||
101 | ZACCANTI Filippo Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 17:25 17:25 | |||
102 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | 17:29 17:29 | |||
103 | VAN MELSEN Kévin Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 17:29 | |||
104 | LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | ,, 17:29 | |||
105 | KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 17:33 17:33 | |||
106 | ELLSAY Nigel Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 17:33 | |||
107 | NIV Guy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 17:33 | |||
108 | RIESEBEEK Oscar Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 17:33 | |||
109 | BAUGNIES Jérôme Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 17:33 | |||
110 | PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 17:39 17:39 | |||
111 | PASQUALON Andrea Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | 17:59 17:59 | |||
112 | KOZONTCHUK Dmitry Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 18:08 18:08 | |||
113 | SOTO Nelson Andrés Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 18:08 | |||
114 | MAS Lluís Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 18:08 | |||
115 | NOPPE Christophe Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, 18:08 | |||
116 | KOBAYASHI Marino Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 18:08 | |||
117 | SAMITIER Sergio Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | 18:10 18:10 | |||
118 | ABERASTURI Jon Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | 18:11 18:11 | |||
119 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 18:13 18:13 | |||
120 | LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | 18:14 18:14 | |||
121 | VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 18:24 18:24 | |||
122 | DAL-CIN Matteo Rally Cycling | Rally Cycling | 18:30 18:30 | |||
123 | MURPHY Kyle Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 18:30 | |||
124 | VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 18:41 18:41 | |||
125 | GOOLAERTS Michael Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | ,, 18:41 | |||
126 | JONES Brenton Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 18:41 | |||
127 | BARBERO Carlos Movistar Team | Movistar Team | 18:58 18:58 | |||
128 | DUVAL Julien AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 18:59 18:59 | |||
129 | KRUOPIS Aidis Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 19:00 19:00 | |||
130 | MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 19:07 19:07 | |||
131 | TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 19:07 | |||
132 | RICKAERT Jonas Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 19:09 19:09 | |||
133 | CARDIS Romain Direct Energie | Direct Energie | 19:35 19:35 | |||
134 | PETIT Adrien Direct Energie | Direct Energie | 19:36 19:36 | |||
135 | INSAUSTI Jon Ander Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | 19:38 19:38 | |||
136 | GAUDIN Damien Direct Energie | Direct Energie | 19:48 19:48 | |||
137 | DE GREEF Robbert Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 19:50 19:50 | |||
138 | SBARAGLI Kristian Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 19:51 19:51 | |||
139 | DE BIE Sean Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 19:53 19:53 | |||
140 | VERMELTFOORT Coen Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 19:53 | |||
141 | MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 19:55 19:55 | |||
142 | CIMA Damiano Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 20:08 20:08 | |||
143 | KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 20:10 20:10 | |||
144 | MODOLO Sacha Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 20:10 | |||
145 | GRADEK Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 20:11 20:11 | |||
146 | HATSUYAMA Sho Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | 20:25 20:25 | |||
147 | UCHIMA Kohei Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 20:25 | |||
148 | TANNER David Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 20:38 20:38 | |||
149 | FERNÁNDEZ Egoitz Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | 20:43 20:43 | |||
150 | GROSU Eduard-Michael Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini | ,, 20:43 | |||
151 | VAN ASBROECK Tom Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 22:00 22:00 | |||
DNF | ASSELMAN Jesper Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 February 2018
- Start time:13:00
- Avg. speed winner:38.52 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:140 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:287
- Vert. meters:2825
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:0.3 km solo
- Avg. temperature: